چه اتفاقی افتاد و چه خواهد شد


پا گراهام بیکر و مت مورفی، اخبار بی بی سی در واشنگتن و لندن

رویترز کیر استارمر و شریک زندگی اش ویکتوریا استارمر برای دوربین ها لبخند می زنندرویترز

کیر استارمر (تصویر با همسرش ویکتوریا) نخست وزیر بعدی بریتانیا خواهد شد

حزب کارگر در انتخابات عمومی بریتانیا با کسب صدها کرسی در سراسر کشور و پایان دادن به 14 سال حکومت محافظه کار، به پیروزی قاطع دست یافت.

سر کیر استارمر اواخر روز جمعه به عنوان نخست وزیر منصوب می شود و به دوره ای پایان می دهد که در آن پنج رهبر مختلف محافظه کار بر کشور حکومت می کنند.

ریشی سوناک، نخست وزیر مستعفی، حدود ساعت 04:40 بامداد، پیروزی حزب کارگر را پذیرفت و گفت که با سر کیر تماس گرفته است تا به او تبریک بگوید.

رهبر حزب کارگر دقایقی بعد در سخنرانی پیروزی خود وعده “تجدید ملی” داد و اینکه “کشور را در درجه اول و حزب را در درجه دوم قرار خواهد داد”.

او در سخنرانی پیروزی خود به فعالان کارگری گفت: «ما حکم احراز مجدد آتش را به دست آورده ایم. “وظیفه ما چیزی کمتر از احیای ایده هایی نیست که این کشور را متحد می کند.”

این نتیجه یک تغییر خیره کننده نسبت به انتخابات 2019 است، زمانی که حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین، سیاستمدار کهنه کار جناح چپ، بدترین شکست انتخاباتی خود را در تقریبا یک قرن اخیر متحمل شد.

از سوی دیگر، رابرت باکلند، وزیر سابق محافظه کار که کرسی خود را از دست داد، آن را اینگونه توصیف کرد:آرماگدون انتخاباتی“برای محافظه‌کاران.

انتظار می رود که این بدترین نتیجه حزب در نزدیک به 200 سال گذشته باشد و نبرد برای جهت گیری آینده حزب احتمالا در روزهای آینده آغاز خواهد شد.

این یک شب طولانی با نتایج بود و اقدامات زیادی در راه است. در اینجا آنچه اتفاق می افتد و همه آن به چه معنی است.

یک پیروزی بزرگ کارگری

مجلس عوام بریتانیا 650 نماینده یا نماینده پارلمان دارد. هر یک از این “کرسی ها” نماینده یک حوزه انتخابیه – یا منطقه – در جایی از کشور است.

حزب کارگر تاکنون 410 کرسی به دست آورده است، در حالی که محافظه کاران به تنها 119 کرسی و لیبرال دموکرات میانه رو 71 کرسی را به دست آورده اند. اصلاحات بریتانیا، جانشین حزب برگزیت، در مسیر کسب چهار کرسی است.

اکثریت پیش بینی شده 170 کرسی حزب کارگر در مجلس عوام عدد بسیار زیادی است، اما هنوز کمتر از اکثریت 179 کرسی که حزب تونی بلر در انتخابات 1997 به دست آورد.

اما برای چشم انداز بیشتر، پیروزی محافظه کاران در انتخابات 2019 تحت رهبری بوریس جانسون – که به عنوان یک عملکرد بسیار قوی تلقی می شود – باعث شد که آنها اکثریت 80 کرسی را به دست آورند.

یادآوری: وقتی یک حزب دارای اکثریت است، به این معنی است که برای تصویب قوانین لازم نیست به احزاب دیگر تکیه کند. هر چه اکثریت بیشتر باشد، آسان تر است.

نام‌های بزرگ یکی یکی سقوط می‌کنند (اما برخی زنده می‌مانند)

از آنجایی که حوزه ها نتایج خود را به صورت زنده از تلویزیون اعلام کردند – در حالی که همه کاندیداها در کنار یکدیگر روی صحنه صف کشیده بودند – چندین نکته برجسته وجود داشت.

شاید او بیشترین توجه را داشت شکست الف لیز تراس. نخست وزیر سابق تنها 49 روز در شماره 10 خدمت کرد تا اینکه توسط حزب خودش برکنار شد. او با اختلاف اندکی به حزب کارگر در حوزه انتخابیه نورفولک جنوب غربی شکست خورد، که پیش از این اکثریت زیادی با 24180 رای کسب کرده بود.

جیکوب ریس-موگوزیر بازرگانی سابق محافظه‌کار و طرفدار برگزیت، یکی از بزرگ‌ترین نام‌هایی بود که شکست خورد. او کرسی خود را در سامرست شرقی و هانهام به حزب کارگر از دست داد.

او به بی‌بی‌سی گفت که نمی‌تواند «هیچ‌کسی جز خودش» را برای این باخت مقصر بداند، اما از این واقعیت که محافظه‌کاران «حداقل اپوزیسیون رسمی» خواهند بود، «مقصر کوچکی» گرفت – اشاره‌ای به ترس‌هایی که آنها حتی نخواهند داشت. که

گرانت شاپسوزیر دفاع، پس از از دست دادن صندلی خود در جنوب انگلستان متزلزل به نظر می رسید.

رئیس اتاق پنی موردانتکه قبل از نخست وزیری ریشی سوناک برای ریاست حزب رقابت کرد، کرسی خود را نیز از دست داد.

جرمی هانتکه به عنوان صدراعظم خدمت می کند – معادل صدراعظم بریتانیا – کرسی خود را حفظ کرد، اما با اکثریت بسیار کمتر.

آقای سوناک همچنین با اکثریت راحت حدود 12000 کرسی خود در یورکشایر را به دست آورد – اما از سخنرانی خود برای اعتراف و تایید شکست حزبش در انتخابات استفاده کرد.

اما صبر کنید، ما همچنان منتظر نتایج برخی مسابقات بزرگ دیگر هستیم.

PA Media Jacob Rees Mogg و یک نامزد دیگر در حوزه انتخابیه خود.  هیچ کدام برنده نشدند.PA متوسط

جیکوب ریس موگ و یک نامزد دیگر در منطقه خود. هیچ کدام برنده نشدند.

نخست وزیر جدید در یک روز

در سیاست بریتانیا، همه چیز به سرعت توسعه می یابد – زمان بسیار کمی بین نتیجه انتخابات و انتصاب یک نخست وزیر جدید می گذرد.

ریشی سوناک ظرف 24 ساعت از 10 خیابان داونینگ – معادل کاخ سفید در بریتانیا – خارج خواهد شد و سر کیر استارمر به زودی نصب خواهد شد.

اما یک روند وجود دارد. آقای سوناک استعفای خود را به پادشاه ارائه خواهد کرد و سر کیر به طور رسمی توسط پادشاه برای تشکیل دولت بعدی در جلسه ای که معمولاً در کاخ باکینگهام برگزار می شود دعوت می شود.

سپس انتظار می رود که او از چهره های برجسته حزب کارگر به داونینگ استریت دعوت کند و آنها را در کابینه جدید خود منصوب کند.

پس کیر استارمر کیست؟

به طور نسبی، او در سیاست کاملاً تازه کار است.

سر کیر زندگی حرفه ای خود را به عنوان وکیل دادگستری در دهه 1990 آغاز کرد و در سال 2008 به عنوان مدیر دادستان عمومی، ارشدترین دادستان جنایی در انگلستان و ولز منصوب شد.

او برای اولین بار در سال 2015 در حوزه انتخابیه هولبورن و سنت پانکراس شمال لندن انتخاب شد و پس از شکست در انتخابات عمومی در سال 2019 رهبری حزب کارگر را بر عهده گرفت و وعده داد که پس از رهبری جناح چپ جرمی کوربین، “عصر جدیدی” را آغاز کند.

سر کیر روز پنجشنبه مجدداً در همان حوزه انتخابیه انتخاب شد و در سخنرانی پیروزی خود گفت که مردم “آماده تغییر هستند” و متعهد شدند که “به سیاست کارآمدی پایان دهند”.

او گفت: «تغییر درست از اینجا شروع می شود زیرا این دموکراسی، جامعه و آینده شماست. “شما رای دادید. وقت آن رسیده که ما تحویل دهیم.”

می توانید سر کیر را بخوانید مشخصات کامل اینجا.

نایجل فاراژ بالاخره نماینده مجلس شد

رویترز نایجل فاراژرویترز

نایجل فاراژ پس از کسب کرسی خود.

حزب شورشی در این انتخابات Reform UK، جانشین جناح راست حزب برگزیت و حزب استقلال بریتانیا بود.

نایجل فاراژ، رهبر آن، در نهایت در تلاش هشتم یک کرسی به دست آورد، اما پیش‌بینی اولیه حزب او از 13 کرسی به چهار کرسی کاهش یافته است. این هنوز هم بهتر از UKIP و حزب برگزیت است و آقای فاراژ جشن گرفته است.

به نظر می رسد که سهم آرای این حزب حدود 14 درصد باشد.

این اصلاحات به دلیل اظهارات توهین آمیز برخی از کاندیداها و فعالان آن در طول مبارزات انتخاباتی جنجال ایجاد کرد.

لی اندرسون، معاون سابق رهبر حزب محافظه کار، ریچارد تایس بنیانگذار اصلاحات و روپرت لو به فاراژ در مجلس عوام ملحق خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید