پنج نفر در نتیجه حمله موشکی روسیه به مرکز اوکراین کشته شدند


مقامات اعلام کردند که در پی اصابت یک پهپاد و موشک های روسی به شهر دنیپرو در مرکز اوکراین، دست کم پنج نفر کشته شدند.

سیاره لیساک فرماندار منطقه در تلگرام نوشت 39 نفر دیگر بر اثر انفجار بامداد چهارشنبه زخمی شدند. مقامات گفتند که اعتصاب مغازه ها، مدارس و بیمارستان ها را هدف قرار داده است.

آقای لیساک این حمله را “شریرانه” خواند. فیلم به اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که پس از انفجار، توده بزرگی از دود و آتش از ساختمان ها برخاسته است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین این حمله را محکوم کرد و مجدداً از متحدان غربی خواست تا سیستم‌های دفاع هوایی اضافی را به دولت او عرضه کنند.

او در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «تنها دو چیز می‌تواند جلوی این ترور روسیه را بگیرد: سامانه‌های دفاع هوایی مدرن و برد تسلیحات ما».

دنیپرو، شهری با جمعیتی حدود یک میلیون نفر قبل از جنگ، از زمان آغاز جنگ بیش از دو سال پیش، مکرراً هدف حملات روسیه بوده است. سال گذشته 40 نفر بر اثر اصابت موشک روسی به یک ساختمان مسکونی در این شهر جان باختند.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که شش پهپاد و پنج فروند از هفت موشکی را که به سمت شهر هدف قرار گرفته بودند، سرنگون کرده است.

اما تصاویر منتشر شده توسط آقای لیساک پس از تیراندازی، ساختمان های ویران شده در مرکز شهر، شکسته شدن شیشه ها و پراکنده شدن روی زمین را نشان می دهد.

گیورگی، یکی از شاهدان مسن با بینی پانسمان شده و صورت خون آلود به رویترز گفت: انفجار چنان شدیدی رخ داد که موج به من برخورد کرد و سقوط کردم.

آقای لیساک گفت که یک دختر 14 ساله در میان قربانیان است. وی افزود: حال دو نفر دیگر وخیم است.

میکالای لوکاشوک، رئیس شورای منطقه ای، آنچه را که او اقدام “ترور بدبینانه” توسط نیروهای روسیه خواند، محکوم کرد. مقامات این شهر یک روز عزای رسمی اعلام کردند.

مقامات دونتسک و لوهانسک از کشته شدن دو غیرنظامی در شبانه روز در شرق اوکراین خبر دادند.

در ماه های اخیر، روسیه حملات هوایی خود را علیه اوکراین تشدید کرده است. در حالی که مسکو حمله به زیرساخت های غیرنظامی را رد کرده است، یک هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل گفت ماه می مرگبارترین ماه برای تلفات غیرنظامیان در نزدیک به یک سال گذشته بوده است.

در همین حال، رئیس‌جمهور زلنسکی به طور فزاینده‌ای درخواست‌های مبرمی برای سیستم دفاع هوایی جدید مطرح می‌کند و از متحدان غربی خود می‌خواهد که تهدیدات روسیه مبنی بر تشدید تنش‌ها را نادیده بگیرند.

او روز سه شنبه با ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که به تازگی سمت ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته است، دیدار کرد.

آقای اوربان مدت‌هاست نزدیک‌ترین متحد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در اروپا بوده و اغلب از بسته‌های کمکی اتحادیه اروپا به اوکراین انتقاد کرده است. زبان بدن مردان در جریان یک جلسه پرتنش در کیف گرم نبود، زمانی که آقای اوربان از زلنسکی خواست تا برای آتش‌بس و تسریع مذاکرات صلح تلاش کند.

در جای دیگر، وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که یک منطقه کلیدی در شهرک چاسائو یار در بالای کوه را به تصرف خود درآورده است. این شهر کوچک در شرق اوکراین ماه هاست که در مرکز درگیری های شدید قرار داشته است.

این شهر که توسط گلوله باران های بی پایان ویران شده است، به عنوان منطقه ای بالقوه برای سربازان روسی در حالی که به سمت مناطق تحت کنترل اوکراین در منطقه دونتسک پیشروی می کنند، دیده می شود.

کیف هنوز در مورد این اظهارات اظهار نظر نکرده است.

در همین حال، اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد که پشت آتشی است که در ماه آوریل در یک کشتی جنگی روسیه در دریای بالتیک رخ داد.

آندری یوسائو، سخنگوی GUR به رویترز گفت که این آژانس کشتی موشکی سرپوخوف را به همراه یک گروه حامی کیف به نام لژیون آزادی روسیه هدف قرار داد.

“در نتیجه خرابکاری در [we] در پیام لژیون در تلگرام آمده است.»

دیدگاهتان را بنویسید