رابرت تاون: ادای احترام به محله چینی ها و نویسنده فیلم Mission: Impossible.


پا ایان یانگز، خبرنگار فرهنگی

گتی ایماژ رابرت تاونگتی ایماژ

رابرت تاون، فیلمنامه نویس فیلم هایی از جمله محله چایتای و ماموریت غیرممکن، پس از مرگش در سن 89 سالگی به عنوان یکی از بزرگترین فیلمنامه نویسان هالیوود شناخته می شود.

تاون برای فیلم مهیج جنایی و فساد در سال 1974 محله چینی ها که جک نیکلسون در آن نقش یک کارآگاه خصوصی را بازی می کرد، برنده جایزه اسکار شد.

او در طول دوران حرفه‌ای خود در مجموع چهار بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد، از جمله برای نویسندگی فیلم شامپو در سال 1975 با ستاره فیلم، وارن بیتی.

لی گرانت که برای بازی در این فیلم برنده بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. در X به شهر ادای احترام کرد. «زندگی او، مانند شخصیت هایی که خلق کرد، روشنگر، نمادین و کاملاً بدیع بود [sic]”، او نوشت.

او به من شامپو داد. او همه حرف ها و فیلم هایش را به ما داد. هیچکس مثل او نیست. دیگر وجود نخواهد داشت.”

تاون همچنین به عنوان پزشک فیلمنامه شهرت بالایی داشت و به تصحیح یا اضافه کردن فیلمنامه های موجود مانند بانی و کلاید 1967 و پدرخوانده 1972 پرداخت.

گتی ایماژ رابرت تاونگتی ایماژ

تاون اغلب بی اعتبار می ماند، اما فرانسیس فورد کاپولا، نویسنده و کارگردان The Godfather، او را به خاطر نوشتن صحنه محوری و “بسیار زیبا” بین شخصیت های آل پاچینو و مارلون براندو در باغ می داند. .

کاپولا در مراسم اهدای جوایز در سال 1973 گفت: «این صحنه باب تاون بود.

تاون همچنین نامزدی اسکار خود را برای نوشتن فیلم‌های The Last Detail در سال 1973 – همچنین با بازی نیکلسون – و Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes در سال 1984 به دست آورد.

با این حال، او وظایف نویسندگی در گریستوک را برون سپاری کرد و آنقدر از نتایج ناراضی بود که نام خود را از تیتراژ حذف کرد و به جای آن از نام مستعار PH Vazak استفاده کرد. واساک را چوپان مجارستانی او می نامیدند.

تاون چنین تردیدی در مورد محله چینی ها نداشت، اما اعتراف کرد که در طول مراحل نوشتن و فیلمبرداری با کارگردان رومن پولانسکی مشاجره های تلخی داشته است.

او گفت: «ما هر روز برای همه چیز جنگیدیم.

“نفوذ همیشگی”

Getty Images رابرت تاون و وارن بیتیگتی ایماژ

تاون با وارن بیتی چند فیلم ساخت

دنباله‌ی محله‌ی چینی‌ها، دو جیک، زمانی که در سال 1990 منتشر شد، تأثیری مشابه نداشت.

او همچنین درام مسابقه ای Days of Thunder در سال 1990 و تریلر قانونی The Firm در سال 1993 را نوشت که در هر دوی آنها تام کروز بازی کرد.

و زمانی که کروز در سال 1996 فرانچایز Mission: Impossible را راه‌اندازی کرد، تاون قسمت اول را نوشت و تنها فیلمنامه‌نویس قسمت دوم بود.

او همچنین چندین فیلم را نوشته و کارگردانی کرده است، از جمله درام ورزشی سال 1982 رکورد شخصی. این را نیویورک تایمز گزارش کرده است اینکه او با پاتریس دانلی و ماریل همینگوی ستاره های فیلم رابطه داشته است که منجر به از هم پاشیدن اولین ازدواج او با جولی پین، بازیگر شد.

تاون همچنین در سال 1988 فیلم تکیلا را با بازی مل گیبسون و میشل فایفر نوشت و کارگردانی کرد. و در فصل 15-2014 سریال Mad Men به عنوان “تهیه کننده مشاور” انتخاب شد.

از تاون همسر دومش لوئیز و دختران کیارا و کاتارینا به یادگار مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید