یک موشک برای اولین بار در اروپا پرتاب شد


پا جاناتان آموس، @BBCAmos، خبرنگار علمی
یک موشک آریان 6 خبرگزاری فرانسه در 9 ژوئیه 2024 از سکوی پرتاب در مرکز فضایی گویان در کورو، گویان فرانسه بلند شد.خبرگزاری فرانسه

موشک جدید اروپایی آریان-6 در اولین پرواز خود با موفقیت پرتاب شد.

ماشین از نقطه شروع در روستا به راه افتاد گویان فرانسه حوالی ساعت 16:00 به وقت محلی (19:00 به وقت گرینویچ) در یک ماموریت نمایشی برای پرتاب تعدادی ماهواره به مدار.

خدمه روی زمین در کورو در حالی که موشک به آسمان اوج گرفت کف زدند.

آریان-6 که با هزینه ای بالغ بر 4 میلیارد یورو (3.4 میلیارد پوند) توسعه یافته است، در نظر گرفته شده است که به عنوان یک “موشک کار” باشد که به دولت ها و شرکت های اروپایی مستقل از سایر نقاط جهان به فضا دسترسی خواهد داشت.

در حال حاضر تعداد زیادی قرارداد پرتاب وجود دارد، اما نگرانی هایی وجود دارد که طراحی آن می تواند چشم انداز آینده آن را محدود کند.

مانند مدل قبلی خود، Ariane-5، مدل جدید قابل مصرف است – یک موشک جدید برای هر ماموریت مورد نیاز است، در حالی که جدیدترین ماشین های ایالات متحده به گونه ای ساخته شده اند که به طور کامل یا جزئی قابل استفاده مجدد باشند.

با این حال، مقامات فضایی اروپا بر این باورند که Ariane-6 می تواند جایگاهی برای خود ایجاد کند.

جوزف اشباخر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا (ESA) گفت: این لحظه بزرگی است.

زندگی روزمره امروز واقعاً به اطلاعات ماهواره‌ها، از مخابرات و رصد زمین گرفته تا پیش‌بینی آب و هوا و مدیریت بلایا بستگی دارد. غیرقابل تصور است که اروپا دسترسی مستقل به فضا را تضمین نکرده باشد.”

گرافیک دو نسخه از Ariane-6

در ظاهر، 6 بسیار شبیه به 5 قدیمی است، اما در زیر پوست از پیشرفته‌ترین فناوری‌های ساخت (چاپ سه بعدی، جوشکاری اصطکاکی اغتشاشی، طراحی واقعیت افزوده و غیره) استفاده می‌کند که باید منجر به سریع‌تر و سریع‌تر شود. عملیات تولید ارزان تر

Ariane-6 در دو پیکربندی عمل خواهد کرد:

  • “62” شامل دو تقویت کننده جانبی سوخت جامد برای بلند کردن بارهای متوسط ​​است.
  • “64” چهار تقویت کننده برای بلند کردن سنگین ترین ماهواره های موجود در بازار خواهد داشت

مرحله اصلی با مرحله دوم یا بالاتر تکمیل می شود که محموله ها را در مدارهای دقیق خود در بالای زمین قرار می دهد.

این مرحله را می توان چندین بار متوقف و مجدداً راه اندازی کرد که هنگام پرتاب دسته های بزرگ ماهواره در یک صورت فلکی یا شبکه مفید است. قابلیت احتراق مجدد نیز به صحنه اجازه می دهد تا خود را به زمین بازگرداند تا به یک زباله فضایی تبدیل نشود.

ماموریت روز سه شنبه از نوع آریان-62 استفاده کرد. این موشک قبل از شروع به تخلیه محموله پرواز آزاد به ارتفاع 580 کیلومتری صعود می کند.

این ترکیبی از فضاپیماهای دانشگاهی و تجاری است. آنها شامل دو کپسول هستند که سعی می کنند از سقوط آتشین در جو جان سالم به در ببرند تا در اقیانوس آرام پاشیده شوند.

یکی از کپسول‌ها که Nyx Bikini نام دارد، یک نمایش‌دهنده کوچک از یک شرکت فرانسوی-آلمانی است که هدفش ساختن فضاپیمایی است که می‌تواند تدارکات و افراد را به ایستگاه‌های فضایی در مدار زمین منتقل کند.

آریان 6 در مقابل فالکون 9

پروازهای مقدماتی همیشه رویدادهای پرخطری هستند. شکست طراحی جدید موشک غیرمعمول نیست.

Ariane-5 37 ثانیه پس از اولین نمایش خود در سال 1996 منفجر شد. این ضرر به خطا در نرم افزار مدیریت نسبت داده شده است.

اما پس از آن موشک بازنگری شده برای تسلط بر بازار پرتاب های تجاری بزرگترین ماهواره های جهان بازگشت. این تسلط تنها در دهه 2010 توسط کارآفرین آمریکایی ایلان ماسک و موشک های قابل استفاده مجدد فالکون-9 او پایان یافت.

قیمت و هزینه پروازهای فالکون باعث کاهش رقابت پذیری آریان-5 می شود.

برداشت هنرمند ESA از بازگشت کپسول Nyx Bikini به زمینEKA

تصویر: کپسول Nyx Bikini شرکت Exploration یک نمایشگر در مقیاس کوچک برای ورود مجدد است.

اروپا در حال حرکت به سمت استفاده مجدد است، اما فناوری های لازم تا دهه 2030 عملیاتی نمی شوند. در همین حین آقای ماسک تقدیم می کند حتی موشک های بزرگتر که وعده کاهش بیشتر هزینه های راه اندازی را می دهد.

بنابراین آریان-6 در شرایط بسیار سختی قرار می گیرد.

“هر یک از ما می توانیم نظر خود را داشته باشیم. لوسیا لینارس، رئیس استراتژی حمل و نقل فضایی در Esa گفت: من می توانم یک بار دیگر تأیید کنم که ما یک دفترچه سفارش کامل داریم.

“من حدس می زنم که این به مشتریان مربوط می شود: آنها گفتند که Ariane-6 پاسخی به نیازهای آنها است.”

موتور ARIANEGROUP Vulcain-2 روی پایه تست راه اندازی می شودARIANEGROUP

موتور اصلی Ariane-6 مخلوطی از هیدروژن مایع و اکسیژن مایع را می سوزاند

قراردادهایی برای پرتاب این موشک در سه سال اول بهره برداری وجود دارد. از جمله 18 پرتاب توسط یک میلیاردر آمریکایی دیگر، جف بزوس، که می خواهد مجموعه ای از ماهواره های اینترنتی را که کویپر می نامد ایجاد کند.

مقامات اروپایی قصد دارند تا Ariane-6 را ماهی یک بار به پرواز درآورند.

پیر لیونت از شرکت مشاوره فضایی ASD Eurospace اظهار داشت: اگر بتوان به چنین سرعت پروازی دست یافت، موشک باید بتواند خود را ثابت کند.

“اول، ما باید از تقاضای کافی مشتریان اروپایی – مشتریان نهادی اروپایی اطمینان حاصل کنیم. سپس آریان باید تنها چند مشتری تجاری را به جز کویپر جلب کند. او به بی بی سی نیوز گفت.

اما موضوع قیمت گذاری است. اگر فالکون-9 به طور سیستماتیک آریان-6 را پایین بیاورد، مشکلی وجود خواهد داشت.

Ariane-6 پروژه ای متشکل از 13 کشور عضو ESA به رهبری فرانسه (56٪) و آلمان (21٪) است. این 13 شریک متعهد شده اند تا 340 میلیون یورو (295 میلیون پوند) در سال یارانه برای حمایت از مرحله اولیه عملیاتی آریان-6 اختصاص دهند.

بریتانیا در اوایل برنامه پرتابگر اروپا نقشی پیشرو داشت و همچنان یکی از اعضای ESA است، اما دخالت مستقیم آن در آریان زمانی پایان یافت که مدل آریان-4 در سال 2003 از تولید خارج شد.

چندین شرکت انگلیسی به تامین قطعات به صورت تجاری ادامه می دهند و برخی از فضاپیماهای ساخت بریتانیا بدون شک به پرواز در آریان ادامه خواهند داد.

رویترز استارشیپ در ژوئن 2024 راه اندازی شدرویترز

ایلان ماسک در حال حاضر در حال توسعه موشک های قابل استفاده مجدد حتی بزرگتر استدیدگاهتان را بنویسید