سایه جنگ با اسرائیل بر سر مردم نگران لبنانی آویزان بود


پا اوگو باچگا، خبرنگار خاورمیانه بی بی سی

یکی از اعضای دفاع مدنی رویترز مرتبط با حزب الله پس از آنچه که منابع امنیتی می گویند حمله هواپیماهای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی در حومه جنوبی بیروت در ضاحیه، لبنان، آب می پاشد (03/01/24)رویترز

درگیری ها بین حزب الله و اسرائیل در هفته های اخیر شدت گرفته است

دو هفته پیش، حسن نصرالله، دبیرکل بانفوذ و قدیمی حزب‌الله، یک سخنرانی تلویزیونی از یک مکان نامشخص در لبنان به منظور قدردانی از طالب عبدالله، بلندپایه‌ترین مقام این گروه که در حمله اسرائیل در جریان خشونت‌های کنونی کشته شد، ایراد کرد. .

آقای نصرالله که حدود یک ساعت صحبت کرد، تکرار کرد که شبه نظامیان و حزب سیاسی لبنانی مورد حمایت ایران به دنبال جنگ همه جانبه با اسرائیل نیستند، اما اگر جنگی وجود داشته باشد، آنها «بدون محدودیت و قاعده» خواهند جنگید.

او همچنین گفت که حزب‌الله «تنها بخشی» از زرادخانه‌اش را مستقر کرده است و به «دشمن» هشدار داد که «حضور ما را در زمین، دریا و هوا پیش‌بینی کند». به طرز شگفت انگیزی، او حتی قبرس، یکی از اعضای اتحادیه اروپا را تهدید کرد که اگر اجازه دهد از خاک خود توسط اسرائیل برای حمله به این گروه استفاده شود.

هوادارانی که در این تظاهرات که توسط حزب‌الله سازماندهی شده بود جمع شده بودند، چندین بار با تشویق شدید صدای او را قطع کردند و شعار «لبایکا یا نصرالله» به معنای «در خدمت شما هستیم نصرالله» سر دادند.

معلوم شد که نه تنها لفاظی ها تشدید شده است. چند روز پیش از آن، حزب الله به قتل عبدالله معروف به ابوطالب در 12 ژوئن با شلیک موشک به شمال اسرائیل پاسخ داد. به گفته ارتش اسرائیل، بیش از 200 نفر در یک روز مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و خسارات محدودی به آنها وارد شد.

این شدیدترین حمله از زمان آغاز خصومت ها در ماه اکتبر بود، و این نگرانی را دوباره ایجاد کرد که نبرد ممکن است به یک درگیری گسترده تر، عمدا یا تصادفی تبدیل شود.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله EPA در مراسم یادبود طالب عبدالله که در حمله هوایی مشکوک اسرائیل کشته شد از طریق صفحه نمایش سخنرانی می‌کند (19/06/24)EPA

حسن نصرالله هشدار داد که حزب‌الله در جنگ با اسرائیل «بدون قاعده» خواهد جنگید

ماه ها این سوال که آیا لبنان درگیر جنگ دیگری خواهد شد یا خیر بر زندگی این کشور حاکم بود. این چیزی است که مردم اغلب به عنوان “وضعیت” توصیف می کنند، پس زمینه ای ثابت که بر کل مکان سایه می اندازد.

اما لبنانی‌ها ادامه دادند، نگرشی که در عکسی از آفتاب‌گیران رواقی در صور در ماه گذشته به خوبی به تصویر کشیده شد، در حالی که توده‌های دود پس از حمله اسرائیل به دوردست‌ها سرازیر شدند.

پس از سخنرانی آقای نصرالله، تنش ها که از قبل بالا بود، تشدید شد. با تماشای او از تلویزیون، مردی را از پنجره دیدم که پوسترهای صورتی و آبی را روی دیوارها در آستانه اشرفیه، منطقه ای شیک در شرق بیروت، چسبانده و از برگزاری مهمانی خبر می دهد.

«اگر زندگی خود را ببندیم… کشور متوقف خواهد شد. ما باید ادامه دهیم،” Raimonda Chamoun، 35 ساله، سازمان دهنده، چند روز بعد به من گفت: “چه کاری می توانیم انجام دهیم؟ زمانی که این اتفاق بیفتد به آن فکر خواهیم کرد.”

“من یک کیف دارم [in my flat]. او نزدیک در من بود، با آنچه من نیاز داشتم. آب، کمک های اولیه، پاور بانک. پدر و مادرم مدت‌ها پیش این را به من یاد دادند، زیرا آنها در این دوران به دنیا آمدند و بزرگ شدند [Lebanese civil] جنگ”.

حملات حزب الله در 8 اکتبر، یک روز پس از حمله مرگبار حماس به اسرائیل آغاز شد. این گروه گفت که کمپین حمایت از فلسطینی ها در بحبوحه جنگ اسرائیل علیه حماس تنها زمانی متوقف می شود که آتش بس در غزه برقرار شود. ایالات متحده تلاش هایی را برای حل و فصل تنش ها از طریق دیپلماتیک رهبری کرده است، و حزب الله و اسرائیل هر دو نشان داده اند که علاقه مند به اجتناب از یک درگیری بزرگ هستند. با این حال، محاسبه اشتباه یک خطر واقعی است.

بسیاری از خشونت ها در مناطقی در امتداد مرز مهار شده است، اگرچه حملات اسرائیل به طور فزاینده ای اهدافی در عمق لبنان را هدف قرار می دهد. حملات حزب الله به اسرائیل نیز رسیده است. تاکنون بیش از 400 نفر در لبنان کشته شده اند، اکثریت قریب به اتفاق مبارزان حزب الله و 25 نفر در اسرائیل که اکثرا سرباز هستند.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، حدود 90000 نفر از ساکنان جنوب لبنان، پایگاه حزب الله، فرار کرده اند. روستاها خالی، خانه ها و ساختمان های دیگر ویران شده اند. مزارع کشاورزی با فسفر سفیدی که اسرائیل ریخته بود سوزانده شد، احتمالاً در تلاشی برای ایجاد یک منطقه حائل و محدود کردن حضور گروه در آنجا.

خانه کاملی حمید در میس الجبلی، در آن سوی مرز شهر اسرائیلی کریات شمونا، توسط پدربزرگ و مادربزرگش با درختان زیتون در باغ و یک پاسیو بزرگ برای اجتماعات ساخته شد.

کاملی در بیروت که در آنجا زندگی می کند به من گفت: «این مکانی بود که همه روستاییان در آن جمع می شدند.

او عکس هایی از خساراتی که به گفته او توسط دو موشک اسرائیل ایجاد شده بود را نشان داد. بالکن طبقه دوم فرو ریخت و همه چیز فرو ریخت.

«به رختخواب می روم و با چشمانی اشکبار از خواب بیدار می شوم. کاملی، یک خیاط 54 ساله، گفت: این داستان خانواده من است. “من نگران هستم که اوضاع ممکن است تشدید شود، البته که هستم.” اما او نتوانست کاری انجام دهد – “فقط به خدا دعا کنید.”

در اسرائیل، جایی که ده‌ها هزار نفر از جوامع شمالی آواره شده‌اند و زمین‌های وسیعی در اثر آتش‌های راکت‌های حزب‌الله ویران شده‌اند، مقامات تحت فشار فزاینده‌ای برای اقدام هستند. اما مقامات غربی می گویند که هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

رویترز یک سرباز در کریات شمون به یک خودروی در حال سوختن در محل موشکی که از لبنان به اسرائیل شلیک شد نگاه می کند (05/05/24)رویترز

اسرائیل می گوید حملات حزب الله باید به هر طریقی متوقف شود

توقف مورد انتظار عملیات نظامی اسرائیل در غزه می تواند منجر به استقرار نیروهای اضافی در مرز شمالی شود. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفت که امنیت «به هر طریقی» برقرار خواهد شد و ارتش «آماده انجام اقدامات بسیار شدید» است، اگرچه برخی از اظهارات اخیر او کمتر درگیری بوده است.

حزب الله که دشمنی بسیار سرسخت تر از حماس محسوب می شود، از آخرین درگیری خود در سال 2006، خود را برای درگیری دیگری با اسرائیل آماده کرده است. طبق برآوردهای غربی، این گروه حدود 150000 موشک و راکت در اختیار دارد که می تواند سیستم های دفاع هوایی مدرن اسرائیل را شکست دهد. .

این زرادخانه همچنین شامل پهپادهای تهاجمی و موشک های هدایت شونده دقیق است که قادر به حمله به عمق اسرائیل هستند. حزب‌الله همچنین به هزاران نفر با تجربه جنگی در طول جنگ داخلی سوریه متکی است و حسن نصرالله به اسرائیل هشدار داده است که در صورت حمله نظامی بزرگ اسرائیل منتظر «غافلگیری» باشد.

سایر گروه‌های مورد حمایت ایران در منطقه، بخشی از آنچه تهران «محور مقاومت» می‌خواند، متعهد شده‌اند که به این مبارزه بپیوندند. یکی از مقامات ارشد حزب الله به من گفت: «جنگ ممکن است، اما اجتناب ناپذیر نیست.

این در حالی است که لبنان بیش از نیم دهه است که در وضعیت بحرانی دائمی قرار دارد. در سال 2020، همه گیری کووید-19 آغاز شد. به دنبال آن انفجاری در بندر بیروت رخ داد. اقتصاد دچار فروپاشی شده است و تخمین زده می شود که 80 درصد جمعیت در فقر به سر می برند. رئیس جمهور تقریباً دو سال است که به دلیل اختلافات سیاسی به ظاهر پایان ناپذیر رفته است.

هر جنگی برای کشور فاجعه بار خواهد بود و دولت نفوذ محدودی – در صورت وجود – بر این گروه دارد که مانند حماس توسط بریتانیا، ایالات متحده و دیگران یک سازمان تروریستی تلقی می شود.

فاد عساف، یک فروشنده 48 ساله، اخیراً به من گفت: «آنچه در حال رخ دادن است در حال حاضر همه ما را تحت تأثیر قرار داده است. مغازه ای که در حمره بیروت در آن کار می کرد خالی بود. ما برای نسل جوان می ترسیم. ما نمی‌خواهیم آن‌ها از آنچه ما گذشت – جنگ را بگذرانند.»

همانطور که رایموندا شامون، برگزار کننده این مهمانی، گفت: «حال و هوای عمومی در کشور فرسودگی است. مردم خسته اند.”

گزارش تکمیلی از لینا سعیدی

دیدگاهتان را بنویسید