یک سناتور استرالیایی که در رای گیری اعتراضی در غزه شرکت کرده بود، استعفا داد


سناتور فاطمه پیمان چند روز پس از آن که در حمایت از پیشنهاد تشکیل دولت فلسطین به آن رای منفی داد، از حزب حاکم کارگر استرالیا استعفا داد.

حزب کارگر برای کسانی که مواضع سیاسی آن را تضعیف می کنند مجازات های سختی در نظر گرفته است و خانم پیمان قبلاً پس از قول مجدد این کار به طور “به طور نامحدود” از گردهمایی حزبی حزب تعلیق شده است.

این زن 29 ساله روز پنجشنبه گفت: «این موضوعی است که من نمی‌توانم مصالحه کنم» و افزود که از این تصمیم «عمیقاً ناامید شده است».

نخست وزیر آنتونی آلبانیز گفت که خانم پیمان از او به خاطر رهبری اش تشکر کرده و اتهاماتی را که برای ترک پست مرعوب شده است را رد کرده است.

خانم پیمان اکنون به عنوان یک سناتور مستقل به این صندلی خواهد پیوست.

این قانونگذار مسلمان 29 ساله که خانواده اش پس از تسلط طالبان در سال 1996 از افغانستان گریختند، اولین و تنها سیاستمدار فدرال استرالیا است که حجاب دارد.

«بر خلاف همکارانم، من می‌دانم که در کنار بی‌عدالتی بودن چگونه است. خانواده من از یک کشور جنگ زده فرار نکردند تا به عنوان پناهنده به اینجا بیایند تا وقتی می بینم جنایات بر مردم بی گناه اعمال می شود، سکوت کنم.»

درگیری در غزه به یک موضوع سیاسی ناپایدار در استرالیا تبدیل شده است که همه طرف ها به دنبال حل و فصل دقیق آن بوده اند.

دولت رسماً طرفدار راه حل دو کشوری است، اما پس از تلاش – و شکست – برای درج شرطی که هر گونه به رسمیت شناختن باید “بخشی از روند صلح” باشد، از این ابتکار حمایت نکرد.

ارتش اسرائیل در واکنش به حمله بی سابقه حماس به جنوب اسرائیل در 7 اکتبر که در آن حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر به گروگان گرفته شدند، کارزاری را برای نابودی گروه حماس که بر غزه حاکم است، آغاز کرده است.

به گفته وزارت بهداشت منطقه تحت کنترل حماس، از آن زمان تاکنون بیش از 37900 نفر در غزه کشته شده اند که 28 نفر در 24 ساعت گذشته بوده است.

خانم پیمان گفت که از زمان ورود حزب سبز به مجلس سنا برای رای دادن به تشکیل دولت فلسطین در سه شنبه گذشته، “حمایت فوق العاده” از سوی برخی همکاران و “فشار… برای پا گذاشتن خط حزب” از سوی دیگران دریافت کرده است. او همچنین از دریافت “تهدید به مرگ و ایمیل‌هایی که بسیار بحث برانگیز بود” از سوی مردم گزارش داد.

نخست وزیر آنتونی آلبانیز که روز یکشنبه این تعلیق را اعلام کرد، بارها گفت که خانم پیمان اگر بخواهد “به عنوان یک بازیکن تیم” شرکت کند، می تواند به سالن مهمانی بازگردد.

اما در بیانیه‌ای در اوایل این هفته، خانم پیمان گفت که او از گروه حزبی حزب – جایی که نمایندگان مجلس در مورد دستور کار دولت بحث می‌کنند – اخراج شده و از تمام گفتگوها و کمیته‌های گروهی حذف شده است.

دیدگاهتان را بنویسید