نامزدهای رتبه سوم در تلاشی برای جلوگیری از جناح راست افراطی کناره گیری کردند


رای دهندگان فرانسوی انتظار دارند یک صف کامل از نامزدها برای دور دوم انتخابات پارلمانی تشکیل شود، زیرا تعداد زیادی از نامزدها برای کمک به شکست حزب راست افراطی وحدت ملی (RN) کنار ایستاده بودند.

طرفین تا ساعت 18:00 (17:00 BST) عصر سه شنبه فرصت دارند تا داوطلبان یکشنبه را ثبت نام کنند.

تنها در این صورت مشخص خواهد شد که چه تعداد از چپ‌ها و میانه‌روها رقابت را به امید تحکیم آرای ضد RN رها کرده‌اند.

دور اول یکشنبه گذشته پیروزی بزرگی را برای حزب مارین لوپن به ارمغان آورد که همراه با متحدانش حدود 33 درصد آرا را به دست آوردند.

ائتلاف چپ گسترده در جایگاه دوم و مرکزگرایان امانوئل ماکرون رئیس جمهور آمریکا در رتبه سوم قرار دارند.

اما شانس خانم لوپن برای به دست آوردن اکثریت مطلق در مجلس ملی 577 کرسی با تاکتیک های مسدودسازی دشمنان حزبش تضعیف شده است.

در بیش از نیمی از حوزه های انتخابیه – حدود 300 حوزه – سه نامزد از دور اول رای گیری حضور داشتند (تقریباً در همه جا فقط دو نفر).

در این حوزه ها اگر یکی از دو کاندیدای غیرحضوری در حاشیه بماند، احتمال شکست کاندیدای RN را افزایش می دهد.

تا ظهر سه شنبه، حدود 200 نامزد از چپ و مرکز مشخص شد که این حرکت را انجام داده اند.

جبهه چپ نوین خلق (NPF) – که شامل همه افراد از سوسیال دموکرات های چپ میانه گرفته تا ضد سرمایه داران چپ افراطی است – دستوراتی را به همه نامزدهای رتبه سوم خود صادر کرده است که استعفا دهند و به میانه روها اجازه دهند تا ضد RN را درو کنند. رای.

به این ترتیب، NPF به دو معاون عالی رتبه طرفدار کرونوف – الیزابت بورن نخست وزیر سابق و جرالد دارونین وزیر امور داخلی – کمک می کند تا در حوزه های انتخابیه خود در نرماندی و شمال کشور پیروز شوند.

برعکس، نامزد طرفدار مکرون استعفا داد تا به فرانسوا رافین، چپ‌گرای رادیکال کمک کند تا نامزد RN را در شهر شمالی آمیان شکست دهد.

جردن باردلا، رئیس جمهور 28 ساله RN – و نامزد نخست وزیری – این ترتیبات را به عنوان ثمره “ائتلاف شرم” بین احزابی که تاکنون به گلوی یکدیگر کشیده اند محکوم کرد.

دستورالعمل‌ها به نامزدهای بلوک میانه‌روی مکرون مبهم‌تر از NPF بود.

اگرچه خود آقای مکرون و گابریل آتال، نخست وزیر، خواستار «رای ندادن به RN» شده اند، برخی از اعضای اردوگاه او معتقدند که مولفه چپ افراطی او NPF را به همان اندازه ناخوشایند می کند.

شخصیت‌های ارشد مانند برونو لومر وزیر دارایی و ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر سابق – هر دو از جناح راست میانه – از صدور دستورالعمل‌هایی برای رأی‌دهی سیستماتیک علیه RN خودداری می‌کنند.

خودی های RN به روزنامه فیگارو گفتند که آنها از تاکتیک های مخالفان خود نگران نیستند.

«برعکس، این خبر خوبی است. سیگنال کلی که آنها ارسال می کنند این است که کل سیستم علیه ما تقلب شده است… این یک کلاهبرداری بزرگ دیگر است و رای دهندگان ما از آن خسته شده اند.”

رهبران RN گفته اند تا زمانی که در رای گیری روز یکشنبه اکثریت مطلق پارلمان را به دست نیاورند، برای تشکیل دولت تلاش نخواهند کرد.

آنها می گویند که نمی خواهند شبیه دولت شوند، در حالی که در واقع نمی توانند قوانینی را تصویب کنند.

با این حال، مارین لوپن روز سه‌شنبه وقتی گفت که اکثریت کمتر کافی است – تا زمانی که از آستانه 289 عضوی دور نباشد، این موضوع را روشن کرد.

او که در رادیو فرانسه صحبت می کرد، گفت که پیروزی حدود 270 نماینده به حزب او این امکان را می دهد که با نمایندگان جداگانه ای از گروه های دیگر به امید متقاعد کردن آنها برای موافقت، گفتگوها را آغاز کند.

«ما به آنها خواهیم گفت: آیا حاضرید در اکثریت جدید با ما شرکت کنید؟ آیا برای رای اعتماد آماده اید؟ آیا حاضرید به بودجه رای بدهید؟»، او گفت.

او به عنوان اهداف احتمالی، معاونان مستقل پارلمان های راست و چپ و همچنین بخشی از حزب محافظه کار جمهوری خواه را نام برد که روز یکشنبه 10 درصد آرا را به دست آورد.

اگر RN در روز یکشنبه اکثریت مطلق را به دست آورد، رئیس جمهور ماکرون از آقای باردلا می خواهد که دولت تشکیل دهد – که یک دوره پرتنش “همزیستی” بین دو دشمن سیاسی را آغاز می کند.

بر اساس قانون اساسی جمهوری پنجم فرانسه، قدرت از مکرون به نخست وزیر منتقل می شود زیرا «دولت سیاست کشور را تعیین و اجرا می کند».

با این حال، آقای ماکرون احتمالاً به دنبال حفظ اختیارات در سیاست خارجی و دفاع است، که بر اساس سابقه – نه عبارت واقعی قانون اساسی – شانزه لیزه ازدواج های گذشته باقی مانده است.

مارین لوپن همچنین روز سه‌شنبه رئیس‌جمهور را به انجام «کودتای اداری» متهم کرد، زیرا شنیده بود که او در روزهای قبل از رأی‌گیری در حال آماده‌سازی تعدادی از انتصاب‌های کلیدی برای پلیس و ارتش است.

زمانی که می خواهید با نامزد کردن افراد خود برای مشاغل مخالف نتایج یک انتخابات بروید و چه زمانی متوقف می شود. [the government] از توانایی اجرای سیاست هایی که مردم فرانسه خواسته بودند… من آن را یک کودتای اداری می نامم.

او افزود: امیدوارم این فقط یک شایعه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید