رئیس جمهور جدید مسعود پزشکیان به جوانان و زنان امید می دهد


مسعود پزشکیان، نماینده نسبتا معتدل مجلس ایران، پس از شکست قاطع رقیب محافظه کار در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه، به عنوان رئیس جمهور آینده ایران معرفی شد.

این مرد 69 ساله جایگزین ابراهیم رئیسی شد که ماه گذشته در سانحه سقوط هلیکوپتر جان باخت.

حامیان آقای پزشکیان، عمدتاً جوانان، به خیابان‌های تهران، پایتخت و شهرهای دیگر آمدند تا جشن بگیرند – حتی قبل از اعلام نتایج نهایی، با آواز خواندن، رقصیدن و اهتزاز پرچم‌های سبز رنگ شرکت.

او در زمانی که بسیاری از آینده خود ناامید بودند، به برخی از نسل جوان کشور امید داد. حتی برخی قصد داشتند کشور را برای جستجوی زندگی بهتر در جای دیگری ترک کنند.

وی که از سال ۱۳۸۷ نماینده شهر تبریز در مجلس ایران بود، پیش از این وزیر بهداشت کشور بود.

در دهه 1990 همسر و یکی از فرزندانش را در یک تصادف رانندگی از دست داد. او دیگر ازدواج نکرد و سه فرزند باقی مانده – دو پسر و یک دختر – را به تنهایی بزرگ کرد.

پیروزی او برنامه‌های تندروهای اسلامی را که امیدوار بودند محافظه‌کاری دیگری را جایگزین رئیسی کنند و همراه با رهبر معظم آیت‌الله علی خامنه‌ای، تمام اهرم‌های قدرت در ایران را کنترل کنند، برهم زد.

فاطمه 48 ساله در یکی از شعبه های اخذ رای در تهران به خبرگزاری فرانسه گفت که به میانه رو رای داد زیرا “اولویت های او حقوق زنان و جوانان است.”

آفرین 37 ساله که صاحب یک سالن زیبایی در اصفهان است به رویترز گفت: می دانم که پزشکیان یک رئیس جمهور لنگ خواهد بود، اما او بهتر از یک تندرو است.

بسیاری از رای دهندگان دور اول رای گیری هفته گذشته را تحریم کردند – عصبانی از سرکوب داخلی و واکنش بین المللی که منجر به تشدید تحریم ها علیه ایران و افزایش فقر شده است.

آنها همچنین از عدم انتخاب در انتخابات ناامید شده بودند – از شش نامزدی که مجاز به شرکت در انتخابات بودند، پنج نفر از اسلام گرایان تندرو بودند.

و احساس ناامیدی وجود داشت که – با اینکه آیت الله خامنه ای حرف آخر را در سیاست دولت می زد – شانس کمی برای تغییر واقعی وجود داشت.

اما در دور دوم انتخابات روز جمعه، به نظر می‌رسد که برخی نظر خود را تغییر داده و پای صندوق‌های رای رفته‌اند و بسیاری به‌طور تاکتیکی به آقای پزشکیان رأی دادند تا مانع از پیروزی آقای جلیلی شوند.

وی بار دیگر بر بسیاری از سیاست‌هایی که مورد نارضایتی داخلی و بین‌المللی بوده است، مانند سیاست‌های بحث‌برانگیز ایران تاکید می‌کند. گشت های پلیس اخلاقی.

آقای جلیلی در طول مبارزات انتخاباتی خود موضع ضدغربی داشت و از توافق سال 2015 که ایران برنامه هسته ای خود را در ازای لغو تحریم ها محدود کرد، انتقاد کرد. رای دهندگان نگران بودند که در صورت پیروزی او، ریاست جمهوری او می تواند با ایالات متحده و متحدان منطقه ای آن دشمنی کند – و وضعیت اقتصادی ایران را بدتر کند.

در مقام مقایسه، آقای پزشکیان خواستار «روابط سازنده» با کشورهای غربی و بازگرداندن توافق هسته ای برای «خروج ایران از انزوا» شد. او گفت که اقتصاد ایران با تحریم های فلج کننده ای که اکنون بر آن تحمیل شده است نمی تواند کار کند.

پیروزی آقای جلیلی همچنین نشان‌دهنده حرکت به سوی یک سیاست داخلی بالقوه سخت‌تر است که الزام زنان به پوشیدن روسری را تقویت می‌کند.

آقای پزشکیان مخالف توسل به زور برای اجرای قانون حجاب اجباری است، موضوعی که در چند سال گذشته مطرح شده است.

قبلاً ناله می کرد مرگ در پلیس مهسا امینی، زنان جوانی که به اتهام تخلف از قانون بازداشت شدند. مرگ او جرقه اعتراضات گسترده سراسری را برانگیخت که مانند آن کشور هرگز ندیده بود.

انتظار می رود رئیس جمهور منتخب ظرف چند روز سکان قدرت را در دست بگیرد تا خلاء دولتی را که پس از مرگ ناگهانی رئیسی برجای مانده پر کند.

آقای پزشکیان علاوه بر تلاش برای تمدید توافق هسته‌ای و کاهش تحریم‌ها، قول داد که ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی بانکی بپیوندد. محافظه کاران نمی خواهند این کار را انجام دهند و ایران را از روابط عادی بانکی با سایر کشورها محروم می کنند.

او همچنین گفت که سانسور گسترده اینترنت ایران را حذف خواهد کرد.

اما مشخص نیست که چقدر آزادی سیاسی به او داده خواهد شد تا تغییرات مهمی ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید