جایگزین هندی X برای غیرفعال کردن خدمات


میلیون‌ها کاربر رسانه‌های اجتماعی در هند پس از اینکه پلتفرم میکروبلاگینگ خانگی Koo که خود را جایگزینی برای X می‌دانست، اعلام کرد که سرویس‌های خود را تعطیل می‌کند، سرگردان مانده‌اند.

بنیانگذاران این پلتفرم گفتند کمبود بودجه همراه با هزینه های بالای فناوری منجر به این تصمیم شده است.

Koo که در سال 2020 راه اندازی شد، پیام رسانی را به بیش از 10 زبان هندی ارائه کرد.

در سال 2021 پس از آن که چندین وزیر از آن حمایت کردند، در بحبوحه اختلاف بین دولت هند و X، که در آن زمان به عنوان توییتر شناخته می شد، به شهرت رسید.

این درگیری پس از آن آغاز شد که دولت نارندرا مودی، نخست وزیر، از پلتفرم مستقر در ایالات متحده خواست تا فهرستی از حساب هایی را که به گفته آن ها اخبار جعلی منتشر می کنند، مسدود کند. این فهرست شامل روزنامه نگاران، سازمان های خبری و سیاستمداران مخالف است.

X در ابتدا از این امر پیروی کرد، اما بعداً با استناد به “توجیه ناکافی” حساب ها را بازگرداند.

این جلسه در حالی ادامه یافت که دولت تهدید کرد که کارمندان این شرکت در هند را به اقدام قانونی خواهد رساند.

در میان درگیری‌ها، انبوهی از حامیان، وزرای کابینه و مقامات حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) به رهبری آقای مودی شبانه به کو حرکت کردند. بسیاری از آنها هشتگ هایی را به اشتراک گذاشتند که خواستار ممنوعیت X در هند شدند.

تا پایان سال 2021، این اپلیکیشن به 20 میلیون دانلود در کشور رسیده بود.

با این حال، این پلتفرم در چند سال گذشته برای دریافت بودجه با مشکل مواجه شده است.

روز چهارشنبه، بنیانگذاران آپرامیا راداکریشنا و مایانک بیداواتکا گفتند که کو “فقط چند ماه” تا شکست دادن X در هند در سال 2022 فاصله داشت، اما “زمستان طولانی برای سرمایه گذاران” آنها را مجبور کرد که جاه طلبی های خود را کاهش دهند.

آنها در لینکدین نوشتند: «ما همکاری با تعدادی از شرکت‌های بزرگ اینترنتی، شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های رسانه‌ای را بررسی کرده‌ایم، اما این گفتگوها به نتیجه مطلوبی نرسیده است».

«بیشتر آنها نمی‌خواستند با محتوای تولید شده توسط کاربر و ماهیت وحشی یک کمپین رسانه‌های اجتماعی سر و کار داشته باشند. تعدادی از آنها تقریباً در زمان امضای قرارداد اولویت خود را تغییر دادند.”

در ماه فوریه، سایت‌های خبری هند گزارش دادند که کو در حال مذاکره برای به دست آوردن اطلاعات جمع‌آوری اخبار Dailyhunt است. اما مذاکرات موفقیت آمیز نبود.

در آوریل 2023 کو 30 درصد از 260 کارمند خود را اخراج کرد زیرا شرکت با زیان های جدی و کمبود بودجه مواجه بود.

بنیانگذاران گفتند که دوست داشتند برنامه را در حال اجرا نگه دارند، اما هزینه خدمات فناوری برای انجام این کار بالا بود، بنابراین آنها “باید این تصمیم دشوار را می گرفتند.”

دیدگاهتان را بنویسید