سرانجام پس از پیروزی ویلدرز در انتخابات، دولت هلند سوگند یاد کرد


با امضای فرمان سلطنتی، دولت راستگرای جدید هلند به واقعیت تبدیل شد.

برخلاف انتظارات تحلیلگران، او در میان اوج نارضایتی به قدرت رسید که احزاب ضد مهاجرت را در سراسر قاره تقویت کرده است.

هزینه بالای زندگی، مشکلات زیست محیطی و عدم موفقیت در مدیریت سیستم پناهندگی از جمله مسائل کلیدی در آستانه انتخابات نوامبر 2023 بود.

پس از ماه ها کشمکش سیاسیتوافقی حاصل شد که یک دولت جدید هلند ریاست یک انتخابات غیرمنتظره را بر عهده بگیرد – دیک شوف، رئیس سابق اطلاعات هلند.

آقای شوف پنجمین فردی بود که رئیس ائتلاف التقاطی و یکی از معدود نامزدهای قابل قبول از هر چهار حزب شد.

او استعفای برنامه ریزی شده خود را به تعویق انداخت تا جانشین مارک روته، باسابقه ترین نخست وزیر هلند شود، که در حال بسته بندی جعبه های مقوایی خود در حالی که آماده می شود به بروکسل برود تا به عنوان دبیرکل جدید ناتو برود.

ائتلافی که آقای شوف رهبری خواهد کرد شامل حزب ضد مهاجرت گیرت ویلدرز، حزب راست افراطی PVV، به عنوان بزرگترین حزب است.

دیگر اعضای ائتلاف، حزب محافظه کار-لیبرال VVD، جنبش مدنی کشاورزان و قرارداد اجتماعی جدید خواهند بود که قول داده است اعتماد عمومی را به سیاست بازگرداند.

احزاب VVD و New Social Deal متعهد شده‌اند که پوپولیست آقای ویلدرز را کنترل کنند – و آقای ویلدرز مجبور شده است که افراطی‌ترین سیاست‌های حزبش را برای حفظ سه حزب دیگر ائتلاف کاهش دهد.

وعده های ممنوعیت قرآن، بستن مرزهای هلند و برگزاری همه پرسی درباره آینده هلند در اتحادیه اروپا در کنار جاه طلبی های ویلدرز برای نخست وزیری لغو شده است.

با این حال، او به عنوان رهبر بزرگترین حزب در ائتلاف، همچنان یکی از تاثیرگذارترین سیاستمداران در پارلمان محسوب می شود.

با روی کار آمدن دولت جدید، سه وزارتخانه جدید ایجاد شد تا هر حزب در ائتلاف بتواند یکی از سیاستمداران خود را در منطقه ای که بیشتر به آن اهمیت می دهد منصوب کند.

BBB وزارت مسکن، VVD وزارت آب و هوا و رشد سبز و PVV آقای ویلدرز وزارت مهاجرت.

پارلمان انتخاب اولیه آقای ویلدرز برای وزیر مهاجرت، گیدی مارکوسائر – نماینده پارلمان از سال 2017 – را پس از اینکه وی در بررسی سوابق سازمان های اطلاعاتی شکست خورد، وتو کرد. پیش از این، در سال 2010، پس از اینکه مشخص شد سرویس‌های اطلاعاتی او را “خطری برای تمامیت هلند” خوانده بودند، مجبور شد از نامزدی پارلمان برای PVV کناره گیری کند.

نمونه دوم، مارژولین فابر، به دلیل حمایت او از نظریه توطئه نژادپرستانه جایگزین بزرگ، که ادعا می کند نخبگان مهاجران را برای جایگزینی اکثریت سفیدپوست وارد می کنند، مورد بررسی قرار گرفته است.

در جاهای دیگر، فمکه ویرزما، که بیش از یک دهه پیش در برنامه تلویزیونی تلویزیونی محبوب کشاورز در جستجوی همسر به شهرت رسید، وزیر جدید کشاورزی است.

او از آن زمان به جنبش مدنی کشاورزان (BBB) ​​پیوسته است، که منجر به شورش کشاورزان خشمگین از برنامه‌های دولت قبلی و اتحادیه اروپا برای محدود کردن فعالیت‌های آن‌ها برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه اقلیمی شده است.

در انتخابات استانی 2023. BBB با کسب تقریبا 20 درصد آرا، سیاست هلند را متحیر کرد.

اتحادیه اروپا با ترس نظاره گر چگونگی واکنش دولت جدید هلند به چالش های متعدد خود از جمله مهاجرت و درگیری های اوکراین و غزه خواهد بود.

در حالی که احزاب دست راستی در فرانسه این لحظه تاریخی در هلند را با این پیش بینی تماشا می کنند که آونگ سیاسی آماده است تا در جهت آنها حرکت کند – پیش از دور دوم انتخابات فرانسه در 7 ژوئیه.

گیرت ویلدرز قول داده است که هلند را شماره یک کند و هلندی ها نیز در آستانه یافتن معنای آن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید