اولین سناتور دموکرات، نامزدی بایدن را زیر سوال برد


اولین سناتور دموکرات پس از حضور هفت تن از نمایندگان کنگره، علناً شانس انتخاب مجدد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را زیر سوال برد و خواستار کناره گیری این پیرمرد 81 ساله شد.

سناتور مایکل بنت به سی‌ان‌ان گفت که انتظار داشت رئیس‌جمهور به طرز فاجعه‌باری از دونالد ترامپ ببازد، اما به او نگفت که نامزدی خود را کنار بگذارد.

پس از عملکرد ضعیف آقای بایدن در مناظره ریاست جمهوری علیه ترامپ در اواخر ماه گذشته، سوالاتی در مورد آمادگی آقای بایدن برای سمت ریاست جمهوری مطرح شد.

رئیس جمهور اصرار دارد که می تواند حریف خود را شکست دهد و پس از دیدار دموکرات های کنگره برای بحث در مورد رهبری او در روز سه شنبه، همچنان از حمایت متحدان کلیدی برخوردار است.

رئیس جمهور ایالات متحده در این هفته با میزبانی نشستی از رهبران جهان برای نشست نظامی ناتو برای بحث در مورد کمک به اوکراین، بیش از پیش در کانون توجه قرار گرفته است.

انتظار می‌رود که او در بعدازظهر پنج‌شنبه هنگام سخنرانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در نشست واشنگتن با موشکافی جهانی روبرو شود.

چاک شومر، رهبر اکثریت سنا، پس از مناظره روز سه‌شنبه کنگره، در صحبت کوتاهی با خبرنگاران، این پیام را تکرار کرد: “من با جو هستم.”

برخی دیگر بر اهمیت همبستگی حزبی تأکید کردند. هنک جانسون، نماینده کنگره از جورجیا، در سخنرانی در برنامه جهانی امشب رادیو 4 بی‌بی‌سی گفت که زمان آن رسیده است که تیراندازی دایره‌ای اطراف آقای بایدن را بشکنیم.

آقای جانسون یکی از اعضای بانفوذ گروه سیاه پوستان کنگره است. او ضمن اذعان به اینکه آقای بایدن مناظره “وحشتناک” با آقای ترامپ داشت، گفت که اکثریت قریب به اتفاق رنگین پوستان او را به عنوان نامزد می خواهند.

طبق گزارش ها، این فراکسیون – گروهی متشکل از 60 قانونگذار – در گفتگوی روز دوشنبه از رئیس جمهور حمایت کرد.

آقای بایدن برای افتتاح نشست ناتو در روز سه‌شنبه سخنانی کوتاه اما بلند ایراد کرد و گفت که این ائتلاف «قوی‌تر از همیشه» است. ناظران گفتند که او در مناظره 27 ژوئن لحن متفاوتی نسبت به عملکرد ضعیف خود داشت.

در جای دیگر واشنگتن، دموکرات‌های کنگره از مذاکرات خصوصی خود خارج شدند. برخی ترجیح دادند با خبرنگاران صحبت کنند و سابقه آقای بایدن در کاخ سفید را تبلیغ کنند یا در مورد وحدت دموکرات ها صحبت کنند.

اما در همان روز، هفتمین دموکرات مجلس نمایندگان – میکی شریل از نیوجرسی – علناً از آقای بایدن خواست که برای انتخابات مجدد شرکت نکند و گفت که خطرات “خیلی زیاد” است.

او به دیگر صداهای مخالف در کنگره پیوست، از جمله آدام اسمیت، که اوایل این هفته به بی‌بی‌سی گفت که حزب باید یک «پیام‌رسان قوی‌تر» را نامزد کند.

آقای بنت در اظهارات خود به سی ان ان گفت که آیا رقابت باید ادامه یابد یا خیر “چیزی است که رئیس جمهور باید در نظر بگیرد.” اما او گفت که ترامپ «فکر می‌کنم در مسیر پیروزی در این انتخابات قرار دارد و احتمالاً با قاطعیت در آن پیروز می‌شود».

دموکرات کلرادو این موضوع را “یک سوال اخلاقی در مورد آینده کشورمان” خواند.

سی ان ان گزارش می دهد که دو سناتور دیگر بر این باورند که آقای بایدن نمی تواند کاخ سفید را به دست آورد، اگرچه هیچ یک علناً رتبه های خود را شکسته اند.

آقای بایدن همچنین با تردیدهایی از سوی دیپلمات‌هایی که برای نشست ناتو از واشنگتن بازدید کرده‌اند، مواجه است، یکی از آنها به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت که نمی‌توانند او را تا چهار سال دیگر در سمت خود ببینند.

همانطور که بحث ادامه دارد – و کاخ سفید با سوالاتی در مورد رویکرد خود برای افشای اطلاعات در مورد سلامت آقای بایدن مواجه است – گمانه زنی ها در مورد اینکه در صورت تصمیم به کناره گیری آقای بایدن چه کسی جایگزین او می شود، افزایش می یابد.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهور علیرغم حمایت مداوم از رئیس جمهور، طرفداران قابل توجهی به دست آورد. در یک گردهمایی روز سه شنبه در لاس وگاس، خانم هریس اصرار داشت که رئیسش یک “مبارز” است.

خود آقای بایدن با وجود اینکه اعتراف کرد در مناظره ترامپ «بهم ریخته» شده است، افراد شک را مجبور کرده است که او را به چالش بکشند یا پشت نامزدی او شرکت کنند.

رقیب او عملکرد او را در یک مسابقه به سخره گرفت که نشان داد خانم هریس رقیب “بهتری” برای کاخ سفید خواهد بود.

اما ترامپ در آخرین اظهارات خود در مورد این موضوع گفت که انتظار دارد حریفش در رقابت باقی بماند: “او دارای منیت است و نمی خواهد استعفا دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید