“دستیابی به موفقیت” امیدها را برای توافق آتش بس افزایش می دهد


دیوید بورنئو، رئیس سازمان جاسوسی موساد اسرائیل به تنهایی به دوحه سفر کرد تا با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، نخست وزیر قطر دیدار کند. مومنتوم دوباره برای آتش بس احتمالی و معامله گروگان گیری در حال ایجاد است بین اسرائیل و حماس

به نظر می رسد که این تا حد زیادی یک گام اولیه در آنچه که می تواند دوباره مجموعه ای پیچیده از گفتگوها باشد با هدف در نهایت پر کردن شکاف بین دولت اسرائیل و حماس بر سر آنچه که هر کدام به عنوان نتیجه هر توافق احتمالی تعریف می کنند، باشد.

مقامات اسرائیل قبلاً گفته اند که انتظارات باید کاهش یابد.

تازه ترین امید به توافق پس از آن رخ داد که حماس به پیشنهاد سه مرحله ای که رئیس جمهور بایدن چند هفته پیش مطرح کرد، پاسخ داد.

کلید این جمله کنار گذاشتن چیزی بود که به نظر می رسید مانع اصلی برای پذیرش توافق از سوی هر دو طرف باشد – تقاضای حماس برای آتش بس دائمی و ضد تقاضای اسرائیل مبنی بر اینکه در صورت لزوم باید از سرگیری خصومت ها آزاد باشد غزه

آنچه حماس دقیقا ارائه کرده است هنوز منتشر نشده است. اما به نظر می‌رسد که واکنش اسرائیل بسیار مثبت‌تر از موارد دیگر در هفت ماه گذشته است، زمانی که این روند از سر گرفته شد. یک منبع در تیم مذاکره کننده اسرائیل گفت که پیشنهاد حماس شامل یک “پیشرفت بسیار مهم” است.

نشانه هایی وجود دارد که ممکن است حماس یک نکته کلیدی از پیشنهاد اعلام شده توسط پرزیدنت بایدن را پذیرفته باشد – این که به مذاکرات اجازه می دهد تا به هدف پایان نهایی جنگ از طریق اولین مرحله شش هفته ای آتش بس برسد. به جای اینکه آن را به عنوان نقطه شروع بخواهیم.

حماس در تمام طول این مدت در برابر آنچه که ایالات متحده به عنوان مانع اصلی یک معامله معرفی کرده است، مقاومت کرده است. اگر مشخص شود که او واقعاً این امتیاز را داده است، آنگاه توپ محکم به زمین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بازخواهد گشت.

او شخصاً حتی یک اینچ از تعهد عمومی خود به نابودی کامل حماس – و حق اسرائیل برای ادامه جنگ در غزه پس از هر آتش‌بسی – چشم پوشی نکرده است. او در برابر همه فشارهای داخل و خارج اسرائیل برای تغییر این موضع مقاومت کرد. اما فشار بر او از هر طرف و به طور غیرقابل اجتنابی در حال افزایش است.

به نظر می رسد فشار نهایی از طرف ارتش خودش بوده است. در مقاله اخیر نیویورک تایمز به نقل از مقامات امنیتی فعلی و سابق که نامشان فاش نشده است، آمده است که ژنرال های ارشد اسرائیل “می خواهند آتش بس در غزه را آغاز کنند، حتی اگر حماس را فعلا در قدرت نگه دارد.”

آقای نتانیاهو آن را شکست رد کرد. اما او ممکن است نتواند برای همیشه در برابر این فشار مقاومت کند – و نه خشم روزافزون در خیابان‌های اسرائیل از جانب کسانی که می‌خواهند گروگان‌های باقی‌مانده در غزه اکنون به خانه بازگردانده شوند.

برای حماس نیز نشانه هایی از ناامیدی فزاینده در مورد جنگ طولانی از سوی کسانی که هر روز از آن رنج می برند، یعنی جمعیت غیرنظامی غزه، وجود دارد. و در سطح بین المللی، صبر میانجی هایی مانند مصر و قطر ممکن است رو به اتمام باشد.

طبق گزارش ها، کشورهای منطقه که حامیان سرسخت آرمان فلسطین هستند، فشار فزاینده ای بر حماس وارد می کنند تا آن را مجبور به پذیرش این توافق کنند. رهبری آن ممکن است احساس کند که بقای ظاهری این گروه، حتی اگر از نظر سیاسی و نظامی به شدت تنزل یابد، ممکن است پیروزی کافی باشد.

و برای جامعه بین المللی، نیاز به یافتن نوعی پایان جنگ با شبح رویارویی بین اسرائیل و حزب الله که به طور بالقوه می تواند به یک جنگ همه جانبه تبدیل شود، حتی فوری تر شده است. آتش بس در غزه به طور بالقوه می تواند این تنش ها را کاهش دهد.

و برای دولت بایدن که هنوز درگیر مناظره هفته گذشته بین رئیس جمهور و دونالد ترامپ است، موفقیت دیپلماتیک یک تقویت بسیار مورد نیاز خواهد بود.

همه این عناصر نشان می دهد که امیدهایی که بار دیگر به وجود آمده اند، ممکن است این بار در نهایت مقاومت بیشتری در برابر عوامل منفی که باعث فروپاشی زودتر آنها شده است، نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید