کنیا پس از برداشتن لایحه بودجه بیشتر وام خواهد گرفت


ویلیام روتا، رئیس‌جمهور کنیا می‌گوید پس از رد لایحه مالی بسیار نامحبوب که مالیات‌ها را افزایش می‌دهد، این کشور باید بیشتر وام بگیرد تا دولت را ادامه دهد.

پس از اعتراضات مرگبار که منجر به آتش زدن پارلمان شد، رئیس جمهور گفت که لایحه افزایش بحث برانگیز مالیات را چهارشنبه گذشته پس می گیرد.

اما روز یکشنبه، او گفت که رد این لایحه کشور را به دو سال عقب انداخته است، زیرا او دشواری عدم امکان افزایش مالیات را در حالی که با بدهی بزرگی مواجه است، توضیح داد.

او گفت این بدان معناست که کنیا باید یک تریلیون شیلینگ (7.6 میلیارد دلار؛ 6.1 میلیارد پوند) وام بگیرد تا بتواند دولت خود را اداره کند.

این 67 درصد بیشتر از برنامه ریزی شده است.

اما او همچنین گفت که در حال بررسی کاهش هزینه‌ها در سراسر دولت، از جمله در دفترش، و همچنین کاهش هزینه‌های مربوط به قوه قضائیه و دولت‌های شهرستان است.

بسیاری از معترضان با افزایش مالیات مخالفت کردند و گفتند که پول اضافی هدر خواهد رفت.

مالیات های اضافی قرار بود حدود 350 میلیارد شیلینگ کنیا افزایش یابد، در حالی که حدود 600 میلیارد شیلینگ وام گرفته می شد.

رئیس جمهور گفت، اقدامات مالیاتی پیشنهادی بخشی از تلاش برای کاهش بیش از 80 میلیارد دلار (63 میلیارد پوند) بار بدهی بود. حدود 60 درصد از جمع آوری درآمد کنیا صرف خدمات بدهی می شود.

“من خیلی سخت کار کرده ام تا کنیا را از دام بدهی خارج کنم… برای ما به عنوان یک کشور آسان است که بگوییم “بیایید لایحه مالی را رد کنیم.” خوبه. رئیس‌جمهور یکشنبه شب در حالی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: و من با مهربانی گفتم که ما لایحه مالی را کنار می‌گذاریم، اما عواقب بزرگی در پی خواهد داشت.

آقای روتو گفت که رد این بودجه بر استخدام 46000 معلم دبیرستان با قراردادهای موقت و همچنین مراقبت های صحی تأثیر می گذارد.

وی گفت: دولت نمی تواند طبق برنامه ریزی ها از کشاورزانی که محصولات لبنی، نیشکر و قهوه تولید می کنند، از جمله با پرداخت بدهی کارخانه ها و تعاونی های آنها حمایت کند.

با این حال، او گفت که در حال بررسی مسائلی است که توسط مخالفان لایحه مالی مطرح شده است، مانند کاهش هزینه های دفتر خود و حذف بودجه بانوی اول و همسر معاون رئیس جمهور.

با وجود خروج از لایحه مالی، خشم علیه دولت همچنان ادامه دارد و اعتراضات بیشتری در این هفته برنامه ریزی شده است.

معترضان خواهان پاسخگویی بیشتر از سوی دولت هستند و برخی نیز خواهان استعفای رئیس جمهور هستند.

آنها همچنین از آنچه به نظر آنها عدم حساسیت دولت نسبت به وضعیت اسفناک خود است خشمگین هستند و پلیس را متهم به واکنش شدید به اعتراضات می کنند.

به گفته انجمن پزشکی، دست کم 23 نفر کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

رئیس جمهور روز یکشنبه گفت پلیس “هر کاری که می توانست انجام داد.”

«اگر افراط و تفریط وجود داشته باشد، ما مکانیسم هایی برای اطمینان از آن داریم [they] در حال بررسی هستند.”

دیدگاهتان را بنویسید