دونالد ترامپ حکم مصونیت را “پیروزی بزرگ” برای دموکراسی خواند


دونالد ترامپ حکم دادگاه عالی مبنی بر اعطای مصونیت جزئی به او از تعقیب کیفری را “پیروزی بزرگ” برای دموکراسی خواند.

قضات دریافتند که رئیس جمهور برای “اعمال رسمی” مصونیت دارد اما برای “اعمال غیررسمی” مصونیت ندارد و پرونده را به قاضی فرستاد.

حکم روز دوشنبه پرونده جنایی علیه آقای ترامپ به اتهام تلاش برای اخلال در انتخابات 2020 را که به جو بایدن رسید، بیشتر به تعویق خواهد انداخت.

سخنگوی کمپین انتخاب مجدد بایدن با عصبانیت واکنش نشان داد و گفت: آنها کلید یک دیکتاتوری را به دونالد ترامپ دادند.

اکنون یک قاضی باید تعیین کند که ترامپ به عنوان رئیس جمهور چه اقداماتی انجام داده است که ممکن است ماه ها طول بکشد. محاکمه ها بعید است قبل از انتخابات نوامبر آغاز شود.

این یک تقویت بزرگ برای دونالد ترامپ است – همانطور که او آن را در پلتفرم رسانه اجتماعی خود، Truth Social بیان کرد، یک “پیروزی بزرگ”.

دیوان عالی حکم داده است که همه رؤسای جمهور سابق از مصونیت جزئی در برابر تعقیب برخوردار هستند — مصونیت کامل برای اعمالی که در راستای وظایف رسمی رئیس جمهور انجام می شود اعمال می شود، اما “اعمال غیررسمی” در مقام خصوصی این گونه نیست.

یک قاضی دادگاه بدوی اکنون باید تصمیم بگیرد که چه جنبه هایی از رفتار رئیس جمهور مربوط به پیگرد کیفری است، جایی که او متهم به تلاش برای لغو نتایج انتخابات 2020 است.

گمان می رود ترامپ با توئیت ها و اظهارات خود در 6 ژانویه 2021 به شورش در ساختمان کنگره آمریکا دامن زده است. اما دادگاه حکم داد که سخنرانی و فعالیت او در شبکه های اجتماعی در آن روز، اقدامات رسمی بود.

سه قاضی لیبرال دیوان عالی به شدت با این تصمیم مخالف بودند. قاضی سونیا سوتومایور گفت: “رئیس جمهور اکنون پادشاهی فراتر از قانون است.”

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید نظر پرزیدنت بایدن را بیان کرد که “هیچ کس بالاتر از قانون نیست”.

جودی چو، نماینده دموکرات کنگره گفت که عواقب تصمیم دادگاه بسیار گسترده خواهد بود.

این پیروزی دونالد ترامپ و یک ضربه واقعی به دموکراسی در آمریکا است. عواقب این تصمیم خیره کننده است. اگر رئیس‌جمهور در هر مقام رسمی بگوید می‌خواهند کاری انجام دهند که به نظر ما غیرقانونی و مجرمانه است، می‌توان از اقداماتی که انجام می‌دهد محافظت کرد.»

حکم شش و سه دادگاه – یک حکم تاریخی که در خطوط حزبی تقسیم شد – رئیس جمهور سابق را از اتهامات پاک نمی کند، اما به طور قابل توجهی هر محاکمه ای را – در صورت وقوع – تا پس از انتخابات 5 نوامبر به تعویق می اندازد.

این دستور همچنین در مورد دیگر پیگردهای کیفری معلق علیه دونالد ترامپ به دلیل اسناد فوق سری کشف شده در خانه وی در فلوریدا و پرونده ای در جورجیا که در آن او متهم به توطئه برای براندازی شکست خود در این ایالت است، اعمال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید