کارلا برونی-سارکوزی به دستکاری شاهدان متهم شد


کارلا برونی سرکازی، بانوی اول سابق فرانسه، به رسوایی تامین مالی انتخابات سال 2007 مربوط به پول سرهنگ معمر قذافی، دیکتاتور وقت لیبی متهم شده است.

به گزارش رسانه های فرانسوی، برونی سارکوزی 56 ساله به کتمان مدارک و همکاری با مجرمان برای ارتکاب کلاهبرداری متهم شد.

او تحت کنترل قضایی قرار گرفت و از تماس با همه متهمان به جز همسرش نیکلا سارکوزی منع شد.

خانم برونی سارکوزی همچنین مظنون به سرپوش گذاشتن بر دستکاری شاهدان و مشارکت در تلاش برای رشوه دادن به مقامات دادگاه لبنان، از جمله تخلفات دیگر است.

وکلای او به خبرگزاری فرانسه گفتند که خانم برونی سارکوزی مصمم است از حقوق خود دفاع کند و “تصمیم بی اساس” را به چالش بکشد.

سارکوزی که از سال 2007 تا 2012 رئیس جمهور فرانسه بود، قرار است سال آینده به اتهام گرفتن پول از قذافی برای تأمین بودجه مبارزات انتخاباتی موفق خود محاکمه شود.

وی به فساد مالی، تامین مالی غیرقانونی تبلیغات انتخاباتی، سودجویی از اختلاس از بودجه دولتی و مشارکت در یک توطئه جنایتکارانه متهم است. او همیشه همه اتهامات را رد کرده است.

تحقیقات درباره این اتهامات در سال 2013 آغاز شد، دو سال پس از آن که سیف الاسلام، پسر قذافی، رهبر وقت، سارکوزی را متهم کرد که میلیون ها پول پدرش را برای تامین مالی کمپین دریافت کرده است.

سال بعد، این اظهارات مورد حمایت زیاد تقی الدین تاجر لبنانی قرار گرفت که مدتها میانجی بین فرانسه و خاورمیانه بود.

او به قضات گفت که مدارک مکتوب دارد مبنی بر اینکه کمپین انتخاباتی آقای سارکوزی “به شدت” توسط طرابلس تامین مالی شده است و پرداخت 50 میلیون یورو (43 میلیون پوند) پس از ریاست جمهوری او ادامه یافته است.

سال‌ها بعد، آقای تقی‌الدین به رسانه‌های فرانسوی گفت که در سال‌های 2006-2007 او شخصاً چمدان‌های مملو از اسکناس را به آقای سارکوزی و رئیس دفترش، کلود گیون، تحویل داد که بعداً این موضوع را تکذیب کردند.

اما در سال 2020، تک الدین ناگهان اظهارات خود در مورد انتقال مبالغ هنگفت را رها کرد.

این شبهه ایجاد کرد که آقای سارکوزی و متحدانش – از جمله همسرش – ممکن است به او پول داده باشند تا نظرش را تغییر دهد.

در ماه ژوئن، فاش شد که خانم برونی سارکوزی پیام هایی را که با یک تاجر فرانسوی رد و بدل کرده بود، پاک کرده بود که پلیس به اتهام دستکاری شاهدان مورد بازجویی قرار گرفته بود.

پس از شکست سارکوزی در انتخابات سال 2012 به فرانسوا اولاند سوسیالیست، سارکوزی هدف چندین تحقیقات جنایی قرار گرفت.

او در سال 2023 به دلیل تلاش برای رشوه دادن به یک قاضی به حبس تعلیقی محکوم شد و اوایل سال جاری به دلیل تامین مالی غیرقانونی کمپین انتخاباتی خود در سال 2012 مجرم شناخته شد.

او و خانم برونی سارکوزی، سوپر مدل و خواننده سابق ایتالیایی الاصل، در سال 2008 ازدواج کردند. در سال 2011 آنها صاحب یک دختر به نام جولیا شدند.

دیدگاهتان را بنویسید