ارتش اسرائیل “ماموریت” خود را برای محافظت از کیبوتز در برابر حماس “شکست”.


پا نیک بیک، اخبار بی بی سی

EPA یک سرباز اسرائیلی در نزدیکی یک خانه آسیب دیده در کیبوتز بیری، جنوب اسرائیل ایستاده است (14 اکتبر 2023)EPA

کیبوتز بیری بیش از هر جامعه اسرائیلی دیگری که توسط حماس در 7 اکتبر مورد حمله قرار گرفت، ساکنان آن را کشت

وزیر دفاع اسرائیل خواستار تحقیق عمومی در مورد آنچه منجر به حملات حماس در 7 اکتبر شد، شد، زیرا ارتش اعتراف کرد که در وظیفه خود برای محافظت از یک جامعه کوچک که 101 نفر را کشته است، شکست خورده است.

یوآو گالانت اظهارات خود را پس از آن بیان کرد که اولین دسته از گزارش های رسمی ارتش اسرائیل نشان داد که ارتش چگونه در کیبوتز بیری، که در نزدیکی حصار اطراف غزه قرار دارد، عمل می کند.

در 7 اکتبر، کیبوتز پس از عبور افراد مسلح از غزه و یورش به خانه های آنها، بیش از هر جامعه اسرائیلی دیگر ساکنان را کشت.

آقای گالانت گفت که یک تحقیق ملی مستقل برای بررسی اقدامات همه صاحبان قدرت، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، با افزایش قدرت و ظرفیت حماس در دهه گذشته مورد نیاز است.

در حمله بی سابقه پاییز گذشته حدود 1200 نفر کشته و 251 نفر دیگر به عنوان گروگان به غزه بازگردانده شدند.

به گفته وزارت بهداشت حماس، این منجر به عملیات نظامی بزرگ اسرائیل در غزه شد که در آن بیش از 38000 فلسطینی کشته شدند.

اعضای کیبوتس گفتند مهم است که نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) اعتراف کرده اند که در حفاظت از آنها شکست خورده است و آنها همچنین خواستار تحقیقات ملی شدند.

تصاویر دوربین های مداربسته نشان می دهد که شبه نظامیان حماس به کیبوتس بیری یورش می برند

این گزارش که توسط یک افسر ارشد نظامی تهیه شده است، شجاعت نیروهای امنیتی را ستوده است، اما گفته است که ارتش اسرائیل برای نفوذ گسترده حماس آماده نبود و «در هفت ساعت اول نبرد، ساکنان کیبوتز از خود دفاع کردند. “

در این بیانیه آمده است: «تیم تحقیقاتی دریافتند که ارتش اسرائیل در ماموریت خود برای محافظت از ساکنان کیبوتز بیری شکست خورده است».

یافته های دیگر شامل:

  • ارتش اسرائیل “تلاش کرد تا یک ارزیابی موقعیتی روشن و دقیق” از آنچه در کیبوتز اتفاق می‌افتاد قبل از حملات سحر ایجاد کند.
  • «عدم فرماندهی و کنترل، عدم هماهنگی و عدم نظم بین نیروها و واحدهای مختلف» وجود داشت.
  • این سردرگمی به این معنی بود که نیروهای امنیتی در ورودی کیبوتز جمع شده بودند اما منتظر ماندند تا وارد شوند در حالی که حماس مردم را کشت.
  • این “قهرمانی و شجاعت عالی که توسط واحدهای رزمی، فرماندهان و نگهبانان به نمایش گذاشته شد” بسیاری از ساکنان را نجات داد.

در این گزارش همچنین به فرماندهی یک تانک برای شلیک به خانه ای که 13 گروگان در آن نگهداری می شوند اشاره شده است.

سرتیپ باراک هیرام، فرمانده لشکر 99 پیاده نظام، که مشخص شد در “شرایط سخت و دشوار” در کنار سایر افسران ارشد به طور حرفه ای عمل کرده است، شخصاً مقصر شناخته نشد.

در این گزارش آمده است: شلیک تانک به منطقه نزدیک منزل به صورت حرفه ای و با تصمیم مشترک فرماندهان تمامی دستگاه های امنیتی پس از بررسی و ارزیابی دقیق اوضاع و به قصد تحت فشار قرار دادن تروریست ها انجام شد. و غیرنظامیانی را که در داخل گروگان گرفته شده اند را نجات دهید.'

سرتیپ هیرام به زودی فرماندهی لشکر غزه را بر عهده می گیرد.

نویسندگان گزارش به این نتیجه رسیدند که تا آنجا که می‌توانستند متوجه شوند، به غیرنظامیان ساکن در خانه توسط گلوله‌های تانک آسیبی ندیده‌اند، به جز آنچه آن‌ها «حادثه‌ای منفرد در نزدیکی ساختمانی که دو غیرنظامی بر اثر اصابت ترکش مجروح شدند» نامیدند.

در این بیانیه آمده است: «تیم تشخیص داده است که بیشتر گروگان‌ها احتمالاً توسط تروریست‌ها کشته شده‌اند و تحقیقات بیشتر و بررسی یافته‌های اضافی مورد نیاز است».

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل تمامی نتایج این گزارش را پذیرفت و دستور داد که در برنامه های عملیاتی آینده گنجانده شود.

سوراخ گلوله، اتاق های بیرون زده: داخل یک خانه ویران شده کیبوتس

حماس از هر 10 نفر از 1000 ساکن بیر، یک نفر را در 7 اکتبر در یک حمله گسترده که پس از سپیده دم آغاز شد و چندین ساعت به طول انجامید، کشت.

شارون شرابی که دو برادرش، یوسی و الی، در غزه گروگان گرفته شده بودند، قبلاً در جریان این گزارش قرار گرفت و گفت که از یافته های رسمی چیز جدیدی دریافت نکرده است.

“در اینجا یک شکست تیمی رخ داد. این تصویر سخت و بدی است.»

یوسی 53 ساله مرده اعلام شد [by Israeli authorities] و سرنوشت الی که اکنون 52 ساله خواهد بود مشخص نیست.

آقای شرابی گفت: «به هیچ وجه قابل زینت نیست. هیچ تحقیقی که آنها می توانند انجام دهند نمی تواند آن را گلگون کند. غیر ممکنه.”

سربازان اسرائیلی EPA در جاده نزدیک کیبوتز بیری، جنوب اسرائیل (11 اکتبر 2023)EPA

انتظار می رود این گزارش اولین مورد از یک سری تحقیقات ارتش اسرائیل در مورد حملات 7 اکتبر باشد

در بیانیه ای که ساکنان کیبوتز بیری منتشر کردند، آنها گفتند که برای آنها مهم است که ارتش اسرائیل از آنها به دلیل کوتاهی در محافظت از آنها در برابر آنچه آنها “حمله بی سابقه شیطان” نامیدند عذرخواهی کند.

در بیانیه آنها آمده است: “شکست 9 ماهه ارتش در بدن و قلب ما جا افتاده است.”

ساکنان گفتند هنوز پاسخ قانع‌کننده‌ای در مورد اینکه چرا ارتش وارد کیبوتز نشده است، دریافت نکرده‌اند و هنوز هیچ توضیحی در مورد شکست اطلاعاتی که به حماس اجازه داد تا حمله گسترده را انجام دهد، ارائه نشده است.

آنها همچنین خواستار ملی شدند [state] تحقیقاتی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نمی خواست آن را آغاز کند.

انتظار می‌رود که گزارش روز پنج‌شنبه اولین گزارش از یک سری تحقیقات ارتش اسرائیل در مورد حملات 7 اکتبر در مناطق مختلف جنوب اسرائیل که حماس به آنجا حمله کرد، باشد.

دیدگاهتان را بنویسید