ستاره NBA، Antecumba اولین سیاهپوست پرچمدار المپیک یونان شد


یانیس آنتتوکومپو، ستاره بسکتبال یونان، اولین ورزشکار سیاه پوستی خواهد بود که پرچم یونان را در المپیک به دوش می کشد.

دو بار MVP NBA پرچم را در کنار دونده Antigoni Ntrispioti در پاریس در 26 جولای حمل خواهد کرد.

تیم بسکتبال مردان یونان به اولین بازی های المپیک خود از سال 2008 راه یافت. پس از شکست کرواسی در مقابل تماشاگران خانگی در روز یکشنبه در پیرئوس.

این بازیکن 29 ساله که در سال 2013 توسط میلواکی باکس درفت شد و آنها را به قهرمانی NBA در سال 2021 رساند، پس از بازی گریه کرد.

او پس از مسابقات مقدماتی گفت: این یک احساس باورنکردنی است. از بچگی همیشه دوست داشتم در المپیک بازی کنم.»

مسیر او برای تبدیل شدن به پرچمدار المپیک یونان مسیر آسانی نبود.

پدر و مادر Antetokounmpo از نیجریه به یونان مهاجرت کردند. آنتکومپا در 18 سال اول زندگی خود نمی توانست به خارج از یونان سفر کند و عملاً بدون تابعیت بود و هیچ مدرکی از یونان و نیجریه نداشت. او در نهایت در ماه مه 2013، کمتر از دو ماه قبل از درفت NBA، تابعیت یونان را دریافت کرد.

Antetokounmpo در مصاحبه اخیر خود با ESPN درباره دوران کودکی خود صحبت کرد.

«از زمانی که یادم می‌آید، از شش یا هفت سالگی معامله می‌کردم.

من همیشه از خانه دور بودم و سعی می‌کردم تا جایی که می‌توانم با فروش ساعت، عینک، سی‌دی، دی‌وی‌دی و هر چیزی که پیدا می‌کردم به مادر و پدرم کمک کنم. من این کار را تا 17 سالگی انجام دادم زیرا مجبور بودم. راه دیگری نداشتم. وقتی همه این چیزها را می‌فروختم، پرفروش‌ترین بودم.

اما حتی پس از تبدیل شدن به یک ستاره در ایالات متحده، Antetokounmpo با نژادپرستی در خانه مواجه شد.

او در یک مستند TNT محصول 2020 گفت: “یونان کشور سفیدپوستان است، زندگی برای فردی با رنگ پوست من می تواند دشوار باشد. یا ملیت دیگری. شما از مناطق زیادی بازدید می کنید و با نژادپرستی زیادی روبرو می شوید.”

برخی در یونان به اظهارات او واکنش منفی نشان دادند، از جمله کنستانتینوس کالمیس، هماهنگ‌کننده آموزش پناهندگان در آن زمان در اردوگاه مالاکاسا در شمال آتن، که از یک سری توهین‌های نژادپرستانه علیه Antetokounmpo استفاده کرد و در نهایت اخراج شد.

او همچنین با تبعیض مقامات دولتی مواجه شد.

در سال 2018، آدونیس جورجیادیس، وزیر بهداشت فعلی، بارها نام خود را اشتباه تلفظ کرد و به دروغ ادعا کرد که در آفریقا متولد شده است، نه یونان.

آنتتوکومپو یکی از اولین ورزشکارانی خواهد بود که بازی ها را افتتاح می کند، زیرا یونان – خانه المپیک – به طور سنتی رژه را رهبری می کند.

اسپیروس کاپرالوس، رئیس کمیته المپیک یونان گفت که این تصمیم “متفقا” است که آنتتوکومپو پرچم را در پاریس حمل کند. وی افزود که هر دو پرچمدار کشور ما را بالا خواهند برد.

Antetokounmpo هنوز به صورت علنی نظری نداده است، در عوض صرفاً ویدیویی را در X پست می کند که نکات برجسته کمپین مقدماتی را با کلمه “یونان” روی آن نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید