یک شهروند آمریکایی در روسیه به اتهام مواد مخدر به 12 سال زندان محکوم شد


یک شهروند آمریکایی از سوی دادگاه روسیه به اتهام مواد مخدر به 12.5 سال زندان با حداکثر امنیت محکوم شد.

رابرت وودلند 32 ساله در ماه ژانویه در مسکو بازداشت شد و توسط دفتر دادستانی متهم به تلاش برای فروش مقدار زیادی متادون شد. وکیل او به رویترز گفت که او تا حدی به اتهامات وارده اعتراف کرده است.

آقای وودلند که در روسیه به دنیا آمد و در دو سالگی به فرزندخواندگی پذیرفته شد، در سال 2020 به این کشور سفر کرد تا مادرش را پیدا کند. سفر او توسط یک نمایش واقعیت روسی مستند شده است.

او آخرین شهروند آمریکایی است که در این کشور زندانی شده است و برخی از مقامات غربی معتقدند کرملین در ازای متحدان و عوامل زندانی در خارج از کشور آمریکایی ها را “احتکار” می کند.

در بیانیه ای که پس از محکومیت آقای وودلند در روز پنجشنبه منتشر شد، دادستان های روسیه گفتند که او در حال بسته بندی مقدار زیادی مواد مخدر در آپارتمانی در پایتخت روسیه دستگیر شد.

آنها گفتند که او با یک گروه جنایتکار بزرگ کار می کرد و 50 گرم مواد مخدر را از یک نقطه وانت به خارج از شهر منتقل می کرد.

وکیل وی، استانیسلاو کرژویچی، ابتدا این اتهامات را رد کرد و گفت که مقامات “هیچ مدرکی” دال بر فروش مواد مخدر به دادگاه ارائه نکرده اند.

اما او روز چهارشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که آقای وودلند به برخی از اتهامات علیه خود اعتراف کرده است. هنوز مشخص نیست که او چه اتهاماتی را پذیرفته است.

فیلم منتشر شده توسط رسانه های دولتی روسیه نشان می دهد که آقای وودلند در یک قفس شیشه ای در دادگاه نشسته است و در حالی که حکم برای او خوانده می شود، بی رنگ به جلو خیره شده است.

رسانه های روسی گزارش دادند که آقای وودلند پس از ملاقات با مادرش در سال 2020 تصمیم گرفته بود در این کشور بماند و به عنوان معلم انگلیسی در خارج از مسکو کار می کرد. در آن زمان تلویزیون دولتی دیدار اشکبار او با مادرش را پخش کرد.

خبرگزاری اینترفاکس گزارش داد که او تابعیت آمریکا و روسیه را دارد.

دست کم ده ها شهروند آمریکایی، از جمله روزنامه نگاران و پرسنل نظامی، در حال حاضر در زندان ها و مستعمرات روسیه هستند.

از جمله اوان هرشکویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال، که بیش از یک سال پیش به اتهام جاسوسی بازداشت شد، که او آن را رد می کند. این همان چیزی است که ایالات متحده آمریکا او را می داند “به طور غیرقانونی بازداشت شد”.

مقامات غربی از مدت ها قبل به مسکو مشکوک بودند که به دنبال بازداشت شهروندان غربی برای استفاده به عنوان ابزار چانه زنی در مبادلات زندانیان است. قانون ایالات متحده پرداخت باج به گروه‌های تروریستی را ممنوع می‌کند، اما دولت‌های متوالی مایلند برای آزادی آمریکایی‌ها امتیازاتی را به کشورهای دیگر ارائه دهند.

این همان اتفاقی است که برای بریتنی گرینر رخ داد که در اواخر سال 2022 در یک مبادله زندانی با ایالات متحده با فروشنده جنجالی اسلحه روسی ویکتور بوت آزاد شد.

اگرچه وزارت امور خارجه آمریکا در اوایل سال جاری اعلام کرد که از پرونده آقای وودلند مطلع است، اما از اظهارنظر مستقیم در مورد این اتهامات خودداری کرد.

در عوض، او بیانیه ای صادر کرد و گفت که «اولویتی بالاتر از امنیت شهروندان آمریکایی در خارج از کشور ندارد».

مقامات آمریکایی بارها به شهروندان آمریکایی مستقر در روسیه هشدار داده اند که این کشور را ترک کنند و دلیل آن خطر دستگیری و آزار و اذیت غیرقانونی توسط مقامات است.

دیدگاهتان را بنویسید