رهبران حکومت نظامی نیجر، مالی و بورکینافاسو اتحاد AES را از طریق مذاکره تقویت خواهند کرد


رهبران سه دولت نظامی غرب آفریقا قرار است برای اولین بار با یکدیگر ملاقات کنند تا اتحادی را که در مواجهه با مخالفت کشورهای همسایه ایجاد شده است، تقویت کنند.

سربازان قدرت را در مالی، بورکینافاسو و نیجر در یک رشته کودتا بین سال‌های 2020 تا 2023 به دست گرفتند.

هر سه کشور، که اکنون اتحاد ساحلی را تشکیل می دهند، از خشونت جهادی رنج برده اند، که تا حدی به همین دلیل است که ارتش قدرت را در دست گرفت.

در ژانویه، همه آنها برنامه‌های خود را برای خروج از بلوک منطقه‌ای گسترده‌تر Ecowas، که نشست خود را در روز یکشنبه برگزار می‌کند، اعلام کردند.

انتظار می رود رهبران حکومت نظامی در نشستی در پایتخت نیجر در پایتخت نیجر در روز شنبه این اتحاد را که با نام اختصاری فرانسوی آن AES شناخته می شود، راه اندازی کنند.

ژنرال عبدالرحمن چیانی رهبر کودتای نیجر میزبان مذاکراتی است که کاپیتان ابراهیم ترائوره ​​بورکینافاسو و سرهنگ آسیمی گویتا از مالی به آن ملحق شدند.

همکاری امنیتی در دستور کار قرار دارد، اما AES همچنین به دنبال ایجاد روابط اقتصادی نزدیک تر، از جمله هدف یک ارز مشترک خواهد بود. این یک انحراف از فرانک CFA تحت حمایت فرانسه است که توسط بسیاری از کشورهای منطقه استفاده می شود.

هر سه کشور پرسنل نظامی فرانسوی مستقر در آنجا را به عنوان بخشی از یک مأموریت ضد جهادی اخراج کردند و برای کمک نظامی به روسیه روی آوردند.

درخواست برای حاکمیت بیشتر و نفی حاکمیت استعماری سابق، بخش مهمی از سخنان رهبران حکومت نظامی بود.

کشورها همچنین در برابر درخواست Ecowas برای بازگشت سریع به حکومت غیرنظامی مقاومت کرده اند.

کاپیتان ترائوره ​​یک روز قبل از دیدار وارد نیامی شد و با اشتیاق مواجه شد. تصاویر تلویزیونی جمعیتی را نشان می‌دهد که در حال تشویق پرچم‌های نیجر و بورکینابه بودند.

سیدی محمد، رئیس شورای ملی جوانان از جمله آنها بود.

“امروز، به عنوان آفریقایی، ما بسیار مفتخریم که شاهد نشستی هستیم که در آن اجلاس سران آفریقایی است، نشستی که در آن کشورها تصمیم گرفته اند انرژی های خود را ترکیب کنند، نیروهای خود را برای ایجاد اتحادی برای توسعه خود، بدون هیچ طرف ذینفع خارجی، بدون هیچ گونه همکاری، متحد کنند. او به خبرنگاران گفت.

انتظار می رفت سرهنگ گویتا روز شنبه بیاید.

رؤسای جمهور بلوک گسترده تر غرب آفریقا فرصتی برای پاسخگویی در نشست سران کشورها در ابوجا، پایتخت نیجریه، در روز یکشنبه خواهند داشت.

همچنین باید فعال شدن نیروهای ذخیره را برای مقابله با امنیت منطقه اعلام کنند.

در طول دهه گذشته، ساحل به کانون فعالیت شبه نظامیان دولت اسلامی تبدیل شده است و خطر و بی ثباتی ایجاد کرده است.

نظامیان در نیجر، بورکینافاسو و مالی تاکنون نتوانسته اند به خشونت پایان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید