ترامپ زمانی که دادگاه عالی این پرونده را در 6 ژانویه خاتمه داد، پیروز شد


پا آنتونی زورچر، @awzurcher، خبرنگار آمریکای شمالی
رویترز دونالد ترامپ در 6 ژانویه 2021 سخنرانی می کندرویترز

اظهارات رئیس جمهور سابق در 6 ژانویه 2021، قبل از شورش در ساختمان کنگره، احتمالاً اقدام رسمی تلقی می شود.

اندکی پس از صدور حکم دادگاه عالی در مورد اعتراض وی به مصونیت ریاست جمهوری، دونالد ترامپ در شبکه های اجتماعی جشن گرفت.

او در Truth Social نوشت: «پیروزی بزرگ برای قانون اساسی و دموکراسی ما. “به آمریکایی بودنم افتخار میکنم!”

در حالی که ترامپ حمایت گسترده ای را که او و وکلایش به دنبال آن بودند دریافت نکرد، اما بیش از حد کافی برای دستیابی به هدف فوری خود یعنی به تعویق انداختن محاکمه دیگر تا پس از انتخابات نوامبر به دست آورد.

حکم شش قاضی محافظه کار ضربه بزرگی به پرونده جنایی فدرال علیه او به اتهام تلاش برای لغو نتایج انتخابات 2020.

جک اسمیت، دادستان ویژه و تیمش باید به طور قابل توجهی پرونده خود را علیه رئیس جمهور سابق و شواهدی که می توانند برای حمایت از آن تکیه کنند، بازسازی کنند. دادگاه تا این تصمیم تعلیق شد.

حکم 6-3 روز جمعه تضمین می کند که هرگونه تعقیب ناشی از این تصمیم تا مدت زیادی قبل از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر به تعویق خواهد افتاد، در حالی که دادگاه بدوی رهنمودهای دیوان عالی را در نظر می گیرد.

در اصل، شش قاضی محافظه کار برای آقای اسمیت و تیمش میله بسیار بالایی تعیین کردند.

دادگاه حکم داد که ترامپ از اقدامات رسمی به عنوان رئیس جمهور مرتبط با وظایف اصلی قانون اساسی خود مصونیت کامل دارد. این شامل ارتباط او با مقامات وزارت دادگستری در مورد اتهامات تقلب در انتخابات است. بنابراین بخشی از کیفرخواست علیه ترامپ عملاً مرده است.

علاوه بر این، شش قاضی گفتند که مصونیت از هرگونه اقدام رسمی دیگر وجود دارد. از نظر عملی، این بدان معناست که دادستان‌ها باید برای تشکیل پرونده‌ای علیه ترامپ سخت‌تر تلاش کنند.

با این حال، دادگاه افزود که روسای جمهور از مصونیت برای اقدامات غیر رسمی برخوردار نیستند.

جان رابرتز، رئیس قاضی، از نظر او، این استاندارد را به طور خاص در مورد رئیس جمهور سابق اعمال کرد – دستورالعمل هایی که می تواند به ویژه برای دادستان ها در پرونده مداخله در انتخابات آسیب زا باشد.

تلاش ترامپ برای تحت فشار گذاشتن مایک پنس معاون رئیس جمهور برای تایید نکردن پیروزی جو بایدن در انتخابات – که بخش مهمی از پرونده جک اسمیت است – نوعی اقدام رسمی است که مشمول بالاترین استانداردهای بازنگری قانونی است.

اظهارات رئیس جمهور سابق در 6 ژانویه 2021، که گمان می رود تحریک کننده حمله به ساختمان کنگره باشد، احتمالاً اقدامات رسمی تلقی می شود.

رئیس دادگاه همچنین گفت که «شهادت یا سوابق شخصی رئیس جمهور یا مشاوران وی» در دادگاه قابل پذیرش نیست. این امر به شدت انواع شواهدی را که دادستان ها می توانند برای حمایت از پرونده خود ارائه کنند، حتی در مواردی که شامل اعمال غیررسمی است، محدود می کند.

در همین حال، تماس های ترامپ با شهروندان خصوصی باید توسط دادگاه بدوی بررسی شود که آیا آنها اقدامات غیررسمی هستند یا خیر.

قاضی رابرتز توضیح داد که روسای جمهور به چنین مصونیت گسترده ای برای اعمال رسمی نیاز دارند، زیرا تهدید به تعقیب کیفری – و “ننگ عمومی خاصی که ناشی از دادرسی کیفری است” – می تواند تصمیم گیری ریاست جمهوری را “تحریف” کند.

او نوشت: رئیس جمهور بالاتر از قانون نیست. اما کنگره نمی‌تواند رفتار رئیس‌جمهور در اعمال اختیارات اجرایی را طبق قانون اساسی جرم انگاری کند.

گتی ایماژ.  زنی تابلویی در دست دارد "ترامپ فراتر از قانون نیست" خارج از دیوان عالی کشورگتی ایماژ

همزمان با قرائت این تصمیم روز دوشنبه، معترضان در مقابل ساختمان دیوان عالی تجمع کردند

در حالی که رئیس جمهور سابق و تیم او این تصمیم را به عنوان یک پیروزی برای دموکراسی آمریکایی جشن گرفتند، سه قاضی لیبرال دادگاه دیدگاه بسیار متفاوتی داشتند.

قاضی سونیا سوتومایور با مخالفت با تصمیم دادگاه هشدار داد: “در هر اعمال قدرت رسمی، رئیس جمهور اکنون پادشاهی فراتر از قانون است.”

او در ادامه تعدادی از اقداماتی را که نمی‌توان رئیس‌جمهور را به خاطر آنها تحت تعقیب قرار داد، فهرست کرد، مانند دستور قتل یک رقیب سیاسی، دریافت رشوه در ازای عفو و انجام کودتا برای حفظ قدرت.

او نوشت: “مصونیت”. – مصونیت، مصونیت، مصونیت».

او در پایان گفت: «از ترس دموکراسی ما مخالفم.»

اکنون دیوان عالی پرونده را به منظور دخالت در انتخاب قاضی دادگاه بدوی بازگردانده است در حالی که جزئیات تصمیم نیاز به اجرا دارد. این تصمیمات نیز مشمول تجدیدنظر و بازنگری هستند، روندی که ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد.

و اگر ترامپ در ماه نوامبر برنده ریاست جمهوری شود، منصوبان وزارت دادگستری او ممکن است پرونده را به کلی کنار بگذارند.

دادگاه “خط احتیاط” را در تصمیم ترامپ ترسیم کرد – آتیدیدگاهتان را بنویسید