پاکستان به حمله به افغانستان ادامه خواهد داد


وزیر دفاع این کشور به بی بی سی گفت که پاکستان به عنوان بخشی از عملیات نظامی جدید با هدف مقابله با تروریسم به حمله به افغانستان ادامه خواهد داد.

خواجه آصف گفت که حملات هوایی گروه هایی را هدف قرار دادند که پاکستان آنها را به هدف قرار دادن نیروهای امنیتی و غیرنظامیان متهم می کند.

پیش از این، مقامات بلندپایه پاکستان تنها به یک مورد از این نوع حمله به کشور همسایه در ماه مارس سال جاری اعتراف کرده بودند.

حکومت طالبان در افغانستان این حملات را نقض حاکمیت خود می خواند.

«درست است که ما در افغانستان عملیات انجام دادیم و به انجام آن ادامه خواهیم داد. آنها را با کیک و براونی سرو نمی کنیم. آقای آصف به زبان اردو به بی بی سی گفت.

او همچنین نگرانی ها در مورد مشروعیت حملات را رد کرد و گفت که پاکستان طالبان را از حملات قریب الوقوع مطلع نکرده است.

وی گفت: این عنصر غافلگیری را از بین می برد. چرا باید به آنها بگوییم “آماده شوید، ما می آییم”؟

طالبان این بیانیه را “غیر مسئولانه” خواند و به پاکستان هشدار داد که حملات فرامرزی “عواقبی” خواهد داشت.

تنش بین پاکستان و افغانستان از زمانی که طالبان کنترل این کشور را در سال 2021 به دست گرفتند، افزایش یافته است. پاکستان مدعی است که گروهی از طالبان، طالبان پاکستانی یا TTP، پناهگاه هایی در افغانستان دارند.

آقای آصف گفت: «افغانستان با وجود درخواست ما مبنی بر عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله به پاکستان، تمایلی به اقدام علیه تحریک طالبان پاکستان نداشته است.

پاکستان اخیراً از تجدید عملیات نظامی «تصمیم برای ثبات» به زبان انگلیسی با هدف توقف تشدید خشونت و حملات تروریستی خبر داد. عمدتاً بر گروه هایی که در پاکستان فعالیت می کنند تمرکز خواهد کرد.

منتقدان و حتی برخی منابع دولتی پیشنهاد کردند که عملیات جدید پس از فشار پکن آغاز شد و نگران امنیت 29000 شهروند آن در پاکستان بود که 2500 نفر از آنها در پروژه های کریدور اقتصادی چین و پاکستان که بخشی از کمربند پکن است کار می کنند. و ابتکار جاده جاده.

پنج مهندس چینی در مارس 2024 بر اثر حمله یک بمب‌گذار انتحاری به خودرویی به کاروان مهندسان چینی که در یک پروژه برق آبی در شمال غربی پاکستان کار می‌کردند، کشته شدند.

ارتش پاکستان پیشتر مدعی شده بود که این حمله در کشور همسایه افغانستان طراحی شده بود و تروریست نیز تبعه افغانستان است.

آقای آصف رد کرد که آخرین عملیات نظامی به دلیل فشار چین بوده است. اما او گفت که این عملیات تهدیدات امنیتی پروژه های چین و شهروندان پاکستانی را از بین می برد.

دیدگاهتان را بنویسید