احزاب فرانسه پس از موفقیت راست افراطی، فشار جدیدی را آغاز می کنند


پا پل کربی، اخبار بی بی سی در پاریس

رویترز/بنوآ تسیه جردن بوردلا، رئیس حزب راست افراطی «مجمع ملی» (RN) فرانسه، وارد مقر حزب RN در پاریس شد.رویترز/بنوآ تسیه

جردن باردلا قول داده است که تنها در صورت کسب اکثریت مطلق حزبش، نخست وزیر شود

رقبای سیاسی فرانسه به سختی فرصت داشتند تا نتایج موفقیت انتخاباتی مجلس ملی (RN) را قبل از اینکه مجبور به راه اندازی کمپین جدیدی برای رأی گیری نهایی شوند، هضم کنند.

حزب ضد مهاجرت در دور اول انتخابات پارلمانی هر سوم رای را به دست آورد. اکنون آنها به دنبال اکثریت مطلق هستند.

جردن باردلا، رهبر RN، که امیدوار است نخست وزیر بعدی فرانسه شود، از رای دهندگان خواست که بین اتحاد جناح چپ که او آن را “تهدید وجودی برای ملت فرانسه” توصیف کرد و حزبی از میهن پرستان آماده برای اقدام، یکی را انتخاب کنند.

گابریل آتال، نخست وزیر، که ممکن است چند روز تا از دست دادن شغل خود فاصله داشته باشد، می گوید که خطرات روشن است – جلوی دستیابی راست افراطی به اکثریت مطلق را بگیرید.

امانوئل ماکرون که انتخابات را برگزار کرد و فرانسه را در بحران سیاسی فرو برد، سه سال دیگر در قدرت است و قول داده است که از قدرت کناره گیری نکند.

اما جنبش میانه‌روی که او پایه‌گذاری کرد در دور اول سوم شد و اکنون خود را تحت الشعاع اتحادی چپ‌گرا به نام جبهه مردمی جدید و همچنین تجمع ملی مارین لوپن و جردن باردلا قرار داده است.

از 577 کرسی مجلس ملی، RN برای تشکیل اکثریت مطلق و اجرای دستور کار مهاجرت، قانون و نظم و کاهش مالیات به 289 کرسی نیاز دارد.

او می خواهد امنیت اجتماعی شهروندان فرانسوی را محدود کند، حق خودکار شهروندی فرانسه را لغو کند – حق تولد – برای افرادی که در کودکی به فرانسه آمده اند و از اشغال 3.5 میلیون نفر دارای تابعیت مضاعف از مشاغل مهم و استراتژیک جلوگیری می کند.

    ژولین ماتیا/ EPA-EFE Marine Tondelier (EELV) در جریان تجمع جبهه مردمی جدید پس از دور اول انتخابات زودهنگام پارلمانی در میدان جمهوری پاریس جولین ماتیا/EPA-EFE

مارین تاندلیه از سبزها به وضوح از توصیه اردوگاه ماکرون مبنی بر عدم حمایت از حزب اصلی چپ ناراحت بود.

RN و متحدانش در حال حاضر دارای 38 کرسی تایید شده با بیش از نیمی از آرای محلی در دور اول روز یکشنبه هستند. جبهه مردمی 32 و ائتلاف ماکرون تنها دو ائتلاف دارد که نشان می دهد چقدر از حزب حاکم عقب است.

501 کرسی دیگر هنوز مشخص نیست و سه بلوک بزرگ حزب باید در 24 ساعت آینده تصمیمات مهمی بگیرند.

نامزدهایی که در دور دوم انتخابات روز یکشنبه از اردوگاه ماکرون یا جبهه مردمی شرکت کردند، اکنون تا ساعت 6 بعدازظهر سه شنبه فرصت دارند تا در مورد انصراف یا عدم انصراف خود تصمیم بگیرند تا شانس رقیب سیاسی برای شکست رالی ملی را به حداکثر برسانند.

هم جبهه مردمی و هم اردوگاه ماکرون از رای دهندگان خواستند که به راست افراطی رای ندهند.

اما تنش بین این دو در روز دوشنبه آشکار شد که نشانه ای از مخاطرات بالای این انتخابات و شدت چنین کمپین کوتاهی بود.

مارین تاندلیه، رهبر سبزها در یک مصاحبه رادیویی در آستانه اشک بود و با عصبانیت به درخواست وزیر مکرون برای عدم حمایت از بزرگترین حزب در ائتلاف چپ واکنش نشان داد.

برونو لومر، وزیر دارایی، لحظاتی قبل گفت که رای دهندگان باید از “فرانسه بدون کمان” که منتقدان آن را افراطی می دانند، دوری کنند، همانطور که نباید به حزب آقای باردلا رای دهند.

خانم تاندلیه گفت که به مدت 10 سال در شهری زندگی می‌کرده است که مارین لوپن از حزب ملی در اختیار داشت و اتحاد مکرون این موضوع را اشتباه درک کرده و شرم و بزدلی را انتخاب کرده است.

«آیا راهپیمایی ملی شانس کسب اکثریت مطلق در مجلس ملی را دارد؟ پاسخ بله است. آیا France Unbowed می تواند اکثریت مطلق را به دست آورد، پاسخ منفی است.

آنچه در مورد این انتخابات غیرعادی است این است که بیش از 300 انتخابات محلی دور دوم بین سه نامزد برگزار می شود.

مشارکت روز یکشنبه 66.7 درصد بالاترین میزان از سال 1997 بود، به این معنی که تعداد نامزدهای بیشتری نسبت به قبل به دور دوم راه یافتند.

لوموند گزارش داد تا بعدازظهر دوشنبه، تعداد زیادی از نامزدهای رتبه سوم از رقابت ها کنار رفتند، از جمله نامزدهای آنسامبل و احزاب فردی در جبهه مردمی.

یکی از چهره‌های برجسته RN، سباستین چنو، گفت که مطمئن است حتی اگر حزبش از 289 کرسی کوتاه بیاید، موفق خواهد شد در مجلس ملی جدید “حامیانی پیدا کند”.

وی گفت: ممکن است نمایندگانی باشند که بخواهند از محاصره مجمع جلوگیری کنند و در صورت امکان ما مسئولیت را در قبال مردم فرانسه بر عهده خواهیم گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید