ممنوعیت “نفت کثیف” قطب شمال برای کشتی ها اجرا می شود.


تانکر گتی در بندری در آب های قطب شمالگتی

بسیاری از تانکرهای نفت و گاز در قطب شمال از نفت کوره سنگین برای تامین انرژی موتورهای خود استفاده می کنند

ممنوعیت کثیف ترین و مخرب ترین سوخت برای کشتی ها در آب های قطب شمال به اجرا درآمد.

نفت سوخت سنگین (HFO) یک نفت قیر مانند غلیظ اما نسبتا ارزان است که به طور گسترده در حمل و نقل دریایی در سراسر جهان به ویژه در نفتکش ها استفاده می شود.

با این حال، HFO به ویژه در قطب شمال مضر است، جایی که کربن سیاهی که هنگام سوزاندن آزاد می شود، ذوب برف و یخ را تسریع می کند.

فعالان می‌گویند که این ممنوعیت، اگرچه استقبال می‌شود، اما تأثیر فوری نخواهد داشت، زیرا مجموعه‌ای از حفره‌ها به اکثریت قریب به اتفاق کشتی‌ها اجازه می‌دهد تا سال 2029 از سوخت استفاده کنند.

HFO که از ضایعات باقی مانده از پالایش نفت ساخته شده است، به طور کلی برای اقیانوس ها، اما به طور خاص برای قطب شمال تهدیدی بزرگ است.

این سوخت لجن مانند تقریباً غیرممکن است که هنگام نشت کردن آن تمیز شود.

کارشناسان می‌گویند در آب‌های سردتر، سوخت تجزیه نمی‌شود، بلکه در توده‌هایی فرو می‌رود که در رسوبات باقی می‌مانند و اکوسیستم‌های شکننده را تهدید می‌کنند.

از نقطه نظر آب و هوا، این روغن به ویژه خطرناک در نظر گرفته می شود، زیرا هنگام سوزاندن، نه تنها مقدار زیادی گاز تولید می کند که سیاره را گرم می کند، بلکه ذرات دوده به نام کربن سیاه را نیز منتشر می کند.

دکتر سیان پریور از گروه کمپین اتحاد برای قطب شمال پاک می‌گوید: «کربن سیاه یک ضربه مضاعف در قطب شمال ایجاد می‌کند.

هنگامی که در جو است گرما را جذب می کند و سپس روی برف و یخ می نشیند و همچنین به ذوب شدن سرعت می بخشد.

استفاده و حمل و نقل نفت در قطب جنوب در سال 2011 ممنوع شد.

محیط بانان سال ها برای گسترش این محدودیت به آب های شمالی فشار آورده اند و در نهایت کشورهای شرکت کننده در سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) را متقاعد کردند که ممنوعیتی را در اوایل سال 2021 اعمال کنند.

این محدودیت در حال حاضر در آب های قطب شمال اعمال می شود – و در حالی که مبارزان موافق هستند که این پیشرفت است، آنها معتقدند راه های گریز بسیار زیادی برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض وجود دارد.

بر اساس این قوانین، کشتی هایی که دارای “مخزن سوخت محافظت شده” هستند از ممنوعیت معاف خواهند بود.

کشورهای همسایه قطب شمال نیز می توانند کشتی های خود را از ممنوعیت در آب های سرزمینی خود مستثنی کنند.

یکی از بازیگران اصلی در منطقه روسیه است که بیش از 800 کشتی در آب های شمالی دارد. آنها از قوانین جدید IMO پیروی نمی کنند.

این معافیت ها تا سال 2029 اعمال خواهند شد – تأثیر آنها احتمالاً قابل توجه است و شورای بین المللی حمل و نقل پاک تخمین می زند که حدود 74٪ از کشتی هایی که از HFO استفاده می کنند می توانند به این کار ادامه دهند.

Getty یک کشتی در آب های قطب شمال زیر یدک کشگتی

فعالان می گویند که حفره های زیادی در این ممنوعیت وجود دارد، به این معنی که کشتی هایی با مخازن سوخت محافظت شده، مانند بسیاری از تانکرها، می توانند به استفاده از نفت کوره سنگین ادامه دهند.

برخی ناظران بر این باورند که افزایش تلاش‌ها برای استخراج نفت در قطب شمال می‌تواند به جای کاهش، به افزایش مقدار HFO مورد استفاده در این آب‌ها منجر شود.

دکتر النا تریسی از WWF گفت: تانکرهای نفت و گاز محرک واقعی هستند، آنها از شار ضخیم زیادی در حجم استفاده می کنند.

ما شاهد توسعه بیشتر پروژه نفت و گاز در برخی نقاط مانند قطب شمال روسیه خواهیم بود و افزایش استفاده از تانکرهای LNG در آنجا نیز حجم HFO را افزایش خواهد داد.

کمپین‌ها می‌گویند سوخت‌های جایگزین وجود دارد و امیدوارند صنعت کشتیرانی و کشورهای کشتیرانی قطب شمال این ممنوعیت را جدی بگیرند.

آنها نروژ را به عنوان نمونه ای از آنچه می توان به دست آورد اشاره می کنند.

دولت نروژ قبلاً ممنوعیت شدید HFO را در اطراف مجمع الجزایر سوالبارد اعمال کرده است.

در آخرین روزهای سال یک کشتی ایرلندی به دلیل استفاده از HFO در منطقه تحت تعقیب قرار گرفت و یک میلیون کرون نروژ (93000 دلار؛ 74000 پوند) جریمه شد.

کمپین‌ها می‌گویند که اکنون چنین اقدامی لازم است، زیرا قطب شمال فرصت لوکس زمان را ندارد.

دکتر پریور می‌گوید: «دانشمندان از قبل می‌گویند که ما احتمالاً اولین روزهای بدون یخ را در قطب شمال در دهه 2030 خواهیم دید، برخی می‌گویند حتی در سال 2030».

ما واقعاً در چند سال آینده نیاز به اقدامی برای شروع کاهش انتشار دوده و شروع محدود کردن استفاده از این روغن‌ها داریم.

ما واقعاً از کشورها می خواهیم که سریعتر عمل کنند. ما از صنعت کشتیرانی می خواهیم که کار درست را انجام دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید