شلیک موشک به اسرائیل در نبرد شجای


پا دیوید گریتن، اخبار بی بی سی

عکس فایل EPA که گرد و غبار را در پشت یک تانک اسرائیلی در نزدیکی حصار مرزی اسرائیل و غزه با محله شجایا شهر غزه در پس‌زمینه نشان می‌دهد (29 ژوئن 2024)EPA

درگیری شدید بین گروه های مسلح فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در محله شجایا شهر غزه

ارتش اسرائیل می گوید گروه های مسلح فلسطینی در غزه حدود 20 راکت به سمت شهرهای مرزی اسرائیل شلیک کرده اند که مرگبارترین حمله از این دست در چند ماه اخیر است.

چندین گلوله منهدم شد و گلوله های دیگر در جنوب اسرائیل سقوط کرد، اما تلفات جانی نداشت. ارتش گفت که آنها با آتش توپخانه پاسخ دادند.

جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) اعلام کرد که این دیوار حائل را در پاسخ به “جنایت های اسرائیل” راه اندازی کرده است.

این در حالی بود که درگیری شدید برای پنجمین روز در شجایا در شمال غزه ادامه داشت و یک سرباز اسرائیلی در محله جنوبی رفح کشته شد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه گفت که نیروهایش در سراسر سرزمین فلسطین درگیر “نبردهای سنگین” هستند.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی‌سابقه‌ای به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی حماس آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37900 نفر در غزه کشته شده اند که 23 نفر در 24 ساعت گذشته بوده است.

رویترز مردم در مراسم تشییع جنازه سرباز اسرائیلی گروهبان درجه یک یاکیر شموئل تاتلبام، که در عملیات در غزه در قبرستان نظامی کوه هرتزل در اورشلیم کشته شد (30 ژوئن 2024) عزاداری می کنند.رویترز

ارتش اسرائیل اعلام کرد که دو سرباز در درگیری روز جمعه در شمال غزه کشته شدند

صبح روز دوشنبه آژیرهای خطر در جوامع اسرائیلی در نزدیکی حصار مرزی غزه به صدا درآمد که بسیاری از آنها پس از حمله 7 اکتبر تخلیه شدند.

شورای منطقه ای اشکول بعداً گزارش داد که 18 راکت به سمت مناطق تحت کنترلش شلیک شده است. جروزالم پست گزارش می دهد. در این گزارش آمده است که بیشتر آنها در مناطق باز فرود آمدند، اما یکی از آنها “در منطقه محصور شده کیبوتز هولیت” سقوط کرد. این گزارش می افزاید، موشک دیگری توسط سامانه دفاع موشکی گنبد آهنین رهگیری شد.

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد که دوشنبه سنگین ترین گلوله باران غزه از ژانویه بوده استزمانی که حداقل 25 موشک به سمت شهر نتیووت شلیک شد.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) اعلام کردند که آخرین شلیک موشک از منطقه جنوبی خان یونس انجام شده و توپخانه آن منابع را مورد اصابت قرار داده است.

خبرگزاری فلسطینی وفا گزارش داد که حملات توپخانه ای روز دوشنبه در شهر خزاع واقع در جنوب شرقی شهر خان یونس یک غیرنظامی کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

بر اساس این گزارش، جنگنده‌های اسرائیلی همچنین خیابانی در شجایا در شرق شهر غزه و منطقه‌ای در شمال اردوگاه آوارگان نصیرات در مرکز غزه را بمباران کردند.

در همین حال، شاخه نظامی حماس گفت که شبه نظامیان آن دو تانک اسرائیلی را در شجایا با مواد منفجره هدف قرار دادند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهایش در جریان حملات در شجایا «تعداد زیادی تروریست را در درگیری‌های نزدیک از بین بردند و مقادیر زیادی سلاح کشف کردند». در نتیجه این حملات هوایی حدود 20 نفر کشته و تأسیسات تولید و نگهداری سلاح در منطقه تخریب شد.

از روز پنجشنبه، زمانی که نیروهای اسرائیلی پس از آنچه ارتش اسرائیل «اطلاعات حاکی از حضور تروریست‌ها و زیرساخت‌های تروریستی» نامیدند، به منطقه بازگشتند، درگیری‌ها در آنجا شدت گرفته است.

در آخر هفته، ساکنان گفتند که این حمله اجساد را در خیابان ها رها کرد و ارتش اسرائیل گفت که دو سرباز اسرائیلی در نبرد در شمال غزه کشته شدند.

آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد (Unrwa) گفت که ارتش اسرائیل دستور تخلیه و حرکت به سمت جنوب را به 80000 نفر در شجایا و مناطق اطراف داده است، اما آنها به سمت غرب رانده می شوند زیرا نمی توانند از پست های بازرسی اسرائیل در وادی غزه عبور کنند. منطقه

یک زن از منطقه طوفای مجاور به برنامه بی بی سی عربی گفت: «ارتش اسرائیل این محله را به طور کامل ویران کرده است.

«به همراه بقیه وقتی گلوله‌های اطرافمان بارید، فرار کردم. از این منطقه به محله دیگر رفتیم تا اینکه توانستیم از محله فرار کنیم. اما بسیاری از ساکنان به دام افتادند و نتوانستند آنجا را ترک کنند.

ما در حال تجربه گرسنگی، ترس، کشتار، آوارگی و ویرانی کامل هستیم.»

خبرگزاری فرانسه  یک زن فلسطینی در میان ویرانه‌های ساختمان‌های ویران شده در شهر خان یونس در جنوب غزه (۳۰ ژوئن ۲۰۲۴) نان می‌پزد.خبرگزاری فرانسه

مقامات سازمان ملل گفتند که وضعیت انسانی غیرنظامیان فلسطینی در غزه به طور فزاینده ای ناامید کننده می شود.

شبه‌نظامیان فلسطینی در چندین منطقه شمالی که در سه ماه اول جنگ در کانون حمله زمینی اسرائیل قرار داشتند، تجدید قوا کردند.

رفح از اوایل ماه مه مورد توجه قرار گرفته است و ارتش اسرائیل معتقد است که اکنون توانایی های سه گردان از چهار گردان حماس در این شهر را فلج کرده است.

برخی از حدود 10000 نفری که هنوز در شهر هستند، به رویترز گفتند که تانک‌های اسرائیلی روز دوشنبه، یک روز پس از اینکه طبق گزارش‌ها در فاصله 1 کیلومتری (0، 6 مایلی) از سواحل مدیترانه حرکت کردند، بیشتر به سمت مناطق غربی و مرکزی پیشروی کردند.

در همین حال ارتش اسرائیل اعلام کرد که روز دوشنبه یکی از سربازانش در درگیری در جنوب غزه کشته شده است.

جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نشده است، اما حماس پیشتر گفته بود که جنگنده‌های آن پس از کشاندن نیروهای اسرائیلی به آنجا، یک خانه بمب‌گذاری شده را در رفح منفجر کردند.

روز دوشنبه، رئیس بیمارستان الشفا در شهر غزه پس از هفت ماه بازداشت در اسرائیل آزاد شد. دکتر محمد ابوسلمیه مدعی شد که در زندان شکنجه شده است. اسرائیل بدرفتاری با زندانیان را رد می کند.

روز یکشنبه، نخست وزیر بنیامین نتانیاهو در جلسه کابینه گفت که نیروهای اسرائیلی «در همه جای نوار غزه» عملیات می کنند و هر روز «ده ها تروریست» را می کشند.

او هشدار داد: «این یک مبارزه دشوار است که هم در زمین، گاهی در نبرد تن به تن و هم زیرزمینی انجام می‌شود».

وی افزود: «ما متعهد به مبارزه تا رسیدن به همه اهدافمان هستیم: از بین بردن حماس، بازگرداندن همه گروگان‌هایمان، اطمینان از اینکه غزه دیگر تهدیدی برای اسرائیل نخواهد بود و بازگرداندن ساکنان ما به خانه‌های امن».

سام رز، مدیر برنامه ریزی آنروا، از اردوگاه نصیرات به بی بی سی گفت که وضعیت بشردوستانه برای جمعیت 2.2 میلیون نفری غزه که سه چهارم آنها آواره هستند، به طور فزاینده ای ناامید کننده می شود.

«مردم به آب نیاز دارند، مردم به مراقبت های بهداشتی نیاز دارند. اینجا داره گرم میشه 35 درجه [Celsius]بوی تعفن فاضلاب، نبود امکانات مدیریت پسماند جامد، این منطقه اساساً به زباله دانی تبدیل می شود [for rubbish]” او گفت.

سوخت به مقدار لازم از پست های بازرسی وارد نمی شود. بدون آن، انکوباتورها نمی توانند کار کنند، چاه ها نمی توانند کار کنند… انجام ساده ترین کارها یک مبارزه واقعی برای همه است.”

دیدگاهتان را بنویسید