آمریکا تحویل بمب های 500 پوندی به اسرائیل را از سر گرفت


یک مقام آمریکایی به بی بی سی گفت که ایالات متحده تحویل بمب های 500 پوندی به اسرائیل را از سر خواهد گرفت.

محموله مشترک بمب های 2000 پوندی و 500 پوندی از ماه مه به دلیل نگرانی کاخ سفید در مورد استفاده از مهمات در شهر شلوغ رفح و سایر مناطق غزه به حالت تعلیق درآمده است.

ایالات متحده اکنون روشن کرده است که بمب های 500 پوندی تنها به این دلیل رهگیری شده اند که در همان محموله بمب های 2000 پوندی “مخلوط” شده اند. اکنون، بمب‌های 500 پوندی با تأثیر کمتر «به عنوان بخشی از روند عادی به جلو حرکت خواهند کرد». .

از سرگیری برنامه ریزی شده تحویل بمب در حالی صورت می گیرد که اسرائیل به عملیات نظامی خود در سراسر نوار غزه ادامه می دهد. روز چهارشنبه، او اعلامیه‌هایی را توزیع کرد که به «همه» در شهر غزه دستور داد تا به جنوب به پناهگاهی در منطقه دیرالبلاح بروند و هشدار داد که کل منطقه همچنان یک «منطقه جنگی خطرناک» است.

پیش از این، تحویل تسلیحات متوقف شده بود باعث اختلاف دیپلماتیک شد.

در جلسه استماع سنا در ماه مه، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده این توقف را اعلام کرد و گفت: «ما از همان ابتدا بسیار واضح بوده‌ایم که اسرائیل نباید بدون در نظر گرفتن و محافظت از غیرنظامیان در آن فضای نبرد، حمله بزرگی به رفح انجام دهد. “

او گفت: «در حالی که وضعیت را ارزیابی کردیم، یک دسته مهمات پربار را معلق کردیم.»

در ژوئن، نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو عقب رانده شدپس از انتشار ویدئویی که در آن از موضع ایالات متحده انتقاد کرد و گفت که به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که “غیرقابل تصور” است که سلاح و مهمات “طی چند ماه گذشته” کشف و ضبط شده باشد.

این ویدئو که آقای نتانیاهو را در حال صحبت به زبان انگلیسی نشان می داد، به نظر می رسید که هدفش آقای بلینکن باشد – و یک ساعت قبل از سخنرانی آقای بلینکن در یک کنفرانس خبری منتشر شد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید پاسخ داد: «ما واقعاً نمی دانیم که او در مورد چه چیزی صحبت می کند.

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، پس از سفر به واشنگتن در اواخر ژوئن گفت که پیشرفت قابل توجهی در حل این مشکل حاصل شده است و گفت: “موانع برداشته شده و گلوگاه ها برداشته شده است.”

دفتر آقای گالانت در بیانیه ای اعلام کرد، روز پنجشنبه، آقای گالانت با برت مک گورک، فرستاده ایالات متحده ملاقات کرد و در مورد “تحویل مهمات حیاتی، که برخی از آنها در روزهای آینده به اسرائیل ارسال خواهد شد” گفتگو کرد.

با وجود تأخیر دو ماهه در تحویل بمب، اسرائیل به دریافت انواع دیگر تسلیحات آمریکایی ادامه داد.

اما پایان دادن به عرضه بمب های 2000 پوندی احتمالاً به عنوان نقطه اختلاف بین دو متحد باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید