با ادامه مهاجرت خان یونس، هزاران نفر به دنبال سرپناه هستند


پا دیوید گریتن، اخبار بی بی سی

فلسطینیان EPA با پای پیاده، وسایل نقلیه و گاری های الاغ از خان یونس فرار می کنند (2 ژوئیه 2024)EPA

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، دستور تخلیه 250000 نفر در شرق خان یونس را تحت تاثیر قرار داده است.

ده‌ها هزار فلسطینی به دنبال سرپناه و امنیت هستند زیرا مهاجرت از دومین شهر غزه، خان یونس، در پاسخ به دستور تخلیه توسط ارتش اسرائیل ادامه دارد.

سازمان ملل تخمین می زند که 250 هزار نفر در مناطق شرقی شهر تحت تأثیر دستورات صادر شده در روز دوشنبه قرار گرفته اند که نشان می دهد نیروهای اسرائیلی در شرف ورود مجدد هستند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حمله هوایی اسرائیل در روز سه‌شنبه ۱۲ فلسطینی را در منطقه انسانی تعیین‌شده توسط اسرائیل، که به مردم گفته شده بود از آنجا فرار کنند، کشت.

یک بیمارستان بزرگ در خان یونس نیز پس از ترک همه بیماران و کادر پزشکی خالی است.

بخش اعظم شهر در حمله طولانی مدت اسرائیل در اوایل سال جاری ویران شد، اما تعداد زیادی از فلسطینی ها برای فرار از عملیات دیگر اسرائیل در نزدیکی رفح به آنجا رفته اند.

در حالی که نیروهای اسرائیلی برای هفتمین روز به نبرد با حماس و دیگر گروه‌های مسلح در شرق محله شجاعی ادامه دادند، انفجارها، گلوله‌ها و تیراندازی‌ها در شهر غزه نیز شنیده شد.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی سابقه 7 اکتبر به جنوب اسرائیل که در آن حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را در غزه برای نابودی حماس آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37950 نفر در غزه کشته شده اند.

نقشه جنوب غزه که ارتش اسرائیل منطقه تخلیه را در شرق خان یونس و بیمارستان اروپایی اعلام کرده است.

لوئیز واتریج از آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل (آنروا) که از اردوگاه پناهندگان نصیرات در مرکز غزه صحبت می کرد، به بی بی سی گفت که کارکنان آن در زمین شاهد حرکت “بسیار آشفته” غیرنظامیان از شرق خان یونس بوده اند.

“[It’s] برخلاف حرکت‌های قبلی که کامیون‌ها و وسایل نقلیه بارگیری شده را دیدیم.»

وسایل نقلیه موجود محدود است، سوخت محدود است، جاده ها بسیار خطرناک هستند، وضعیت بسیار خطرناک است. مردم واقعاً در این مرحله هر آنچه را که می توانند در دست دارند و حرکت می کنند. ویرانگر است.”

مروان، پدر چهار فرزند با همسری باردار، به بی‌بی‌سی گفت که سه ساعت طول کشید تا خانواده‌اش با گاری الاغی از خان یونس تا المواسی، که در داخل یک «منطقه بشردوستانه» تعیین‌شده توسط اسرائیل است، سفر کنند. فاقد خدمات اولیه

او گفت: ما با عجله رفتیم، بنابراین نتوانستیم همه چمدان‌ها و چیزهای مهم خود را تهیه کنیم. «به دوستی که در المواسی زندگی می کند زنگ زدم. او به من گفت که نزدیک من جایی است و می توانی بیایی.

وی افزود: برای حمام باید در شن و گل حفاری کنم و یک چاله بزرگ ایجاد کنم.

بعد از ظهر روز سه شنبه، 9 نفر از اعضای یک خانواده بزرگ که از خان یونس فرار کردند، در میان 12 نفر در حمله هوایی اسرائیل به یک ساختمان مسکونی در مرکز شهر دیرالبلاح، که همچنین در یک “منطقه بشردوستانه” است، کشته شدند.

آسوشیتدپرس با استناد به سوابق بیمارستان گزارش می دهد که در میان کشته شدگان دکتر حسام حمدان، متخصص پوست 62 ساله، همسرش، پسر و دختر بالغشان هستند.. وی افزود که چهار نوه دکتر حمدان و مادر دو فرزند از آنها و دو تن دیگر از ساکنان ساختمان و یک مرد بیرون از خانه نیز کشته شدند.

نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) اعلام کردند که در حال راستی آزمایی این گزارش ها هستند.

رویترز سربازان اسرائیلی در کنار یک خودروی نظامی در نزدیکی مرز اسرائیل و غزه ایستاده اند (2 ژوئیه 2024)رویترز

نیروهای اسرائیلی دوباره وارد چندین منطقه غزه شده‌اند که گمان می‌رود شبه‌نظامیان حماس در آنجا دوباره گروه‌بندی شده‌اند.

اواخر روز سه‌شنبه، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیمارستان اروپایی نوار غزه در شرق خان یونس پس از خروج 320 بیمار و تمام کادر پزشکی در پاسخ به دستور تخلیه از مناطق اطراف، کاملاً خالی است.

اخطار داده شده است که اکثر بیماران به بیمارستان ناصر ارجاع داده شده اند که اکنون با ظرفیت کامل در حال فعالیت است و با کمبود تجهیزات پزشکی و داروی جراحی مواجه است.

“بیمارستان اروپایی در غزه – یکی از بزرگترین مراکز پزشکی در جنوب – باید فورا محافظت شود و به بهره برداری برسد. دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان جهانی بهداشت در توییتر X، که قبلا در توییتر بود، نوشت: غزه نمی تواند بیمارستان های بیشتری را از دست بدهد.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد که به بیماران و کارکنان بیمارستان اروپایی دستوری نداده است که این بیمارستان را ترک کنند. اما رئیس بخش اورژانس گفت که وزارت بهداشت که توسط حماس اداره می شود، گفت که آنها باید تخلیه شوند.

اورلی گلدشمیت، سخنگوی سفارت اسرائیل در لندن، گفت که دستور تخلیه بخشی از تلاش های اسرائیل برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان است و اعضای حماس را متهم به دستیابی به جایگاهی در مناطق مسکونی کرد.

او روز سه‌شنبه به بی‌بی‌سی گفت: «ما می‌دانیم که آنها نیز در خان یونس پنهان شده‌اند و می‌خواهیم غیرنظامیان در آنجا نباشند تا به مردم فلسطین آسیبی نرسانیم و فقط اعضای حماس را بکشیم».

ارتش اسرائیل آغاز عملیات در شرق خان یونس را اعلام نکرد. اما دستور تخلیه به عنوان نشانه ای تلقی می شود که این منطقه بعدی خواهد بود که نیروهای اسرائیلی دوباره وارد آن می شوند، زیرا آنها معتقدند حماس و جنگجویان متحدش دوباره در آنجا جمع شده اند.

جهاد اسلامی فلسطین (PIJ) روز دوشنبه اعلام کرد که حدود 20 موشک از خان یونس به سمت شهرک های مرزی در جنوب اسرائیل شلیک کرده است. این بدترین حمله از غزه در چند ماه گذشته بود، اما هیچ تلفاتی گزارش نشد.

تخمین زده می شود که 80000 فلسطینی دیگر در شمال غزه تحت تأثیر دستور تخلیه اسرائیل در محله شجایا شرقی شهر غزه قرار گرفتند، جایی که نیروهای اسرائیلی هفته گذشته دوباره وارد آن شدند.

پزشکان به رویترز گفتند که چهار نفر در یک حمله هوایی روز چهارشنبه در آنجا کشته شدند، در حالی که ارتش اسرائیل گفت که بیش از 50 “هدف زیرساختی تروریست ها” را در روز گذشته هدف قرار داده و منهدم کرده است.

ارتش اسرائیل همچنین گفت که در این حملات “تروریست هایی که تهدیدی برای نیروهایش در مرکز غزه بودند” کشته شدند. مقامات بهداشت محلی گفتند که سه نفر در یک حمله خودرویی در دیرالبلاح کشته شدند و پنج نفر دیگر نیز در دو حمله در شهر مجاور اردوگاه آوارگان مغازی کشته شدند.

بر اساس گزارش ها، در جنوبی ترین شهر رفح، نیروهای اسرائیلی چندین منطقه از شهر را گلوله باران کردند و به تخریب ساختمان های مسکونی ادامه دادند.

ارتش اسرائیل گفت که یک عملیات “هدفمند” در رفح ادامه دارد و نیروهای زمینی با پشتیبانی هوایی “چند سایت زیرساختی تروریست ها را منهدم کردند و تروریست ها را نابود کردند.”

دیدگاهتان را بنویسید