هفته محاسبه بایدن در نشست سران ناتو


پا آنتونی زورچر، خبرنگار ارشد آمریکای شمالی

کاخ سفید از خبرنگاران در مورد سلامتی بایدن خشمگین است

این هفته بازگشت جو بایدن است.

دوازده روز پس از پایان آنچه که می تواند یکی از مخرب ترین بحث ها در تاریخ مدرن آمریکا باشد، رئیس جمهور برای بقای سیاسی خود تحت نظارت شدید داخلی و جهانی مبارزه می کند.

نشست این هفته ناتو در واشنگتن می تواند راه او برای حداقل یک مهلت موقت — یا آخرین موضع این رئیس جمهور باشد.

در چند روز گذشته، آقای بایدن به انتقاد از منتقدان خود پرداخته و از رای دهندگان دموکرات خواستار صدور حکم شده است و از مخالفان خواسته است تا جلو بیایند و تلاش کنند او را برکنار کنند.

او بارها قول داد که کمپین خود را به جلو می برد و زمان گمانه زنی ها و دست زدن ها به پایان رسیده است. این فشار از نشست سران ناتو آغاز خواهد شد.

آقای بایدن برای سه روز جلسات و رویدادهای عمومی میزبان رهبران ائتلاف خواهد بود که در یک کنفرانس خبری یک به یک بعد از ظهر پنجشنبه به اوج خود می رسد.

این صحنه ای است که آقای بایدن، مردی که در امور خارجی کاملاً آگاه است، باید در آن احساس راحتی کند. اما با توجه به اینکه یک عملکرد ضعیف پیامدهای بین المللی و داخلی را به همراه خواهد داشت، خطرات زیادی را برای ریاست جمهوری او افزایش می دهد.

یک اشتباه می تواند یک آشفتگی سیاسی در میان دموکرات ها ایجاد کند که امیدهای او را برای رسیدن به انتخابات عمومی نوامبر از بین ببرد، چه رسد به پیروزی.

همچنین می‌تواند نگرانی‌ها را در میان متحدان اروپایی تشدید کند که با وجود قدردانی از دستاوردهای آقای بایدن در دوران ریاست‌جمهوری خود، نگران افزایش احتمال ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و تغییرات چشمگیر در سیاست خارجی هستند.

کریستین برزینا، مدیر عامل ژئواستراتژی شمالی صندوق مارشال آلمان، گفت: «ورود بایدن در این هفته کاهش یافته است. ما نمی دانیم که او چگونه از این وضعیت خارج می شود.

رهبران خارجی نگران هستند

واضح است که بسیاری از رهبران اروپایی نگران ترامپ و استراتژی سیاست خارجی او هستند. رئیس جمهور سابق اتحادهای بین المللی چندجانبه را تحقیر می کرد.

خانم برزینا گفت که در دو هفته گذشته، با این حال، این رهبران چیز جدیدی را احساس کردند – اضطراب بایدن.

به گفته وی، پس از اینکه وی بحث را متوقف کرد، متحدان آمریکا به این شک کردند که آیا رئیس جمهور به وظیفه خود عمل خواهد کرد یا خیر.

با رفتن به اجلاس ناتو، آنها امیدوارند شواهدی ببینند که عملکرد او در آن شب یک انحراف بوده و منعکس کننده عادی جدید نیست.

رهبران G7 Getty Images به آسمان نگاه می کنندگتی ایماژ

این نشست برخی از رهبران پس از نشست سران گروه هفت ماه گذشته در ایتالیا خواهد بود

خانم برزینا گفت: «این نگران‌کننده است که یک متحد نزدیک، مهم‌ترین متحد شما، در حال تزلزل است. بنابراین من فکر می‌کنم امید زیادی وجود دارد که بایدن در آزمون موفق شود. اما اگر او نتواند این کار را انجام دهد، سوالات بیشتری در مورد قابلیت اطمینان ایالات متحده ایجاد می کند.”

همه نگاه‌ها به رئیس‌جمهور ایالات متحده خواهد بود که در جلسات سران شرکت می‌کند، میزبان رهبران خارجی در کاخ سفید است و در جلسات دوجانبه با رهبران کلیدی، از جمله کایر استارمر، نخست‌وزیر تازه منتخب بریتانیا شرکت می‌کند.

حتی در پشت درهای بسته جلسات ناتو، مطمئناً اطلاعاتی در مورد کار آقای بایدن – خوب یا بد – درز می کند.

حمله وحشت از طرف حزب دمکرات

این هفته، آقای بایدن در داخل کشور با چالش بزرگتری روبروست.

رئیس جمهور تقویت و گسترش ناتو در برابر تجاوزات روسیه را یکی از دستاوردهای کلیدی خود خواند.

این چیزی است که رهبری او را از ترامپ – و هر دموکراتی که به طور بالقوه می تواند جایگزین او در انتخابات شود – متمایز می کند و این اجلاس فرصتی برای او خواهد بود تا آن را به مردم آمریکا نشان دهد.

چه کسی مانند من می تواند ناتو را نگه دارد؟ – رئیس جمهور روز جمعه در مصاحبه با کانال تلویزیونی ABC جورج استفانوپولوس گفت. وی افزود که نشست سران ناتو راه خوبی برای ارزیابی توانایی های آن خواهد بود.

گفت: برو گوش کن. “ببینید آنها چه می گویند.”

اما صرفاً کاهش توقعات کم در نشست و کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه ناتو ممکن است برای بسیاری از سیاستمداران، صاحب نظران و فعالان حزبی که از هم اکنون خواستار کناره گیری او هستند، کافی نباشد.

بیل شر، کارشناس لیبرال و سردبیر ماهنامه واشنگتن که اخیراً ستونی نوشته و از آقای بایدن خواسته است به جای کامالا هریس، معاون رئیس جمهور کنار برود، گفت: «فقط ظاهر خوب جلوی سؤالات را نمی گیرد».

“زمان برای خنثی کردن همه گمانه زنی ها در جوانی بسیار مهم بود و آنها یک هفته را تلف کردند. هیچ راه روشنی برای خروج از این وضعیت وجود ندارد.”

آقای شر – یکی از حامیان دیرینه آقای بایدن – می گوید که تلاش های رئیس جمهور برای عقب راندن از طریق مصاحبه های رسانه ای، نامه ها و تماس ها با سیاستمداران دموکرات در حالی صورت گرفته است که احساسات عمومی علیه او تبدیل شده است.

و هنگامی که این احساسات به طور کامل در نظرسنجی ها تثبیت شد – که ممکن است هفته ها طول بکشد – احتمالاً برای جایگزینی کامل او خیلی دیر خواهد بود.

آقای شر گفت: “من درک می کنم که وقتی به پایان زندگی خود نزدیک می شوید و مانند گذشته کار نمی کنید چقدر دشوار است.” برخورد علنی با این موضوع باید دردناک باشد.

اما شواهدی مبنی بر اینکه آقای بایدن حمایت خود را از دست می دهد و در ماه نوامبر با شکست مواجه می شود، به طور فزاینده ای آشکار می شود.

نظرسنجی ها نشان می دهد که تقریباً سه چهارم آمریکایی ها – و حتی اکثریت دموکرات ها – فکر می کنند رئیس جمهور باید استعفا دهد. نیم دوجین از اعضای دموکرات کنگره از او خواستند که از پیشنهاد خود صرف نظر کند، در حالی که بسیاری دیگر فقط حمایت متفاوتی ارائه کردند.

رای دهندگان دموکرات از توانایی بایدن برای نامزدی حمایت می کنند

با این حال، رئیس‌جمهور همچنان می‌گوید که به مبارزات انتخاباتی خود ادامه می‌دهد و او نمایندگانی در کنوانسیون ملی دارد تا مطمئن شود که نامزد دموکرات‌ها است. تصمیم محکم در دستان اوست و اگر بتواند هفته را بدون اشتباه بزرگ پشت سر بگذارد، در واقع می تواند طوفانی قریب الوقوع را پشت سر بگذارد.

با این حال، داستان این هفته تنظیم شده است. اینطور نیست که ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن بگیرد و بر چالش های آینده تمرکز کند.

در عوض، این روایتی است که می تواند تصمیم بگیرد که آیا آقای بایدن می تواند زندگی سیاسی داشته باشد تا یک روز دیگر مبارزه کند.

جداکننده

دیدگاهتان را بنویسید