ممنوعیت ازدواج کودکان سیرالئون با امضای رئیس جمهور جولیوس ماادا بیا مورد استقبال قرار گرفت


پا عمرو فوفانا، بی بی سی نیوز، فری تاون

خدیجت باری خدیجت باریخدیجت باری

خدیجتو بری در سن 10 سالگی از خانه فرار کرد زیرا پدرش می خواست او ازدواج کند

سیرالئون در مراسمی به میزبانی بانوی اول، فاطمه بیا در فری‌تاون، پایتخت، قانون جدیدی را برای ممنوعیت ازدواج کودکان با هیاهوی بسیار به تصویب رساند.

مهمانان دعوت شده، از جمله بانوی اول کیپ ورد و نامیبیا، شاهد امضای همسرش، رئیس جمهور جولیوس ماادا بیا، قانون ممنوعیت ازدواج کودکان بودند.

هر کسی که اکنون درگیر ازدواج دختری زیر 18 سال باشد، حداقل به 15 سال زندان یا جریمه 4000 دلاری (3200 پوند) یا هر دو محکوم خواهد شد.

خدیجت باری، دانشجوی دانشگاه، که خواهرش در ۱۴ سالگی ازدواج کرده بود، به بی‌بی‌سی گفت که از این ممنوعیت استقبال می‌کند اما متأسف است که برای نجات برادر کوچک‌ترش اعمال شده است.

“من واقعا دوست دارم زودتر اتفاق بیفتد. من حداقل توانستم خواهرم، دوستانم و سایر همسایگانم را نجات دهم.» این دانشجوی 26 ساله کارشناسی ارشد علوم جنسیت می گوید.

سیرالئون یک جامعه مردسالار است و پدران اغلب دختران خود را به اجبار ازدواج می کنند.

خانم بری در سن 10 سالگی با این احتمال روبرو شد. او در مقابل این امر مقاومت کرد و پس از طرد پدرش از خانه خانواده گریخت.

او خوش شانس بود که معلمانی را پیدا کرد که شهریه مدرسه او را پرداخت می کردند و یک کارمند دلسوز آژانس کودکان سازمان ملل که به او در زمینه مسکن کمک می کرد.

اما او می گوید که ترک سنت برای کسانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند سخت است و هر جامعه ای باید از قانون جدید مطلع شود تا این قانون موثر واقع شود.

خانم بری گفت: «اگر همه بفهمند که اگر این کار را انجام دهید چه چیزی در انتظار شماست، من مطمئن هستم که این کشور مکان بهتری خواهد بود.

وزارت بهداشت تخمین می زند که یک سوم از دختران قبل از رسیدن به 18 سالگی ازدواج می کنند که این امر به نرخ بالای مرگ و میر مادران در کشور کمک می کند که یکی از بالاترین ها در جهان است.

کسانی که طبق قوانین جدید با مجازات روبرو می شوند شامل داماد، والدین یا سرپرستان کودک عروس و حتی کسانی هستند که در مراسم عروسی حضور دارند.

خانم بیا، که از شش سال پیش که همسرش رئیس جمهور شد، در صف مقدم مبارزه علیه خشونت جنسی قرار داشت، می خواست امضای این لایحه یک رویداد بزرگ باشد.

از زمانی که قانونگذاران چند هفته پیش این قانون را تصویب کردند، پوشش محلی زیادی دریافت نکرده است.

جولیوس ماادا بیا، رئیس جمهور سیرالئون، قانون ممنوعیت ازدواج کودکان را امضا کردریاست جمهوری سیرالئون

دختر رئیس جمهور جولیوس مادا بیا در مراسم امضای قرارداد شرکت کرد

رئیس جمهور بیا در این مراسم گفت: “انگیزه و تعهد او به توانمندسازی زنان و دختران عمیقاً در سفر زندگی شخصی من ریشه دارد.”

دختر هشت ساله او از جمله کسانی بود که امضای این لایحه را تماشا کرد.

رئیس جمهور 60 ساله توضیح داد که پدرش را در سنین پایین از دست داد و توسط مادرش و بعداً یک خواهر بزرگتر بزرگ شد که “من را حمایت کرد و تشویق کرد تا به بهترین شکل ممکن رویاهایم را دنبال کنم.”

او تعهد همسرش به حقوق زنان را تصدیق کرد: «ما با هم می‌خواهیم یک سیرالئون قدرتمند بسازیم که در آن زنان بستری برابر برای دستیابی به پتانسیل کامل خود داشته باشند. من همیشه معتقد بودم که آینده سیرالئون در اختیار زنان است.»

فعالان حقوق بشر از این قانون استقبال کردند و آن را نقطه عطفی خواندند.

دفتر امور آفریقایی ایالات متحده در صفحه X خود از تصویب این لایحه استقبال کرد و گفت که این “یک نقطه عطف مهم است که نه تنها از دختران محافظت می کند، بلکه حقوق بشر قوی را نیز ترویج می کند.”

بانوی اول رئیس جمهور سیرالئون، فاطمه بیا (راست) در حالی که شوهرش قانون منع ازدواج کودکان را در دست می گیرد، تماشا می کند. ریاست جمهوری سیرالئون

بانوی اول، فاطمه بیا (راست) در حالی که شوهرش قانون امضا شده در حمایت از کمپین ما برابر هستیم سیرالئون را بالا نگه می دارد را تماشا می کند.

شما همچنین ممکن است علاقه مند باشید:

گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید