نخست وزیر اسلواکی پس از سوء قصد برای اولین بار در انظار ظاهر شد


نخست وزیر اسلواکی پس از مجروح شدن در این حمله برای اولین بار در انظار عمومی ظاهر شد.

رابرت فیکو در 15 مه در حالی که در خارج از یک مرکز فرهنگی در Handlova، در حدود 180 کیلومتری (112 مایلی) پایتخت براتیسلاوا، پس از برگزاری یک تجمع در آنجا به مردم سلام می‌کرد، به ضرب گلوله کشته شد.

وی برای انجام عمل جراحی اورژانسی به بیمارستان منتقل و سپس برای مداوا در منزل مرخص شد.

روز جمعه، آقای فیکو طی مراسمی در قلعه دیوین در براتیسلاوا به مناسبت روز قدیس سیریل و متدیوس که یک تعطیلات رسمی در اسلواکی است، سخنرانی کرد.

سیریل و متدیوس برادرانی بودند که در قرن نهم اسلاوهای منطقه را به مسیحیت تبدیل کردند و نسخه اولیه الفبای سیریلیک را ایجاد کردند.

آقای فیکو، 59 ساله، از یک سخنرانی در این مراسم برای انتقاد از گسترش ایدئولوژی های مترقی و موضع غرب در قبال روسیه در مورد جنگ در اوکراین استفاده کرد.

بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی و بین‌المللی، ایده‌های لیبرال «بی‌معنا» «مثل سرطان در حال گسترش هستند» و «مذاکرات صلح» با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای توقف تهاجم روسیه «فقدان» است.

آقای فیکو، پوپولیستی که اکتبر گذشته به قدرت بازگشت، با درخواست برای پایان دادن به کمک نظامی به اوکراین و تحریم‌ها علیه روسیه، هم در داخل و هم در اتحادیه اروپا اختلاف‌افکنی ایجاد کرده است. او همچنین پیشنهاد لغو پخش عمومی اسلواکی را داد.

ضارب او که قبلاً یوراک سی، 71 ساله معرفی شده بود، به عنوان یک نویسنده و فعال سیاسی توصیف شد.

تصاویر این حادثه نشان می دهد که یک اسلحه در میان جمعیت کشیده شده و پنج گلوله شلیک شده است. سپس نگهبانان نخست وزیر اسلواکی را سوار خودرو کردند و مظنون تیراندازی در محل بازداشت شد.

آقای فیتزو در یک پیام ویدیویی که در 5 ژوئن در رسانه های اجتماعی منتشر شد، گفت متخلف را بخشید و نسبت به او احساس تنفر نداشت، بلکه مخالفان پارلمانی خود را مقصر این حمله دانست.

دیدگاهتان را بنویسید