دادگاه عالی ژاپن عقیم سازی اجباری را خلاف قانون اساسی تشخیص داد


دادگاه عالی ژاپن قانون منحله اصلاح نژادی را که 16500 معلول را مجبور به عقیم سازی بین دهه 1950 و 1990 می کرد، خلاف قانون اساسی تشخیص داد.

دیوان عالی همچنین دولت را به پرداخت غرامت به 11 قربانی درگیر در پنج پرونده در انتظار تجدیدنظر محکوم کرد.

حکم تاریخی روز چهارشنبه به مبارزه چندین ساله قربانیان برای عدالت پایان داد که خواستار غرامت و عذرخواهی بودند.

پس از سال‌ها دعوا، سرانجام قانون سال 2019 به قربانیان غرامت پرداخت کرد، اما برخی به مبارزه برای غرامت بیشتر ادامه دادند.

در چهار پرونده مطرح شده به دادگاه، دولت مرکزی نسبت به احکام غرامت دادگاه های بدوی تجدیدنظرخواهی کرد.

در پرونده پنجم، دو شاکی زن با استناد به مرور زمان در دادگاه بدوی به رد ادعای خود اعتراض کردند.

بر اساس قانون پس از جنگ جهانی دوم، حدود 25000 نفر – که بسیاری از آنها معلولیت های ارثی داشتند – تحت عمل جراحی قرار گرفتند تا از بچه دار شدن آنها که “معیب” تلقی می شد جلوگیری شود.

دولت ژاپن اعتراف کرده است که 16500 عمل عقیم سازی بدون رضایت انجام شده است.

اگرچه مقامات می گویند که 8500 نفر دیگر با این رویه موافقت کرده اند، وکلای دادگستری می گویند که به دلیل فشارهایی که در آن زمان با آنها مواجه بودند، آنها عملاً مجبور به انجام عملیات شدند.

قربانیان فقط 9 سال سن داشتندگزارش پارلمانی که در ژوئن گذشته منتشر شد، گفت.

این قانون در سال 1996 لغو شد.

دیوان عالی کشور همچنین روز چهارشنبه حکم داد که محدودیت 20 ساله نمی تواند در مورد دعاوی غرامت در پرونده های عقیم سازی اجباری اعمال شود.

وکلا استدلال کردند که این قانون به این معنی است که برخی از قربانیان، به ویژه آنهایی که بدون اطلاع آنها عقیم شده بودند، خیلی دیر در مورد این عمل اطلاع پیدا کردند و مهلت قانونی را رعایت نکردند.

عقیم‌سازی اجباری در دهه‌های 1960 و 1970، در دوران شکوفایی بچه‌های پس از جنگ، رایج‌تر بود. بسیاری از کسانی که به زور عقیم شده بودند، دارای ناتوانی های جسمی و فکری، مشکلات سلامت روان یا بیماری های مزمن مانند جذام بودند.

بر اساس اعلامیه دولت در سال 1953 محدودیت فیزیکی، بیهوشی و حتی “فریب” برای این عمل ها مجاز بود.

وکیل یوتاکا یوشییاما که وکالت دو شاکی را بر عهده داشت، گفت: «از این پس، من معتقدم که دولت باید یک چرخش شدید داشته باشد و با سرعت تمام به سمت حل و فصل کامل پیش برود.

وی افزود که ژاپن تاکنون “چشم خود را بر “خسارت وحشتناک” وارده به قربانیان و خانواده های آنها بسته است. وی خاطرنشان کرد که برخی از قربانیانی که از دولت شکایت کرده اند بدون دریافت غرامت کافی جان خود را از دست داده اند.

طبق قانونی که در سال 2019 به دنبال یکی از این موارد تصویب شد، هر بازمانده می تواند 3.2 میلیون ین (19800 دلار؛ 15600 پوند) دریافت کند. بر اساس گزارش ها، حدود 1300 نفر برای دریافت این غرامت درخواست داده اند و تاکنون 1100 نفر آن را دریافت کرده اند.

با این حال، برای برخی از قربانیان، غرامت مالی فقط تا آنجا پیش می رود.

یومی سوزوکی که با فلج مغزی به دنیا آمد و در کودکی به زور عقیم شد، به بی‌بی‌سی گفت: «وقتی فهمیدم هرگز نمی‌توانم مادر شوم… قلبم را شکست. 2021 12 ساله.

این مرد 68 ساله جزو 11 شاکی است که روز چهارشنبه پرونده آنها به دادگاه کشیده شد.

“من [have] وقتی کوچک بودم با تبعیض روبرو بودم، اما او خیلی متفاوت بود. قلبم را شکست.

“من پول نمی خواهم. می خواهم مردم بدانند چه بر سر ما آمده است. که دیگه هیچوقت تکرار نمیشه من می خواهم با افراد دارای معلولیت یکسان رفتار شود. ما چیز نیستیم. ما مردم هستیم.”

دیدگاهتان را بنویسید