گروگان های پرواز کویت از شرکت هواپیمایی و دولت انگلیس شکایت کردند


مسافران و خدمه هواپیما پس از فرود هواپیمای بریتیش ایرویز در سال 1990 گروگان گرفته شدند، از این شرکت هواپیمایی و دولت بریتانیا به دلیل “به خطر انداختن عمدی” شکایت کردند.

آنها ادعا می کنند که BA و دولت می دانستند که عراق قبل از فرود هواپیما در کشور کویت به کویت حمله کرده است.

367 مسافر و خدمه BA Flight 149 گروگان گرفته شدند و برخی به طرز وحشیانه ای مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند و در شرایط نزدیک به گرسنگی نگهداری شدند.

مدعیان بر این باورند که سرنشینان هواپیما در معرض خطر قرار گرفتند تا یک ماموریت جمع آوری اطلاعات انجام شود، اتهاماتی که به مدت 30 سال رد شده است.

94 نفر، مسافران یا خدمه پرواز 149 یا خدمه BA که در حال حاضر در کویت در انتظار اعزام هستند، پشت یک دعوی مدنی به اتهام سهل انگاری و تخلف مشترک در مقامات دولتی توسط دولت بریتانیا و BA هستند.

این آخرین گام در یک مبارزه طولانی برای یافتن پاسخ در مورد آنچه در جریان تهاجم عراق به کویت در سال 1990 رخ داد است.

در غروب 1 اوت 1990، پرواز BA 149 فرودگاه هیترو لندن را با توقفی برنامه ریزی شده در کویت در مسیر مالزی ترک کرد.

نیروهای عراقی پیش از حمله به کشور در آن شب، در مرز با کویت جمع شده بودند. اما این پرواز از توقفگاه کویت منحرف نشد.

شاکیان می گویند که هیچ شرکت هواپیمایی دیگری پس از شروع تهاجم به هواپیماهای آنها اجازه فرود نداد. زمانی که پرواز 149 در صبح روز 2 آگوست به زمین نشست، نیروهای عراقی کنترل فرودگاه را به دست گرفتند، زیرا نیروهای عراقی کنترل آن را به دست گرفتند.

هواپیما تخلیه شد و نتوانست بلند شود. سرنشینان هواپیما گروگان گرفته شدند.

برخی به سرعت آزاد شدند، اما برخی دیگر مورد بدرفتاری، سوء استفاده جنسی شدید، اعدام های ساختگی قرار گرفتند و در شرایط نزدیک به گرسنگی نگهداری شدند.

بسیاری از اینها بعداً توسط عراق به عنوان سپر انسانی بر روی اهداف کلیدی برای جلوگیری از بمباران آنها توسط نیروهای غربی استفاده می شود.

پنج ماه بعد گروگان ها آزاد شدند. شاکیان این دادخواست می گویند که همگی دچار صدمات جسمی و روحی شدیدی شده اند که آثار آن تا امروز نیز محسوس است.

در قلب این ادعا ادعایی وجود دارد که دولت بریتانیا و BA یک شبه اخطارهایی دریافت کردند اما نتوانستند به آنها عمل کنند.

اعتقاد بر این است که یکی از دلایل این امر تمایل دولت به معرفی یک گروه نیروی ویژه بود که بتواند اطلاعات را در داخل کشور انجام دهد.

استیون دیویس کتابی در مورد این حادثه نوشت و می گوید که با اعضای تیم به صورت ناشناس مصاحبه کرده است.

وی معتقد است که مسئولان انتظار نداشتند فرودگاه به این سرعت در مقابل نیروهای متجاوز عراقی قرار گیرد و قصد این بود که مردم قبل از حرکت هواپیما به مقصد بعدی، از فرودگاه پیاده شوند.

مدیر خدمات کابین BA در آن پرواز قبلاً به بی بی سی گفته بود که یک بریتانیایی با لباس نظامی در بدو ورود به کویت او را در درب هواپیما ملاقات کرد.

مرد گفت که برای ملاقات با 10 نفر در یک پرواز در هیترو آمده است. آنها را به جبهه آوردند، پیاده کردند و دیگر کسی دیده نشد. اما در آن زمان برای حرکت هواپیما خیلی دیر شده بود.

یک مقام انگلیسی که در آن زمان در سفارت کویت کار می کرد، قبلاً گفت که معتقد است بدون اطلاع کامل سفارت، عملیاتی برای گذاشتن چکمه ها روی زمین صورت گرفته است.

آنتونی پیس مسئول اطلاعات سیاسی بود، نقشی که بسیاری آن را پوششی برای MI6 می دانستند.

او در اولین مصاحبه خود در سال 2021 به بی بی سی گفت: «من متقاعد شده ام که اطلاعات نظامی از پرواز 149 بریتیش ایرویز، علیرغم انکار مکرر رسمی، استفاده کرده است.

در نوامبر 2021، وزارت امور خارجه اعتراف کرد که پارلمان و افکار عمومی برای چندین دهه در مورد پرواز 149 گمراه شده بودند.

پرونده هایی که اخیراً منتشر شده نشان می دهد که سفیر انگلیس در کویت به وزارت خارجه در مورد تهاجم هشدار داده است، اما به BA اطلاعی در این باره داده نشده است.

با این حال، لیز تراس، وزیر امور خارجه آن زمان، ادعاهای قبلی را تکرار کرد که از این پرواز برای یک مأموریت اطلاعاتی مخفی استفاده شده است.

متیو هیئت منصفه از شرکت حقوقی McCue Jury and Partners که پشت این شکایت است، گفت: «برای پاک کردن این لکه شرم آور از وجدان بریتانیا، باید پایان و پیگرد قانونی داشته باشد.

سخنگوی کابینه گفت که دولت در مورد مسائل حقوقی جاری اظهار نظر نمی کند. BA به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

دیدگاهتان را بنویسید