آینده “شرکت همه چیز” چیست؟


پا تام سینگلتون، گزارشگر فناوری

Getty Images یک کارگر انبار آمازون در مقابل دیوار عظیمی از کالا قدم می زندگتی ایماژ

سه دهه بعد، تصور مقیاس آمازون سخت است.

انبار بزرگ آن را در دارتفورد، در حومه لندن در نظر بگیرید. میلیون‌ها کالا در انبار دارد، صدها هزار مورد هر روز خریداری می‌شود – و طبق گفته شرکت، از زمان سفارش دو ساعت طول می‌کشد تا آن را انتخاب، بسته‌بندی و ارسال کنیم.

حالا آن صحنه را تصور کنید و آن را در 175 ضرب کنید. این تعداد “مراکز تحقق” است، همانطور که آمازون دوست دارد آنها را بنامد، که آنها در سراسر جهان دارند.

حتی اگر فکر می‌کنید می‌توانید تاری بی‌پایان بسته‌ها را در حال عبور از کره زمین تصور کنید، باید چیزی را به خاطر بسپارید: این تنها بخشی از کاری است که آمازون انجام می‌دهد.

همچنین یک شرکت بزرگ پخش و رسانه (Amazon Prime Video) است. رهبر بازار در سیستم های دوربین خانگی (Ring) و بلندگوهای هوشمند (الکسا) و همچنین تبلت ها و کتابخوان های الکترونیکی (Kindle). میزبانی و نگهداری مناطق وسیعی از اینترنت (سرویس وب آمازون). و خیلی بیشتر علاوه بر این

آماندا مول از بلومبرگ به من می گوید: «برای مدت طولانی «فروشگاه همه چیز» نامیده می شد، اما من فکر می کنم آمازون در این مرحله به نوعی «شرکت همه چیز» است.

او می‌گوید: «این بسیار بزرگ و همه‌جا است و بخش‌های مختلف زندگی را لمس می‌کند که پس از مدتی مردم وجود آمازون را در انواع زندگی روزمره بدیهی می‌دانند.

یا، چگونه – خود شرکت یک بار به شوخی گفتتقریباً تنها راهی که می‌توانید یک روز بدون ثروتمند کردن آمازون زندگی کنید، «زندگی در غار» بود.

آرم آمازون Getty Images در یک مسابقه فوتبال لیگ برترگتی ایماژ

آمازون از ورزش برای توسعه تجارت استریم خود استفاده کرده است

بنابراین داستان آمازون از زمان تأسیس آن توسط جف بزوس در سال 1994، داستانی از رشد انفجاری و اختراع مجدد مداوم بوده است.

در این مسیر انتقادات زیادی نیز وجود داشت شرایط کاری “سخت” و چقدر مالیات باید پرداخت کرد.

اما به نظر می رسد سوال بزرگی که وارد دهه چهارم خود می شود این است: وقتی به The Everything Company تبدیل می شوید، بعد چه می کنید؟

یا همانطور که سوکاریتا کودالی، که آمازون را برای شرکت تحقیقاتی Forrester تجزیه و تحلیل می کند، می گوید: “چه جهنمی باقی مانده است؟”

“وقتی به نیم تریلیون دلار درآمدی رسیدید که در حال حاضر دارید، چگونه سال به سال به رشد دو رقمی ادامه می دهید؟”

یکی از گزینه‌ها این است که سعی کنید رشته‌ها را بین کسب‌وکارهای موجود وصل کنید: حجم عظیمی از داده‌های خرید آمازون برای اعضای Prime خود می‌تواند به فروش تبلیغات در سرویس پخش خود کمک کند، که – مانند رقبای خود – در حال رشد است. روی آوردن به تبلیغات برای کسب سود.

اما تا اینجا پیش می‌رود – کویپر، واحد ماهواره‌ای آن، Whole Foods، سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای آن چه مزایایی می‌توانند داشته باشند؟

سوچاریتا کودالی می‌گوید تا حدودی پاسخ این است که در سرمایه‌گذاری‌های تجاری جدید «به نوسان ادامه دهید» و در صورت شکست آنها وحشت نکنید.

فقط این هفته، آمازون خط ربات های تجاری را کشت فقط نه ماه بعد – خانم کدالی می‌گوید این تنها یکی از “قبرستان کامل ایده‌های بد” است که شرکت برای یافتن ایده‌های موفق تلاش کرده و دور انداخته است.

اما، او می‌گوید، آمازون ممکن است روی چیز دیگری نیز تمرکز کند: بررسی‌های فزاینده از سوی تنظیم‌کننده‌ها، که سؤالات سختی می‌پرسند مانند اینکه با داده‌های ما چه می‌کنند، چه تأثیری بر محیط‌زیست دارند و آیا آنها خیلی بزرگ هستند؟

خانم کدالی می‌گوید، همه این مشکلات می‌توانند باعث مداخله شوند «به همان شیوه‌ای که ما انحصاراتی را که در اوایل قرن بیستم به غول‌هایی تبدیل شدند، پس زدیم».

برای Juozas Kaziukenas، بنیانگذار شرکت تجزیه و تحلیل تجارت الکترونیک Marketplace Pulse، اندازه آن مشکل دیگری ایجاد می کند: مکان هایی که مشتریان غربی آن زندگی می کنند به سادگی نمی توانند چیزهای بیشتری را در خود جای دهند.

او به بی بی سی می گوید: «شهرهای ما برای عرضه بیشتر ساخته نشده اند.

این امر کشورهای در حال توسعه مانند هند، مکزیک و برزیل را مهم می کند. اما، آقای کازوکناس پیشنهاد می‌کند، آمازون نه تنها باید وارد بازار شود، بلکه تا حدودی باید آن را بسازد.

او می گوید: “این دیوانه است، و شاید نباید باشد – اما این یک گفتگو برای یک روز دیگر است.”

صفحه نمایش برنامه Getty Images برای شرکت های تجارت الکترونیک چینی Shein و Temuگتی ایماژ

شین و تمو دو برند چینی هستند که با آمازون رقابت می کنند

آماندا مول به یکی دیگر از اولویت‌های آمازون در سال‌های آینده اشاره می‌کند: جلوگیری از رقابت رقبای چینی مانند Temu و Shein.

او گفت که آمازون “عادات خرج کردن” مصرف کنندگان غربی را با عمل به عنوان یک واسطه قابل اعتماد بین آنها و تولیدکنندگان چینی و با هدف بازگشت آسان و تسهیل حمل و نقل سریع ایجاد کرده است.

اما آخرین عنصر معامله را حذف کنید، و می توانید قیمت ها را مانند خرده فروشان چینی کاهش دهید.

خانم مهل می‌گوید: «خب، اگر یک هفته یا 10 روز منتظر چیزی باشید که فقط با یک لارک می‌خرید، می‌توانیم آن را تقریباً هیچ به شما بدهیم»، پیشنهادی که برای خیلی‌ها جذاب است. مردم، به ویژه در زمان بحران هزینه های زندگی.

Juozas Kazioukenas چندان مطمئن نیست، نشان می‌دهد که خرده‌فروشان جدید همچنان در جایگاه خود باقی خواهند ماند و چیزی بسیار اساسی‌تر برای به چالش کشیدن موقعیت آمازون مورد نیاز است.

او می‌گوید: «از آنجا که خرید شامل رفتن به نوار جستجو می‌شود – آمازون آن را ثابت کرد.

سی سال پیش، یک شرکت جدید متوجه روندهای جدید در استفاده از اینترنت شد و متوجه شد که چگونه می تواند ابتدا خرده فروشی و سپس خیلی بیشتر را متحول کند.

آقای کازوکناس می گوید که برای تکرار این اتفاق، تخیل مشابهی نیاز است، شاید در مورد هوش مصنوعی.

او می گوید: «تنها تهدید آمازون هر چیزی است که شبیه آمازون نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید