گایتون مک کنزی – از گانگستر سابق تا وزیر ورزش و هنر آفریقای جنوبی


پا رافیکا ویلیامز، بی بی سی نیوز، ژوهانسبورگ

Getty Images Gayton McKenzie در گردهمایی پیروزی اتحاد میهنی (PA) در ورزشگاه آتلون در 10 می 2024 در کیپ تاون، آفریقای جنوبیگتی ایماژ

گایتون مک کنزی، اراذل و اوباش و سارق بانک سابق که مالک کلوپ شبانه و سیاستمدار مخالف شد، اکنون وزیر ورزش، هنر و فرهنگ آفریقای جنوبی است.

پرزیدنت سیریل رامپاهوزا آقای مک کنزی – رهبر اتحاد میهنی (PA) – را به سمتی در دولت چند حزبی منصوب کرد که او روز یکشنبه پس از از دست دادن اکثریت پارلمانی کنگره ملی آفریقا (ANC) در انتخابات 29 مه اعلام کرد.

یک توییتر پرکار، این مرد 50 ساله از هدف خود لذت برد، عکسی از او با کفش های فوتبال منتشر کرد و با طنز تایپ کرد: “ممنون بابت همه پیام های خوب، به زودی پاسخ خواهم داد، من فقط مشغول آماده سازی هستم، کار دارم 🥅 ⚽️”.

برای حامیان آقای مک‌کنزی، انتصاب او آخرین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد او چگونه بر سختی‌ها غلبه کرده و به موفقیت رسیده است. او اولین بانک خود را قبل از 16 سالگی سرقت کرد و سپس به قول خودش یک بانکدار شد در مصاحبه با یک ایستگاه رادیویی محلییک اراذل کاملاً رشد یافته، هفت سال را در زندان گذراند و قول داد که پس از آزادی تغییر کند.

شاید 12 رند در جیبم بود، اما یک میلیارد راند در سرم بود. و این چیزی است که مردم درک نمی کنند – آنها به جای اینکه چگونه چیزهایی را که ندارند به دست بیاورند، روی چیزهایی که ندارند تمرکز می کنند. او در مصاحبه ای در سال 2013 با پخش کننده عمومی SABC گفت.

او به یک سخنران انگیزشی پردرآمد تبدیل شد و کتاب هایی درباره زندگی خود منتشر کرد، از جمله کتاب مقدس The Cheater's و با Kenny Kunene، هموطن خود از زندان، به سرمایه گذاری های مختلف – از استخراج معدن در زیمبابوه تا کلوپ های شبانه در آفریقای جنوبی- پرداخت..

آقای Kunene پس از این کار به “پادشاه سوشی” ملقب شد سوشی بر روی بدن زنانی که فقط لباس زیر پوشیده اند سرو می شود در جشن تولد 40 سالگی خود در کلوپ شبانه Zar Lounge در حومه لوکس ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی.

گتی ایماژ کنی کونین در جشن تولد 40 سالگی خود در کلاب زار در هتل رادیسون بلو در 22 اکتبر 2010 در سندتون، ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی.گتی ایماژ

کنی کانن به آزار و اذیت زنان در جشن تولدش متهم شده است

وب سایت خبری IOL گزارش داد که کلوپ شبانه بعداً بسته شد، همانطور که شعبه کیپ تاون به نام آقای مک کنزی پس از یک ادعای حقوقی مبنی بر ادعای اجاره و برق پرداخت نشده، بسته شد.

“من به باشگاه ها علاقه ای ندارم. من درگیر پروژه های دیگر هستم. ما نام تجاری زار را کشتیم – هیچ برنامه دیگری وجود ندارد [for Zar]”، در آن زمان از آقای مک کنزی نقل قول شد.

این روزها، آقای مک‌کنزی بیشتر به عنوان یک سیاستمدار شناخته می‌شود، زیرا در سال 2013 تشکیلات خودگردان را تأسیس کرد و آقای کونین معاون او بود.

بیش از یک دهه بعد، این حزب 2 درصد از آرای ملی را به دست آورد و بهترین عملکرد خود را در انتخابات دولت استان کیپ غربی با 8 درصد داشت.

عمدتاً توسط رنگین پوستان حمایت می شد، زیرا افراد با نژاد مختلط در آفریقای جنوبی شناخته می شوند.

شعار علامت تجاری PA “Ons baiza nie” است، یک عبارت آفریکانسی که به راحتی به “ما نمی ترسیم” ترجمه می شود. آفریکانس به طور گسترده در جامعه رنگین پوست صحبت می شود، که حدود 8٪ از جمعیت آفریقای جنوبی را تشکیل می دهد.

برای اولین بار، رنگین پوستان نیز از طریق اتحاد میهنی به پارلمان می روند. مکنزی پس از اعلام نتایج گفت: ما تنها حزبی هستیم که در تمام رقابت های انتخاباتی به پارلمان رفتیم.

کاگیسا پو، تحلیلگر سیاسی، به بی بی سی گفت که آقای مک کنزی سبکی “شادانه” داشت که برای رای دهندگانش جذاب بود.

مردم می‌خواهند کسی را از پیشینه‌شان باور کنند و ببینند و از گفتن این که من هستم ابایی نداشته باشند. شما آن را با افرادی مانند پرزیدنت زوما، پرزیدنت ترامپ و دیگران می بینید.»

این تحلیلگر افزود، کمپین آقای مک کنزی علیه مهاجران غیرقانونی یک پیروزی برای او بود.

متأسفانه، سیاستمداران و احزاب جریان اصلی از آن طفره رفته اند و او در حال مقابله با آن است.»

منتقدان آقای مک کنزی کمپین او را بیگانه هراسانه محکوم کردند. او آن را با شعار “Mabahambe”، زولو برای “آنها باید بروند” اجرا کرد – و در یک شیرین کاری تبلیغاتی از مرز زیمبابوه بازدید کرد تا افرادی را که قصد ورود به آفریقای جنوبی را داشتند را بدرقه کند.

او همچنین به ریاکاری متهم شده است، زیرا منتقدان وی خاطرنشان کردند که در مصاحبه ای با SABC در سال 2013، او مهاجران از دیگر مناطق آفریقا، از جمله زیمبابوه، را به عنوان بخشی “لاینفک” از اقتصاد آفریقای جنوبی توصیف کرد، در حالی که “یک مشکل با ما در سیاه پوست، افرادی که اینجا در مورد آنها صحبت می کنم، ما تنبل هستیم.”

در حالی که آقای رامافوسا مذاکرات برای تشکیل یک دولت ائتلافی را آغاز کرد، آقای مک کنزی علناً گفت که می خواهد معاونش وزارت کشور را که مسئول مهاجرت است، رهبری کند.

او برای خودش به وزارت پلیس مراجعه کرد زیرا گفت که زندگی سابقش به عنوان یک گانگستر به این معنی است که او در موقعیت خوبی برای مقابله با نرخ بالای جرم و جنایت در آفریقای جنوبی است.

“هیچکدام از آن ها [other politicians] مسلح برای مبارزه با مافیا، با سطح کشتار که می بینیم. آفریقای جنوبی به من نیاز دارد.” وب سایت خبری تایمز لایو به نقل از او گفت.

چرخان ماشین Getty Images در 14 ژوئن 2014 در ورزشگاه چرخ و دود اسپینینگ آرنا در آلبرتون، آفریقای جنوبی می چرخند.گتی ایماژ

گایتون مک کنزی قول داده است که اسپینینگ را به یکی از بزرگترین ورزش های آفریقای جنوبی تبدیل کند

او زمانی که نتوانست این پست را به دست آورد، خجالت نکشید و گفت که در واقع از وزارت ورزش در مذاکرات “خارج از رکورد” با ANC درخواست کرده است.

«ورزش می تواند زندگی کودکان را تغییر دهد. بچه در ورزش بچه بیرون از زمین است.»

“من یک قول دادم: من اسپینینگ انجام خواهم داد [of cars] یکی از بزرگ‌ترین ورزش‌های این کشور.”

چرخش ماشین یک ورزش موتوری شناخته شده در آفریقای جنوبی است – این ورزش شامل وسایل نقلیه ای است که به صورت دایره ای دور می زنند در حالی که راننده برای انجام ترفندها از آن بالا می رود.

اما بسیاری از فعالیت های بی ضابطه و همانطور که جان گولیات، روزنامه نگار ورزشی IOL نوشتیک ننگ هنوز آن را احاطه کرده است، زیرا بسیاری از مردم رنگین پوست، بومیان آمریکا و جوامع سیاه پوست اغلب درگیر چرخیدن خیابانی هستند که خطرناک تلقی می شود.

او گفت: «ریسندگی تایر در شهرک‌ها به عنوان آیینی برای گرامیداشت گانگسترهای کشته شده در دوران آپارتاید آغاز شد.

آقای مک کنزی متعهد شده است که دوچرخه سواری با ماشین را ایمن تر کند و به دور نگه داشتن جوانان از باندها و مواد مخدر کمک کند.

وی با بیان اینکه اسپینرها شناخته می شوند، افزود: اگر پسری به ماشین علاقه داشته باشد، زمانی برای مواد مخدر ندارد. او فقط نگران ماشینش است.”

اما تصمیم آقای رامافوزا برای دادن جایگاهی به آقای مک‌کنزی در کابینه‌اش از نظر سیاسی خطرناک است، زیرا او در مرکز تحقیقات دولت کیپ غربی قرار دارد که توسط اتحاد دموکراتیک (DA)، رقیب سیاسی سرسخت خودگردان فلسطین کنترل می‌شود.

آقای مک‌کنزی تا سال گذشته شهردار مرکزی کارو بود و متهم به عدم پرداخت 3 میلیون راند (161000 دلار، 127000 پوند) بود که در یک شام مجلل در سال 2022 برای بهبود خدمات اجتماعی از جمله تعمیر استخرها و تعویض توالت‌ها جمع‌آوری شد. .

به گفته رسانه های محلی، دادگاه ماه گذشته – چند هفته قبل از ارتقای خود به کابینه – به او دستور داد تا اطلاعات مالی خاصی را به بازرسان اعلام کند.

در حالی که تشکیلات خودگردان این حکم را “اشتباه” خواند، DA از این امر استقبال کرد و گفت که آقای مک کنزی “به زودی خواهد فهمید که فساد هزینه ای ندارد”.

دادستان ها هفته گذشته با اعتصاب در شهر کوچک بوفور وست، که بخشی از مرکزی کارو است، فشارها را ادامه دادند و خواستار پاسخگویی درباره این پول شدند.

آقای مک کنزی در پیامی در X گفت که قصد دارد برای ارائه «بازخورد» از منطقه بازدید کند.

«حقیقت آشکار خواهد شد. من چیزی برای پنهان کردن ندارم و افزود: دروغ پاهای کوتاهی دارد.

اخبار بیشتر انتخابات آفریقای جنوبی:

گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید