یک تندرو در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با اصلاح طلبان روبرو می شود


پا تام بنت، اخبار بی بی سی

شاتراستاک دکتر مسعود پزشکیان در مناظره با سعید جلیلی روبرو می شودشاتر استاک

دکتر مسعود پزشکیان (چپ) سرش را به سعید جلیلی (راست) می‌زند.

رای دهندگان رئیس جمهور جدید ایران را روز جمعه انتخاب خواهند کرد، زیرا یک محافظه کار تندرو در مقابل اصلاح طلبان قرار می گیرد.

دور دوم پس از کسب اکثریت آرا توسط هیچ نامزدی برگزار می شود دور اول انتخابات 28 ژوئن، زمانی که مشارکت رای دهندگان از نظر تاریخی کم بود – 40٪.

یکی از آنها، دکتر مسعود پزشکیان، جراح سابق قلب، منتقد پلیس اخلاقی بدنام ایران است، اما رقیب او، سعید جلیلی، طرفدار وضعیت موجود است.

این انتخابات به نام رئیس جمهور قبلی ایران، ابراهیم رئیسی برگزار شد در سقوط هلیکوپتر جان باخت در ماه مه، که در آن هفت نفر دیگر جان باختند.

دکتر پزشکیان پس از وعده «وحدت و انسجام» و پایان دادن به «انزوای» ایران از جهان، سروصدا به پا کرد.

او خواستار “مذاکرات سازنده” با قدرت های غربی برای بازگرداندن این تلاطم شد توافق هسته ای 2015 که در آن ایران موافقت کرد برنامه هسته ای خود را در ازای کاهش تحریم های غرب محدود کند.

آقای جلیلی، مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای که از حمایت قوی در میان مذهبی‌ترین جوامع ایران برخوردار است، به‌خاطر موضع تندرو ضد غربی‌اش و مخالفت با تمدید توافق هسته‌ای که به گفته او از «خط قرمزهای ایران» عبور کرده، شهرت دارد.

برای نامزد شدن، هر دو نامزد باید از طریق شورای نگهبان، نهادی متشکل از 12 روحانی و وکلا که از قدرت قابل توجهی در ایران برخوردارند، یک پروسه بررسی می‌گذراند.

این روند 74 نامزد دیگر از جمله چند زن را از رقابت حذف کرد.

گروه های حقوق بشر قبلاً از شورای نگهبان به دلیل رد نامزدهایی که به اندازه کافی به نظام وفادار نیستند، انتقاد کرده بودند.

هواداران سازمان حفاظت محیط زیست پوستری از دکتر مسعود پزشکیان نامزد ریاست جمهوری در دست دارندEPA

دکتر مسعود پزشکیان جراح سابق قلب به عنوان کاندیدای وایلد کارت معرفی شد

پس از سالها ناآرامی مدنی – اوج اعتراضات علیه رژیم بود که کشور را در 2022-2023 تکان داد. – بسیاری از جوانان و طبقه متوسط ​​ایرانی عمیقاً به تشکیلات بی اعتماد هستند و قبلاً از رای دادن خودداری می کردند.

با توجه به اینکه مشارکت رای دهندگان در دور اول کمترین میزان از زمان انقلاب 1979 ایران است، بی علاقگی رای دهندگان می تواند عاملی تعیین کننده در دور دوم باشد.

شامل شبکه های اجتماعی ایرانیهشتگ فارسی “اقلیت خائن” در فضای مجازی پخش شد و از مردم خواست به هیچ یک از نامزدها رای ندهند و هر کسی که این کار را انجام داد “خائن” خطاب شد.

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب، این پیشنهادها را رد کرد که نشان می‌دهد حضور کم مردم به منزله کناره‌گیری از حکومت اوست.

«دلایلی وجود دارد [behind the low turnout] و سیاستمداران و جامعه شناسان آنها را بررسی خواهند کرد، اما اگر کسی فکر کند کسانی که رای نداده اند مخالف نظام هستند، اشتباه می کند.

رویترز اعتراضات ضد رژیم در ایرانرویترز

تظاهرات ضد رژیم در سال‌های 2022-2023 ایران را فرا گرفت

او در اقدامی نادر اذعان کرد که برخی از ایرانیان رژیم کنونی را قبول ندارند. آقای خامنه ای گفت: «ما به حرف آنها گوش می دهیم و می دانیم چه می گویند و اینطور نیست که پنهان و غیب باشند.

در ایران، رسانه های محلی از مردم خواستند رای دهند.

روزنامه اصلاح طلب سازندگی نوشت «آینده به آرای شما بستگی دارد» و روزنامه همیهان نوشت: «حالا نوبت شماست».

روزنامه همشهری شهرداری تهران مطلبی را با عنوان «100 دلیل برای رأی دادن» منتشر کرد، در حالی که روزنامه دولتی جام جم نوشت ایران «منتظر مردم است».

انتظار می‌رود نتایج اولیه انتخابات صبح شنبه اعلام شود.

دیدگاهتان را بنویسید