بولسونارو متهم به سود بردن از فروش غیرقانونی جواهرات است


به گفته بازرسان پلیس، ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور سابق برزیل از یک طرح غیرقانونی برای فروش 1.2 میلیون دلار جواهرات و سایر هدایای لوکسی که به دولت او داده شده بود، سود برد.

این پس از آن صورت می گیرد که پلیس فدرال برزیل هفته گذشته توصیه کرد که او به جرایمی از جمله پولشویی از طریق جواهرات اهدایی اعلام نشده بین سال های 2019 و 2022 متهم شود.

در آخرین گزارش پلیس آمده است که مقامات “اقدامی کردند تا” هدایای گران قیمت را از دولت های خارجی به آقای بولسونارو منتقل کنند. مقامات سپس سعی کردند این اقلام را برای “غنی سازی نامشروع رئیس جمهور وقت” بفروشند.

این سیاستمدار راست افراطی گفت که پرونده های علیه او انگیزه سیاسی دارد.

گزارشی که روز دوشنبه به دادگاه عالی فدرال ارائه شد، حاکی از آن است که پول حاصل از چنین فروش هایی “بدون استفاده از سیستم بانکی رسمی” به رئیس جمهور سابق پرداخت شده است.

به دادستان ها 15 روز مهلت داده شده است تا تصمیم بگیرند که آیا بولسونارو را به طور رسمی کیفرخواست صادر کنند یا خیر.

این پرونده به اتهام تلاش برای واردات غیرقانونی و نگهداری میلیون‌ها دلار جواهراتی است که عربستان سعودی در سال 2019 به او و همسرش داده است.

این جواهرات زمانی توسط گمرک برزیل کشف و ضبط شد که یکی از اعضای همراهان آقای بولسونارو سعی کرد آنها را در سال 2021 وارد کشور کند.

در گزارش پلیس آمده است که این جواهرات شامل ساعت های رولکس و پاتک فیلیپ و همچنین الماس هایی از برند لوکس Chopard بوده است.

تیم آقای بولسونارو بعداً به محض انتشار خبر حادثه، برخی از جواهرات را پس دادند.

وکیل رئیس جمهور اسبق پائولو کونا در رسانه های اجتماعی نوشت که سران کشورها “هیچ تاثیر مستقیم یا غیرمستقیم” بر آنچه برای هدایای رسمی می افتد ندارند.

آقای بولسونارو همچنین با چالش‌های حقوقی دیگری نیز مواجه است، از جمله تحقیق در مورد تحریک آشوبگرانی که پس از شکست وی در انتخابات ریاست‌جمهوری 2022 به رقیب چپ‌گرای خود، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، به ساختمان‌های کلیدی دولتی حمله کردند یا خیر.

این امر منجر به ادعاهای بی‌دلیل طرفداران او مبنی بر تقلب در آرا شد که در نهایت به صحنه‌های خشونت در پایتخت تبدیل شد.

او از این ناآرامی ها ابراز “تأسف” کرد، اما منکر این شد که او باعث این ناآرامی ها شده است.

با این حال، دادگاه عالی برزیل موافقت کرد که او را در تحقیقات حمله به ساختمان‌های دولتی در 8 ژانویه 2023 شامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید