در جریان انتخابات شوک در فرانسه چه اتفاقی افتاد؟


پا پل کربی، اخبار بی بی سی در پاریس

ANDRE PAIN/EPA-EFE/REX/Shutterstock ژان لوک ملانشون به سرعت پیروز شدANDRE PAIN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

رهبر چپ رادیکال، ژان لوک ملانشون، پس از اولین پیش‌بینی‌ها به سرعت اعلام پیروزی کرد.

هیچ کس انتظار این را نداشت. قطعا درام بزرگی بود، اما شوک بود.

زمانی که این تصویر در تمام کانال های اصلی فرانسه ظاهر شد، این مارین لوپن راست افراطی و نخست وزیر جوان آینده اش، جردن باردلا، نبودند که در راه پیروزی بودند.

این چپ بود که پیروز شد و میانه‌روهای امانوئل ماکرون یک بازگشت غافلگیرکننده را رقم زدند و حزب راست افراطی وحدت ملی (RN) را به مقام سوم رساندند.

ژان لوک ملانشون، یک آتش افروز کهنه کار جناح چپ که توسط منتقدانش به عنوان یک افراطی رد شد، هیچ وقت را برای اعلام پیروزی تلف نکرد.

او به هوادارانش در میدان استالینگراد گفت: «رئیس‌جمهور باید از جبهه مردمی جدید دعوت کند که حکومت کند.

اتحاد او که با عجله قبل از انتخابات غیرمنتظره رئیس جمهور مکرون جمع آوری شد، شامل گروه رادیکال خود او France Unbowed و همچنین سبزها، سوسیالیست ها و کمونیست ها و حتی تروتسکیست ها می شود. اما پیروزی آنها در هیچ کجا آنقدر بزرگ نیست که بتواند حکومت کند.

فرانسه پارلمان معلق خواهد داشت. هیچ یک از سه بلوک نمی توانند به طور مستقل اکثریت مطلق 289 کرسی پارلمان 577 کرسی را تشکیل دهند.

طبق گزارش های پلیس، به محض گفتن این جمله، آقای ملانشون به میدان بسیار بزرگتری، میدان جمهوری، رفت تا موفقیت خود را با جمعیتی 8000 نفری جشن بگیرد.

برای طرفداران رالی ملی، شامپاین به سرعت در جشنی که در جنگل Bois-de-Vinncens در جنوب غربی پاریس رخ داده بود، تغییر کرد.

همین یک هفته پیش، همه صحبت ها در مورد اکثریت مطلق احتمالی بود، در حالی که مارین لوپن و جردن باردلا هنوز چند روز قبل از رای گیری درباره شانس خود صحبت می کردند.

مارین لوپن چهره شجاعی به خود گرفت. “دو سال پیش ما فقط هفت نماینده داشتیم. امشب RN اولین حزب در فرانسه از نظر تعداد نمایندگان است.”

در مجلس گذشته 88 نماینده داشتند و الان بالای 140 نماینده دارند، پس حق با او بود. و هیچ حزب دیگری بیش از 100 نماینده ندارد، زیرا هم مکرونیست ها و هم جبهه خلق ائتلاف هستند.

جردن باردلا شکایت کرد که حزب او توسط “اتحادهای شرم” غیرطبیعی ایجاد شده توسط “حزب واحد” متشکل از اردوگاه ماکرون و چپ شکست خورده است. او در مورد اتحاد غیرطبیعی اشتباه نکرد، اما این فقط یک اتحاد موقت راحتی است.

بیش از 200 نامزد که خود را بخشی از “جبهه جمهوری خواه” می دانستند از دور دوم خارج شدند تا بهترین رقیب بتواند مانع از پیروزی RN شود.

حتی خواهر کوچکتر مارین لوپن، ماری-کارولینا، نتوانست خبری خوب از کمپین خود در لمان ارائه دهد.

تلاش او برای ورود به پارلمان تنها با 225 رای شکست خورد و پس از کناره گیری نامزد مکرون از انتخابات، به الیز لبوشر، نامزد آقای ملانشون شکست خورد.

میزان مشارکت در دور دوم مجلس در سطح 66.63 درصد، بالاترین میزان مشارکت از سال 97 بوده است. حتی اگر رای RN برگزار می شد، این بار باید با آرای غیر RN مبارزه می کرد، که اغلب به صورت تاکتیکی برای ایجاد یک “دیوار” یا مسدود کردن آنها استفاده می شد. .

در سراسر فرانسه، RN دور دوم مورد نیاز برای پیروزی را از دست داد.

ژان فرانسوا مونیه/ خبرگزاری فرانسه عضو حزب راست افراطی فرانسه ژان فرانسوا مونیه / خبرگزاری فرانسه

ماری کارولین لوپن نتوانست نماینده خانواده خود را در پارلمان افزایش دهد

برخی از نامزدهای آنها جذابیت کمتری داشتند.

زنی بود که قول داد در صورت انتخاب شدن در پوی دووم، از شوخی های نژادپرستانه دست بردارد. و سپس یک مرد جوان بد تجهیز در Haute-Savoie در جنوب شرقی بود که در یک مناظره تلویزیونی با حریف میانه رو خود شرکت کرد و تقریباً بدون هیچ چیز از آنجا خارج شد.

هر دو شکست خوردند، اما نشان دهنده پیشرفت بزرگی بود که RN در حومه شهر انجام داده بود.

RN 32 درصد آرا را به دست آورد – 37 درصد با متحدان راستگرای خود – و برای بیش از 10 میلیون رای دهنده این تابو شکسته شد.

در Meaux، شرق پاریس، RN برنده شد، اما نه چندان.

کلودین پس از رای دادن به او گفت افرادی که او می‌شناخت معمولاً به RN رای نمی‌دهند مگر اینکه با دوستان نزدیکشان باشند.

کلودین با سگ زپی به مو رای می دهد

کلودین در ما در شرق پاریس با سگش زاپی رای می دهد

پیش از اعلام نتیجه پیش‌بینی‌شده در ساعت 8 شب، گمانه‌زنی‌های داغ مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور مکرون بیرون می‌آید و صحبت می‌کند وجود داشت. این خبر پخش شد که او 90 دقیقه قبل در جلسه حاضر شده است.

گابریل آتال، نخست وزیر تحت محاصره او، سرانجام برای ارائه پاسخ دولت ظاهر شد.

چهار هفته پیش، زمانی که مکرون از طرح انتخاباتی خود رونمایی می کرد، او به صورت سنگی نشست و دستانش را مقابل رئیس جمهور جمع کرد.

او اکنون اعلام کرده است که صبح استعفای خود را به رئیسش تقدیم می کند اما تا زمانی که وظیفه ایجاب کند در سمت خود باقی خواهد ماند.

آقای آتال قرار است سه شنبه شب برای نشست ناتو در واشنگتن به پرواز درآید. تصور اینکه به راحتی تعویض شود سخت است.

فرانسه وارد دوره ای از بی ثباتی سیاسی شد که راه حل روشنی برای آن وجود نداشت. صحبت از شورش در خیابان ها شد، اما فقط چند حادثه در پاریس و شهرهایی از جمله نانت و لیون گزارش شد.

اکنون همه نگاه ها به رئیس جمهور است که باید راهی برای خروج از این بن بست پیدا کند.

مجمع ملی جدید قرار است 10 روز دیگر تشکیل شود، اما المپیک پاریس در 26 ژوئیه آغاز می شود و فرانسه می تواند بدون یک دوره آرامش این کار را انجام دهد.

روزنامه چپ لیبراسیون کل شب را زیر تیتر خلاصه کرد این دیوانه است.

“این دیوانگی است” به زبان فرانسوی محاوره ای، اما از اینکه رای دهندگان به تلاش RN برای کسب قدرت پایان دادند، خیالشان راحت است.

دیدگاهتان را بنویسید