ویکتور اوربان، رئیس جمهور مجارستان، در جریان سفر خود به کیف، از اوکراین خواست آتش بس دهد


ویکتور اوربان که به تازگی ریاست اتحادیه اروپا را برعهده گرفته است، روز سه شنبه در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد اوکراین شد.

نخست وزیر مجارستان در حالی که در کیف بود، گفت که آتش بس میان روسیه و اوکراین می تواند مذاکرات را برای پایان دادن به جنگی که پس از تهاجم تمام عیار روسیه در سال 2022 به وجود آمد، سرعت بخشد.

آقای اوربان از حمایت غرب از اوکراین انتقاد کرده است و نزدیک ترین رهبر اروپایی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به حساب می آید. این اولین سفر او به اوکراین در 12 سال گذشته بود، اگرچه در این مدت چندین بار با آقای پوتین ملاقات کرد.

در جریان حضور مشترک وی با رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی، زبان تحرکات بین آنها گرم نبود و پس از بیان اظهارات خود به سوالات رسانه ها پاسخ ندادند.

آقای اوربان پیش از این توافق بر سر بسته کمکی 50 میلیارد یورویی (54 میلیارد دلار؛ 42 میلیارد پوند) اتحادیه اروپا را که برای حمایت از اوکراین در دفاع از روسیه در نظر گرفته شده بود، کاهش داده بود.

اما برای شش ماه آینده، سمت او به عنوان رئیس شورای اروپا به این معنی است که او نقشی تأثیرگذار به عنوان یک چهره در اروپا خواهد داشت. او برای دومین روز در این نقش برای گفتگو وارد اوکراین شد و گفت که حل اختلافات گذشته و تمرکز بر آینده ضروری است.

آقای زلنسکی در بیانیه خود پس از این دیدار گفت: «بسیار مهم است که حمایت اوکراین از اروپا در سطح کافی حفظ شود… مهم است که همکاری بین همه همسایگان در اروپا مهم‌تر و برای دو طرف سودمند شود. “

آقای اوربان در بیانیه خود بر لزوم همکاری با یکدیگر تاکید کرد، اما همچنین گفت که ایده آتش بس را برای تسریع در مذاکرات با روسیه مطرح کرده است.

وی گفت: من این احتمال را با رئیس جمهور در میان گذاشته ام و از پاسخ های صادقانه و مذاکرات او سپاسگزارم.

رئیس جمهور زلنسکی به این اظهارات پاسخی نداد.

با این حال، بسیاری از اوکراینی‌ها بر این باورند که چنین آتش‌بسی به سادگی کنترل روسیه بر سرزمینی را که از اوکراین گرفته است، تقویت می‌کند و اگر قرار بود مذاکرات انجام شود، ترجیح می‌دهند که از موضع قدرت انجام شود تا پشت سر. پا.

دیمیتری کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، گفت که کشورش برای «کار با همه و حل مشکلات» باز است.

او به بی‌بی‌سی گفت: «این کار سخت و زمان‌بر است، اما در نهایت نتایج ملموسی به همراه دارد.

رئیس‌جمهور زلنسکی در جریان این دیدار گفت‌وگوی صریح اما سازنده با نخست‌وزیر اوربان درباره راه‌های دستیابی به صلح عادلانه داشت، نه فقط آتش‌بس یا گفتگوهای صلح.

هر دو رهبر همچنین درباره مسائل دوجانبه، از جمله 100000 مجارستانی که در اوکراین زندگی می کنند، گفتگو کردند.

اتحادیه اروپا یک هفته قبل از اینکه مجارستان ریاست شورای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد، مذاکرات درباره عضویت اوکراین را آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید