نخست وزیر آتال به تنها حزب راست افراطی که قادر به کسب اکثریت است هشدار می دهد


پا پل کربی، اخبار بی بی سی

فرانسوا مونیر/ خبرگزاری فرانسه، گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه (راست)، در جریان بازدید از کمپین انتخاباتی در چاتر، مرکز فرانسه، در 2 ژوئیه 2024، پیش از دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه، با هواداران صحبت می کند. فرانسوا مونیر / خبرگزاری فرانسه

انتظار می رود گابریل آتال، نخست وزیر، پس از انتخابات روز یکشنبه، پست خود را از دست بدهد

گابریل آتال، نخست وزیر فرانسه از رای دهندگان خواسته است تا از پیروزی حزب مارین لوپن و اتحاد ملی (RN) به رهبری جردن باردل در انتخابات سراسری روز یکشنبه جلوگیری کنند.

این حزب یکشنبه گذشته در دور اول با بیش از 33 درصد آرا پیشتاز شد و تاکنون ده ها کرسی را به طور مستقیم به دست آورده است. اگر بیش از نیمی از 577 کرسی مجلس ملی را به دست آورد، می تواند دولت تشکیل دهد.

آقای عتال به رادیو فرانسه گفت: “یک بلوک وجود دارد که می تواند اکثریت مطلق را به دست آورد و آن جناح راست افراطی است.”

او گفت که بسیاری از رای دهندگان فرانسوی مایل نیستند از رای خود برای مسدود کردن RN استفاده کنند، اما “من معتقدم که انجام این کار مسئولیت ماست.”

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه معمولاً از رقابت بین دو نامزد برتر در یک حوزه انتخابیه تشکیل می شود، اما از آنجایی که تعداد زیادی از نامزدهای رتبه سوم در روز یکشنبه واجد شرایط شدند، بیش از 300 دور دوم سه جانبه ایجاد شد.

حدود 218 نامزد از ائتلاف جناح چپ یا بلوک میانه‌روی آقای آتال نام خود را پیش از پایان ضرب الاجل عصر سه شنبه پس گرفتند تا به رقبای سیاسی شانس بیشتری برای شکست RN بدهند.

مارین لوپن آنچه را که طبقه سیاسی می نامد را به دلیل «به خود دادن تصویری فزاینده وحشتناک» محکوم کرد.

رهبر این حزب، جردن باردلا، که مورد علاقه نخست وزیر در دولت RN است، “اتحادیه شرم” را محکوم کرد. او به روزنامه فیگارو گفت که متاسفم از اینکه می بینم رئیس جمهور رادیکال های چپ را متهم به یهودی ستیزی می کند، اکنون “در آغوش گرفته است. [its leader] ژان لوک ملانشون

آقای باردلا مطمئن بود که حزبش هنوز شانس کسب اکثریت مطلق را در روز یکشنبه دارد زیرا آنها جاه طلبی ها و پروژه ای برای فرانسه داشتند. او در حال حاضر از حمایت بخشی از حزب محافظه کار جمهوری خواه برخوردار است و از بقیه خواست تا به او بپیوندند و «ائتلاف ماکرون-ملانشان» را رد کنند.

    دانیل دورکا/ هانس لوکاس/ خبرگزاری فرانسه مارین لوپن (سمت چپ) سخنرانی پیروزی خود را با جردن باردلا (راست) در حزب وحدت حزب ملی در روز انتخابات پارلمان اروپا در پاریس، فرانسه، 9 ژوئن انجام می دهد.  ، سال 2024 دانیل دورکا / هانس لوکاس / خبرگزاری فرانسه

در صورت کسب اکثریت مطلق آرژانتین، جردن باردلا (R) برای نخست وزیری مورد علاقه است

اگر RN نتواند دولت تشکیل دهد، گمانه زنی هایی وجود دارد که می تواند نوعی ائتلاف بدون RN یا چپ رادیکال تشکیل شود. اما نخست وزیر گفت که هیچ ائتلافی را که آنها انتخاب نکرده اند بر فرانسه تحمیل نخواهد کرد.

رئیس جمهور مکرون وعده داده است که بدون توجه به نتیجه تا پایان دوره ریاست جمهوری خود در سال 2027 در سمت خود باقی خواهد ماند. او نیازی به برگزاری رای پارلمانی نداشت، اما پس از عملکرد ضعیف حزبش در انتخابات پارلمان اروپا در ماه گذشته، او گفت که رای گیری تنها راه برای اجازه دادن به فرانسه برای “حرکت و اتحاد مجدد است”.

همه در اردوگاه میانه رو خوشحال نیستند که در نهایت با یک اتحاد چپ که شامل ژان لوک ملانشون نیز می شود، معامله کردند، و هیچ مدرکی وجود ندارد که رای دهندگان فرانسوی همانطور که رهبران حزب پیشنهاد می کنند و به حزب رای می دهند، عمل کنند. آنها در غیر این صورت اجتناب می کنند.

آقای ملانشون به دفاع از احساسات ضد پلیس متهم شده و به دلیل امتناع از برچسب زدن حماس به عنوان یک سازمان تروریستی مورد انتقاد قرار گرفته است.

آقای آتال به صراحت اعلام کرد که انصراف نامزدها به نفع جبهه مردمی جدید به معنای پیوستن آنها به آقای ملانشون نیست. او وعده داد: اتحادی با فرانسه فتح نشده وجود دارد و هرگز نخواهد بود.

با این حال، توافق گسترده برای کنار کشیدن نامزدها، رای دهندگان فرانسوی را با انتخاب های شگفت انگیزی مواجه کرد.

ژرالد دارونین، وزیر کشور، پس از انصراف لسلی مارتر، نماینده فرانسه Unbowed، اکنون در دور دوم مقابل رقیب خود RN است و همین امر در مورد نخست وزیر سابق الیزابت بورن نیز صدق می کند.

در میان نامزدهای مقام سوم ماکرون، دو وزیر به نام‌های سابرینا آگرستی روباچه و ماری گئونو از سمت خود کنار رفتند.

ادوارد فیلیپ که در آغاز ریاست جمهوری مکرون در سال 2017 به مدت سه سال نخست وزیر بود، گفت که در دور دوم به نامزد کمونیست رای خواهد داد.

اما او به صراحت اعلام کرد که از حزب ژان لوک ملانشون حمایت نخواهد کرد، پس از اینکه دید چگونه به هرج و مرج سیاسی کمک کرده است.

او به تلویزیون TF1 گفت: “من دوست دارم نماینده ای داشته باشم که می شناسم و می توانم با او کار کنم… حتی اگر اختلاف نظر داشته باشیم، که فکر می کنم با خواسته های دموکراتیک من موافق باشد، نه مجلس ملی.”

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور سابق سوسیالیست که در اصل رئیس امانوئل ماکرون در کاخ الیزه بود، گفت که خروج توافق شده شانس راست افراطی را برای کسب اکثریت مطلق “به حداقل رسانده است، اگرچه نمی توان آن را رد کرد”.

آقای آتال روز چهارشنبه ریاست جلسه کابینه را برعهده داشت که می تواند آخرین جلسه او به عنوان نخست وزیر باشد.

مارین لوپن، رئیس تظاهرات ملی، او را متهم کرد که از این موقعیت برای انتصابات جدید از جمله روسای پلیس استفاده کرده است.

پریسکا تیونوت، سخنگوی دولت، پاسخ داد که باید قانون اساسی را بخواند.

او گفت: «فکر می‌کنم می‌دانستیم مادام لوپن دروغ می‌گوید، حالا می‌دانیم که او اطلاعات را دستکاری می‌کند. او خاطرنشان کرد که هیچ چیز جدیدی در چنین انتصاب هایی وجود ندارد، به ویژه در مورد آمادگی برای آغاز سال تحصیلی آینده.

در همین حال، فرانسوا آسلین، رئیس کنفدراسیون شرکت‌های کوچک و متوسط ​​فرانسه، شکایت کرد که تصمیم رئیس‌جمهور مکرون برای انحلال پارلمان «یک چهارم رشد» فرانسه را به همراه داشت و به نظر می‌رسد کسی اقتصاد را در نظر نمی‌گیرد.

او به BFMTV گفت: اگر ائتلاف چپ‌گرای جبهه خلق جدید یا اتحادیه ملی بتوانند برنامه‌های اقتصادی خود را عملی کنند، “مجازات بازارها فوری خواهد بود.”

دیدگاهتان را بنویسید