کشتی گیران هندی پس از رسوایی آزار جنسی به مقابله می پردازند


پا دیویا آریا، شماره بی بی سی

Getty Images وینش وینش از هند در مسابقات مقدماتی مسابقات آسیایی بزرگسالان در 20 آوریل 2024 در بیشکک، قرقیزستان، لورا گانیکیزا از قزاقستان را در نیمه نهایی کشتی 50 کیلوگرم زنان شکست داد.گتی ایماژ

وینش فوگات یکی از بهترین کشتی گیرانی بود که در اعتراضات سال 2023 شرکت کرد.

بیش از یک سال پس از آنکه کشتی هندی با اعتراضات به اتهامات آزار جنسی مواجه شد، ورزشکاران زن خود را برای رقابت های بزرگ از جمله المپیک 2024 پاریس آماده می کنند. بی بی سی با کشتی گیران جوان درباره سفرشان صحبت کرد.

Reetika Hooda تقریباً موفق نشد.

این کشتی گیر 23 ساله جزو 5 کشتی گیر برتر هندی است که به المپیک امسال راه یافته اند.

این فرصتی است که به سختی پس از یک سال شکست به دست آمده و اعتماد به نفس او را متزلزل کرده است. او می دانست که برای بهبود بازی خود به تمرین و رقابت بیشتری نیاز دارد.

یک سال پیش، همه کشتی ها در هند پس از بریج بوشان سینگ، رئیس فدراسیون، متوقف شد. متهم به آزار جنسی بود. او این اتهامات را رد می کند.

وزارت ورزش هند سینگ را اخراج نکرد، اما پس از کشف چندین تخلف، از جمله عدم اجرای قوانین آزار جنسی، فدراسیون را منحل کرد و یک تیم مدیریت موقت راه اندازی کرد.

زمان بی سابقه ای بود. هودا به یاد می آورد که کارکشته ترین کشتی گیران کشور، از جمله الهام بخش او ساکشی مالک – تنها زن هندی برنده مدال المپیک در کشتی – در جاده های دهلی اردو زد و خواستار استعفای سینگ شد.

این تظاهرات در سرتاسر جهان خبرساز شد، به ویژه پس از آن که پلیس معترضانی را که قصد داشتند به سمت ساختمان جدید پارلمان هند راهپیمایی کنند، بازداشت کرد. کمیته بین المللی المپیک (IOC) رفتار با کشتی گیران را محکوم کرد و خواستار رسیدگی عینی به شکایات آنها شد.

هودا به من گفت: “این غم انگیز بود – نه فقط به خاطر اتفاقی که می افتاد، بلکه به خاطر اتفاقی که نمی افتاد.”

Getty Images کشتی گیران هندی وینش فوگات (ج) و دیگران در حالی که می خواهند به سمت پارلمان جدید هند راهپیمایی کنند توسط پلیس بازداشت می شوند، درست زمانی که نخست وزیر نارندرا مودی در حال افتتاح آن است، در جریان اعتراض علیه بریج بوشان سینگ، رئیس فدراسیون کشتی، در به اتهام آزار و اذیت جنسی و ارعاب در دهلی نو در 28 مه 2023.گتی ایماژ

اعتراضات سال 2023 پس از بازداشت ورزشکاران برتر به سرفصل های جهانی تبدیل شد

هر سال، کمیته بین المللی المپیک مسابقات خاصی را به عنوان مسابقات مقدماتی بازی ها تعیین می کند. برای رقابت، کشتی گیران باید امتیازات رتبه بندی را در آزمایشات کسب کنند، در مسابقات ملی برنده شوند و توسط فدراسیون کشتی هند (WFI) تایید شوند.

اما هدی به جای رقابت، هفته ها به تقویم ورزشی خالی خیره شد.

ما تمرین کردیم اما هیچ آزمایشی وجود نداشت، به این معنی که نمی توانستیم در مسابقه شرکت کنیم و نقاط ضعف خود را بشناسیم. دائماً این ترس وجود داشت که ما آماده نباشیم [for the Olympics]،” او گفت.

برای کشوری که تنها 24 مدال در مسابقات انفرادی المپیک کسب کرده است، با بیش از یک چهارم در کشتی، نگران کننده بود.

انتخابات جدید WFI سرانجام در دسامبر 2023، تقریبا یک سال پس از شروع اعتراضات برگزار شد.

کشتی گیران از وزیر ورزش هند خواستند تا افراد مرتبط با سینگ را از شرکت در انتخابات منع کند.

سینگ رقابت نکرد زیرا قبلاً حداکثر سه دوره را سپری کرده بود. اما دستیار نزدیک او سانجی سینگ پس از یک پیروزی قاطع به عنوان رئیس انتخاب شد.

این باعث خشم مبارزان زن شد. در همان روز، مدال آور بازی های المپیک مالک در اعتراض از این ورزش دست کشید.

مالک گفت: «حتی الان هم وقتی به آن لحظه فکر می کنم احساساتی می شوم. کشتی مرا به چنین ارتفاعاتی رساند، عشق و احترام را برایم به ارمغان آورد و مجبور شدم آن را رها کنم.»

گتی ایماژ ساکشی مالیک از هند در 17 آگوست 2016 در Carioca Arena 2 در فینال مدال برنز وزن 58 کیلوگرم آزاد زنان، آیسولووا تینی بیکووا از قرقیزستان را شکست داد. گتی ایماژ

ساکشی مالک برنز المپیک 2016 ریو را در سبک آزاد در دسته 58 کیلوگرم کسب کرد.

کشتی گیران جوان از تصمیم مالک حیرت زده شدند – اما خیلی زود به تشک بازگشتند.

تانو مالیک، کشتی گیر 20 ساله اهل ایالت هاریانا می گوید: «ساکشی مالیک دلیلی بود که من کشتی را شروع کردم.

پس وقتی گریه اش را دیدم، با خودم فکر کردم، او برای ما جنگید، اکنون نمی توانیم تسلیم شویم.

از آن روز تانو مالک تصمیم گرفت بیشتر کار کند.

تمرینات او در آکادمی کشتی زنان ایالت یودهویر از ساعت 04:30 آغاز می شود.

روز با یک جلسه بدنسازی فشرده پنج ساعته، بلند کردن لاستیک های کامیون بزرگ و تمرین تکنیک های کشتی شروع می شود. پس از استراحت برای غذا و استراحت، زنان پنج ساعت دیگر پس از ناهار تمرین را از سر می گیرند.

دختران از سن 12 سالگی روی تشک عرق می کنند. آنها در اوقات فراغت خود در مورد رژیم های غذایی صحبت می کنند و دستور العمل هایی را به اشتراک می گذارند تا به آنها در حفظ اندام کمک کند.

هیچ کدام نمی خواهند در مورد آزار جنسی ادعایی در آکادمی یا اتهامات رئیس سابق کشتی صحبت کنند. با این حال، آنها مصمم هستند که تسلیم نشوند.

سیما حراب، مربی می گوید که بر خلاف تصور، تعداد دختران در آکادمی پس از اعتراضات کاهش نیافته است.

او می‌گوید: «تظاهرات به مبارزان جوان اطمینان داد که می‌توانند صدای خود را بلند کنند، می‌توانند اقدامات مثبتی انجام دهند و می‌توانند از حمایت در سیستم برخوردار شوند».

رتیک هود

ریتیکا هودا جزو پنج کشتی گیر زن برتر هندی است که به المپیک راه یافته اند

در ماه ژوئن، بریج بوشان سینگ توسط پلیس به تعقیب، آزار و اذیت، ارعاب و “اظهار اتهامات جنسی” متهم شد، اما دادگاه او را به قید وثیقه آزاد کرد.

در همین حال، سانجی سینگ، رئیس جدید فدراسیون، مسئولیت این فدراسیون را بر عهده گرفت.

او به رابطه 30 ساله خود با رئیس سابق اذعان کرد، اما اتهامات دخالت بریج بوشان سینگ را رد کرد و ادعا کرد که کشتی گیران او را به عنوان رئیس جدید پذیرفته اند.

به گفته وی «حضور گسترده مردمی» در مسابقات کشتی کشوری امسال شاهد این موضوع است.

هیچ کس ممتاز یا تبعیض نخواهد بود و هر کشتی گیر برای من عزیز است. من همچنین پدر دو دختر هستم و می‌دانم دختران چه نیازی دارند.»

با این حال، برای زنان جوانی مانند تانو مالک، ترس به بخشی از این حرفه تبدیل شده است.

او می گوید: «این آسان نیست – والدین من دائماً نگران هستند که آیا من را به تنهایی به تمرین بفرستند یا خیر. اما آنها باید به ما اعتماد کنند، در غیر این صورت اوضاع چگونه پیش خواهد رفت؟ این مانند پذیرش شکست بدون حتی جنگیدن است.”

رئیس WFI سانجی سینگ

سانجی سینگ، رئیس جدید WFI می‌گوید که اکنون این نمایش را در فدراسیون اجرا می‌کند

برخی دیگر احساس خستگی می کنند و می گویند که اعتراضات تلفات شخصی زیادی بر آنها وارد کرده است.

شیکشا حراب دارنده مدال طلای مسابقات قهرمانی آسیا می گوید این امر باعث ایجاد اختلال در تمرینات شد که باعث شد کشتی گیران جوان سال حساسی را از دست بدهند.

اما ساکشی مالک پشیمان نیست.

او گفت: «مهمترین چیز مبارزه است. فکر نمی‌کنم کسی در هیچ فدراسیون ورزشی حالا که می‌داند آزار و اذیت عواقبی دارد، جرات انجام کاری را نداشته باشد.»

هدی می‌گوید که از رقابت با برخی از بزرگ‌ترین غول‌های کشتی جهان در بازی‌ها عصبی است، اما او نیز مشتاقانه منتظر آن است.

ساکشی مالک می گفت که برد و باخت مهم نیست – فقط به کار سخت خود اعتماد کنید. این کاری است که من می خواهم انجام دهم،” او اضافه می کند.

در حالی که او برای تمرین آماده می شود، عکسی از ساکشی در حال ژست گرفتن با مدال المپیکش بر روی او می درخشد.

او می گوید: «اکنون فقط روی کسب مدال تمرکز کرده ام. چه کسی می داند، شاید یک روز عکس من در کنار عکس او باشد.

دیدگاهتان را بنویسید