آزمایش بحث برانگیز سرنوشت پزشکان هندی را رقم می زند


پا اومانگ پادار، بی بی سی هندی، دهلیسارادا وی، بی بی سی تامیل، چنای

گتی ایماژ.  یک فعال در اعتراض به تقلب اخیر در آزمون‌های NEET و UGC-NET در کلکته، هند، در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۴، هنگام بستن جاده، یک حیوان عروسکی و لاستیک‌ها را می‌سوزاند و آن را می‌سوزاند. گتی ایماژ

پس از اعلام نتایج آزمون NEET، گروه های دانشجویی در سراسر هند دست به اعتراض زدند

در حالی که دارمندرا پرادان، وزیر آموزش هند در جلسه جدید پارلمان سوگند یاد کرد، بسیاری از نمایندگان مخالف شعار “NEET” و “شرم” سر دادند.

نمایندگان مجلس به جنجال اخیر پیرامون یک آزمون ملی کلیدی که وزارت آقای پرادان بر آن نظارت دارد اعتراض کردند.

هر سال، صدها هزار پزشک مشتاق در آزمون سراسری ورودی کارشناسی (NEET-UG) شرکت می کنند، که نمرات آن تعیین می کند چه کسی وارد دانشکده های پزشکی می شود.

این امتحان از همان ابتدا با مخالفت ها و اعتراضات شدیدی روبرو شد، اما گلوله برفی به پایان رسید یک رسوایی بزرگ در سال جاری پس از اینکه هزاران دانش‌آموز در زمان اعلام نتایج، نمرات غیرعادی بالایی گرفتند – حتی آن‌هایی که نمرات بالایی داشتند، گرفتن کرسی در کالج‌های خوب دشوار بود.

از آن زمان تاکنون مسائل زیادی در مورد نحوه برگزاری آزمون و ادعاهای مطرح شده پیرامون آن مطرح شده است نشت کاغذ و تقلب در مقیاس بزرگ بسیاری از دانش آموزان را افسرده کرد.

یکی از آنها کومال است، یک جوان 18 ساله از ایالت شمالی هاریانا، که از مطالعه برای NEET استراحت کرد و امتیازی را به دست آورد که عموماً یک نمره “معقول” در نظر گرفته می شود. اما نگران این بود که جایی پیدا نکند، برای یک دوره کارشناسی به عنوان جایگزین ثبت نام کرد.

او می‌گوید: «تصمیم گرفته‌ام سال آینده دوباره در آزمون شرکت کنم، اما می‌ترسم این جنجال دوباره تکرار شود.

بحث NEET

کومال از ترس اینکه جایی به عنوان دکتر پیدا نکند در دیپلم ثبت نام کرد

معترضان خواستار آزمایش مجدد شده اند و دو ایالت – تامیل نادو و بنگال غربی – خواستار لغو امتحان و بازگشت سیستم قدیمی ایالت هایی شده اند که آزمایش های خود را انجام می دهند.

مجلس مقننه ایالت تامیل نادو، جایی که بزرگترین اعتراضات در آن رخ داد، نیز قطعنامه‌ای را تصویب کرد که می‌گوید این آزمون بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی این ایالت تأثیر منفی گذاشته است، زیرا به نفع دانش‌آموزان خانواده‌های شهری و مرفه است و در نتیجه پزشکان کمتری که مایل به کار در کشورهای فقیرتر هستند، دیده می‌شود. ، مناطق روستایی.

به عنوان اپوزیسیون، از جمله رهبر در مجلس راهول گاندی – به اعتراض خود ادامه می دهد و خواستار بحث در مورد NEET است، این موضوع هیچ نشانه ای از کاهش نشان نمی دهد.

از همان ابتدا بحث برانگیز بود

قبل از معرفی NEET، یک آزمون سراسری وجود داشت که تصمیم می گرفت چه کسی وارد کالج های دولتی برتر مانند موسسه علوم پزشکی سراسر هند (Aiims) شود. بسیاری از ایالت ها نیز امتحانات خود را برگزار می کردند، در حالی که برخی از آنها به نتایج یک آزمون اعتبارسنجی کلیدی تکیه می کردند.

کی سوجاتا رائو که در سال 2010 وزیر بهداشت فدرال بود، زمانی که دولت تحت رهبری کنگره رسماً NEET را اعلام کرد، می‌گوید سه هدف پشت معاینه پزشکی عمومی وجود دارد: استاندارد کردن توانایی تحصیلی دانش‌آموزانی که بسیاری از آنها در زمینه ضعیف هستند. موضوعات اساسی؛ کاهش تعداد امتحانات ورودی دانش آموزان؛ و به اصطلاح کاپیتاسیون را لغو کنید – پرداخت اضافی توسط دانشگاه های خصوصی.

بسیاری از ایالت‌ها با NEET مخالفت کرده‌اند و می‌گویند که استقلال آنها را در پذیرش کالج سلب می‌کند.

Getty Images PATNA، هند - 23 ژوئن: متهم نشت کاغذ NEET، که توسط EOU از دیگار دستگیر شد، پس از معاینه پزشکی در بیمارستان Shastri Nagar LNJP در پاتنا، هند در 23 ژوئن 2024 توسط پلیس آورده شد.  (عکس از Santosh Kumar/Hindustan Times از طریق Getty Images)گتی ایماژ

پلیس بیش از ده نفر را به اتهام تخلفات بازداشت کرد

در سال 2013، دادگاه عالی هند زمانی که امتحان را رد کرد (که در آن زمان یک دور NEET قبلاً انجام شده بود) با این استدلال موافقت کرد. همچنین گفت که یک آزمون به دلیل تفاوت در آموزش بین مناطق شهری و روستایی بر “زمینه بازی مساوی” تأثیر می گذارد. دادگاه گفت که “درخشش تحصیلی” به تنهایی در پزشکی کافی نیست، بلکه کشور به “پزشکان پابرهنه” نیاز دارد که مایل به خدمت در مناطق دور افتاده باشند.

اما سه سال بعد، هیئت قانون اساسی دادگاه این تصمیم را لغو کرد. نظر دادگاه که تنها چهار صفحه است، هیچ دلیل ماهوی ارائه نمی دهد و تنها می گوید که دادگاه در سال 2013 از «برخی از سوابق الزام آور» پیروی نکرده و در بین قضات قبل از صدور حکم «بحثی صورت نگرفته است».

از این رو، از سال 2016، NEET جایگزین سایر آزمون های ورودی پزشکی شده است و هر ساله انجام می شود.

مخالفان در تامیل نادو

در سال 2017، خودکشی یک دانش آموز در تامیل نادو خشم را برانگیخت و به اعتراضات گسترده علیه این امتحان منجر شد. این دختر 17 ساله، دختر یک کارگر مزدبگیر، 98 درصد در امتحان نهایی خود را کسب کرد، که باید او را وارد یک کالج پزشکی خوب می کرد، اما نمره NEET او به اندازه کافی خوب نبود. او در دادخواستی در دادگاه عالی شرکت داشت که ادعا می‌کرد این امتحان به دانش‌آموزان خانواده‌های روستایی فقیر آسیب می‌زند، اما دادگاه حکم داد که پذیرش باید بر اساس نمرات NEET باشد.

تامیل نادو دارای بیشترین تعداد کالج های پزشکی در بین ایالت های دیگر در هند است و از زمان شروع آن به این آزمون اعتراض کرده است. حزب حاکم ایالت دراویدا مونترا کازاگام با NEET و ادعاها 26 دانش آموز در این ایالت از زمان معرفی آن بر اثر خودکشی جان خود را از دست داده اند.

در سال 2021، یک کمیته سطح بالا موظف شد تأثیر NEET را در تامیل نادو مطالعه کند. توصیه می شود لغو امتحان این سازمان گفت که NEET به طور نامتناسبی از دانش‌آموزانی حمایت می‌کند که در مدارس خصوصی انگلیسی تحصیل می‌کنند، از خانواده‌های مرفه و شهری هستند و می‌توانند هزینه تحصیل اضافی را بپردازند.

این بیانیه گفت که این “بسیار بد” بر سیستم پزشکی در این ایالت تأثیر می گذارد و منجر به کمبود پزشک در بیمارستان های دولتی و مناطق روستایی می شود.

ساتریان، 23 ساله، می‌گوید که او از جمله افرادی است که آسیب دیده‌اند، زیرا توانایی خرید مربی خصوصی را نداشت. او از سال 2019 پنج بار برای NEET ظاهر شد، اما با وجود اینکه در امتحانات مدرسه خود نمره خوبی کسب کرد، هرگز موفق نشد.

او می گوید: «خودم درس خواندم و نتوانستم امتحان بدهم» و می افزاید که اکنون رویای دکتر شدن را رها کرده و در روستای خود به عنوان پستچی مشغول به کار است.

Getty Images دهلی نو، هند - 5 مه: دانش آموزان در امتحان NEET در Vasant Kunj در 5 مه 2024 در دهلی نو، هند شرکت می کنند.  (عکس از سلمان علی/هندوستان تایمز از طریق گتی ایماژ)گتی ایماژ

سالانه صدها هزار دانش آموز در آزمون NEET شرکت می کنند

یک امتحان بالاتر از بقیه

خانم رائو، وزیر پیشین بهداشت، می‌گوید که در اصل، یک امتحان سراسری «فکر بدی نیست».

او می‌گوید، اما نابرابری کنونی در آموزش «دانش‌آموزان روستایی را در وضعیت نامساعدی قرار می‌دهد و مراکز مراقبت‌های اولیه و روستایی ما را تضعیف می‌کند».

“دانش آموز یک مدرسه نخبه که در امتحان قبول شده است، در حالت ایده آل دوست دارد به خارج از کشور برود یا در بیمارستان های خصوصی کار کند. آنها علاقه ای به کار در مناطق دورافتاده نخواهند داشت.”

بنابراین، او معتقد است که در کوتاه مدت، الزام تامیل نادو مبنی بر اینکه نتایج گواهی به عنوان معیاری برای پذیرش در کالج های پزشکی استفاده شود “اصلا گزینه بدی نیست”.

“[Tamil Nadu] حتی قبل از NEET یکی از بهترین سیستم های مراقبت های بهداشتی را در کشور داشت.

اما برخی دیگر می گویند امتحان مزایای خود را دارد.

دکتر Aviral Mathur، رئیس فدراسیون پزشکان مقیم، می‌گوید: «NEET دانش‌آموزان را از آماده‌سازی برای آزمون‌های دولتی مختلف رها کرده است و من فکر می‌کنم که باید ادامه یابد.

دکتر لاکشیا میتال، رئیس ملی انجمن جبهه پزشکان متحد، می‌گوید که “یک امتحان بهترین جایگزین است”، همچنین به این دلیل که داوطلبان مجبور نیستند برای بیش از یک امتحان درخواست دهند و برای نوشتن آنها به ایالت‌های مختلف سفر کنند .

اما هر دو موافق هستند که اجرای NEET باید بهبود یابد.

دکتر میتال می گوید: “امتحان باید بهتر سازماندهی شود و دولت باید جلوی نشت اوراق را بگیرد.”

دیدگاهتان را بنویسید