ایالات متحده یک دادگاه بریتانیا را از خاک بریتانیا مسدود می کند


پا آلیس کادی، اخبار بی بی سی

گتی ایماژ جزیره دیگو گارسیاگتی ایماژ

به گزارش بی بی سی، دولت آمریکا جلسات دادگاهی در بریتانیا در خاک بریتانیا را به دلایل امنیتی مسدود کرده است.

دادگاه عالی قلمرو بریتانیایی اقیانوس هند (Biot) قرار بود این هفته با بی بی سی جلسه ای در مورد اینکه آیا گروهی از مهاجران به طور غیرقانونی در جزیره دیگو گارسیا بازداشت شده اند یا خیر برگزار کند.

این جزیره محل قرارگیری یک پایگاه نظامی مخفی بریتانیایی-آمریکایی است که دسترسی به آن بسیار محدود است.

به گزارش بی‌بی‌سی، هفته گذشته، ایالات متحده رضایت وکلای مهاجر و بی‌بی‌سی را برای دسترسی به جزیره لغو کرد و گفت تا زمانی که نگرانی‌هایشان برطرف نشود، وسایل حمل‌ونقل، مسکن یا غذا را در اختیار وکلای مهاجر قرار نمی‌دهد.

اواخر پنجشنبه شب – ساعاتی قبل از انجام پروازهای اولین مرحله از سفر از بریتانیا – دادگاه دستور لغو جلسه را با بی بی سی در میان گذاشت.

اکنون یک جلسه استماع در بریتانیا برای تعیین مراحل بعدی در جریان است.

نقشه دیگو گارسیا را نشان می دهد

بریتانیا در سال 1965 کنترل جزایر شاگاس را که دیگو گارسیا بخشی از آن است، از مستعمره آن زمان موریس به دست گرفت. سپس جمعیتی بیش از 1000 نفر را بیرون کرد تا راه را برای یک پایگاه نظامی باز کند.

این قراردادها که در سال 1966 امضا شد، استفاده اولیه 50 ساله ایالات متحده از این سرزمین را به اضافه 20 سال دیگر پیش بینی می کرد. به گفته وب سایت Biot، این قرارداد سپس در سال 2016 “تمدید” شد و اکنون در سال 2036 منقضی می شود.

Biot از لندن اداره می شود، اما به عنوان “از نظر قانون اساسی متمایز” از بریتانیا توصیف شده است.

موریس که در سال 1968 از بریتانیا استقلال یافت، ادعا می کند که جزایر متعلق به خود است و دادگاه عالی سازمان ملل متحد حکم داده است که حاکمیت بریتانیا بر این سرزمین “غیرقانونی” است و باید پایان یابد.

بیشتر پرسنل و منابع در دیگو گارسیا تحت کنترل ایالات متحده است، از جمله بیشتر مسکن و حمل و نقل در جزیره، و همچنین رستوران ها و مغازه ها.

فرمانده نظامی ایالات متحده ممکن است به دلایل امنیتی از دسترسی به مناطق تحت مدیریت یا کنترل نیروهای نظامی ایالات متحده جلوگیری کند.

ماهیت دقیق نگرانی‌های امنیتی ابراز شده توسط ایالات متحده مشخص نیست، اما مشخص است که آنها عمدتاً مربوط به “بازدید از محل” است که به عنوان بخشی از جلسه استماع انجام شده است، که قرار بود شامل اردوگاه مهاجران و چندین بخش دیگر باشد. جزایر

وب سایت رسمی Biot بیان می کند که دسترسی به جزایر فقط برای کسانی مجاز است که با یک مرکز نظامی یا اداره منطقه ارتباط دارند.

نقشه پایگاه نظامی دیگو گارسیا را نشان می دهد

دیگو گارسیا به عنوان یک پایگاه استراتژیک مهم برای ایالات متحده توصیف شده است. در اوایل سال جاری، دو بمب افکن B-52 برای تمرین به آنجا اعزام شدند.

در دهه های اخیر هواپیماهای آمریکایی از این پایگاه برای بمباران افغانستان و عراق اعزام شده اند.

دولت بریتانیا تأیید کرد که پروازهای انتقالی در سال 2002 برای سوخت‌گیری در این منطقه فرود آمده است. مایک هیدن، رئیس سابق سیا، گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از او برای اسکان و بازجویی از مظنونان تروریستی را رد کرده است..

ده ها تن از تامیل های سریلانکا در اکتبر 2021 در این جزیره فرود آمدند، اولین افرادی هستند که در Biot درخواست پناهندگی دادند. حدود 60 نفر، از جمله حداقل 16 کودک، در آنجا باقی می مانند در حالی که مبارزات حقوقی پیچیده ای بر سر سرنوشت آنها در جریان است.

آنها در چادرهایی در یک کمپ محصور شده تحت حفاظت شرکت امنیتی خصوصی G4S اسکان داده شده اند.

برخی از آنها پس از اقدام به خودکشی برای معالجه به رواندا منتقل شده اند، در حالی که کسانی که موفق شده اند در انتظار شناسایی “کشور ثالث امن” برای اسکان مجدد آنها هستند.

نمایندگان سازمان ملل در پایان سال گذشته از کمپ بازدید کردند و گزارش داد که شرایط آنجا برابر با بازداشت های خودسرانه است.

وزارت خارجه پیشتر به بی بی سی گفته بود که این جزیره برای مهاجران مناسب نیست و “به طور خستگی ناپذیری برای بررسی درخواست های مهاجران برای حمایت و یافتن یک کشور ثالث مناسب برای کسانی که ادعاهایشان تایید می شود” کار می کند.

اوایل سال جاری اعلام کرد: «در همه حال، رفاه و ایمنی مهاجران در Biot اولویت اصلی ما بوده است».

جزوه چادرهای مسکونی دیگو گارسیاجزوه

تصویری که قبلاً توسط مهاجران برای بی بی سی ارسال شده بود، چادرهایی را در جزیره دیگو گارسیا نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید