ایالات متحده می گوید اسکله کمک های شناور به زودی بسته خواهد شد


پا پل آدامز، خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی

رویترز یک سرباز آمریکایی یک کامیون حامل کمک را نشان می دهد که از طریق اسکله شناور ارتش ایالات متحده در سواحل غزه (25 ژوئن 2024) تحویل داده شده است.رویترز

ارتش آمریکا در ۲۸ ژوئن به دلیل بدی آب و هوا مجبور به حذف اسکله شناور شد

ایالات متحده می گوید یک اسکله شناور که برای تقویت جریان کمک به نوار غزه طراحی شده است، کمتر از دو ماه پس از نصب، «به زودی عملیات خود را متوقف می کند».

این اعلامیه پس از آن اعلام شد که ارتش آمریکا این هفته به دلیل «مسائل فنی و آب و هوا» نتوانست اسکله را دوباره ایمن کند. در 28 ژوئن به دلیل آب و هوای بد مجبور به حذف آن شد.

سخنگوی پنتاگون گفت که بیش از 8000 تن کمک های بشردوستانه از اسکله تحویل داده شده است.

وی همچنین تاکید کرد که این همیشه به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شده است.

مقامات ایالات متحده پیشنهاد کردند که تا آگوست یا سپتامبر باقی خواهد ماند، زمانی که تغییر شرایط دریا در مدیترانه می تواند آن را غیرممکن کند.

در واقع، تقریباً بلافاصله پس از شروع کار او در 17 می، آب و هوا دشوار شد.

برای طرح شاخصی که برای اولین بار توسط رئیس جمهور جو بایدن در سخنرانی وضعیت اتحادیه خود در ماه مارس اعلام شد، JLOTS (تدارکات مشترک بر فراز ساحل) تاریخچه کوتاه و پیچیده ای دارد.

پس از هوای طوفانی در اواخر ماه مه، چهار فروند فرود کوچک درگیر در این عملیات شکسته و به ساحل کشیده شدند.

چند روز بعد بخش هایی از اسکله برداشته شد و برای تعمیر به بندر اشدود اسرائیل منتقل شد.

در اواسط ژوئن، کل سازه 230 میلیون دلاری (178 میلیون پوند) که توسط مهندسان آمریکایی ساخته شده بود، دوباره به دلیل آب و هوا به اشدود منتقل شد.

پنتاگون در آن زمان اعلام کرد: «تغییر موقت اسکله از آسیب های ساختاری ناشی از دریاهای آزاد جلوگیری می کند.

این اسکله در 19 ژوئن مجدداً لنگر انداخت، اما کمتر از یک هفته بعد دوباره “برای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده” به حالت تعلیق درآمد.

این طرح نیز تحت تأثیر هوای سخت سیاسی قرار گرفت.

هنگامی که کماندوهای اسرائیلی چهار گروگان را از اردوگاه آوارگان نصیرات در مجاورت 8 ژوئن نجات دادند، ویدئویی که نشان می‌دهد یک هلیکوپتر اسرائیلی در نزدیکی اسکله به پرواز در می‌آید، گمانه‌زنی‌هایی را در رسانه‌های اجتماعی برانگیخت که نیروهای آمریکایی در این نجات مشارکت داشته‌اند.

هیچ مدرکی دال بر دخالت آمریکا وجود نداشت، اما پنتاگون مجبور به تکذیب شدید شد.

در این بیانیه آمده است: اسکله موقت در سواحل غزه تنها برای یک هدف راه اندازی شده است. برای کمک به انتقال کمک های حیاتی اضافی و ضروری به غزه.”

نقش آمریکا به عنوان حامی ارشد نظامی و دیپلماتیک اسرائیل به این معنی بود که پیرس همیشه کانون ظن فلسطینیان بود، حتی اگر بی‌اساس باشد.

یکی از امدادگران در غزه گفت: “زمانی که اسکله طبق برنامه کار می کرد، کمک های بسیار مورد نیاز را به غزه ارائه می کرد.”

با این حال… دخالت آن در ادراک دلبستگی، تاب آوری آن را کاهش می دهد».

برای طرحی که برای بهبود ارسال کمک های بشردوستانه طراحی شده است در زمانی که کارزار نظامی اسرائیل بسیاری از مردم غزه را در آستانه قحطی قرار داده است، چه تفاوتی ایجاد کرده است؟

جو بایدن گفت این اسکله “امکان افزایش قابل توجهی در میزان کمک های بشردوستانه ای که هر روز به غزه سرازیر می شود را فراهم می کند.”

EPA یک کشتی در نزدیکی یک اسکله شناور موقت در سواحل نوار غزه مشاهده می شود (27 ژوئن 2024)EPA

پنتاگون اصرار داشت که اسکله همیشه به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شده است

در اواخر ژوئن، فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) گفت که بیش از 8831 تن کمک ارسال شده است که بیش از نیمی از آن در هفته گذشته رسیده است.

اما او همچنین از عقب ماندگی دیگری خبر داد و گفت: «به دلیل شرایط نامساعد جوی پیش بینی شده» اسکله باید دوباره به اشدود منتقل شود.

قرار بود این هفته برای رسیدگی به کمک‌های معوقه‌ای که در قبرس و در اسکله شناور لنگر انداخته در سواحل غزه انباشته شده است، دوباره مستقر شود.

اما، سخنگوی پنتاگون، سرلشکر پت رایدر، پنجشنبه اعلام کرد که پرسنل سنتکام قادر به اتصال مجدد اسکله به ساحل نیستند.

اسکله، شناورهای پشتیبانی و تجهیزات در حال بازگشت به اشدود هستند و تا اطلاع ثانوی در آنجا باقی خواهند ماند. تاریخ بازنشستگی مشخص نشده است.»

وی افزود: همانطور که در اطلاعیه اولیه استقرار تاکید شد، اسکله همیشه به عنوان یک راه حل موقت برای ارائه جریان کمک‌های اضافی به غزه در مواقع ضروری بشردوستانه با دسترسی محدود، تکمیل کانال‌های ارسال زمینی و هوایی در نظر گرفته شده است. “

پیرس به زودی فعالیت خود را متوقف خواهد کرد و اطلاعات بیشتر در مورد این فرآیند و جدول زمانی در روزهای آینده در دسترس خواهد بود.

مقدار کل عرضه شده تا کنون نشان دهنده کسری کوچک از آنچه مورد نیاز است است.

به گفته سازمان ملل، قبل از شروع جنگ بین اسرائیل و حماس در اکتبر گذشته، روزانه حدود 500 کامیون کمک رسانی وارد غزه می شد.

مقایسه دقیق نیست، اما بندر آمریکایی در عرض دو ماه تقریباً به اندازه یک روز قبل از جنگ کمک کرد.

و دریافت کمک به خشکی تنها بخشی از کار بود. رساندن آن با خیال راحت به افرادی که به آن نیاز دارند بسیار خطرناک است.

در حالی که نیروهای اسرائیلی این هفته عملیات زمینی جدیدی را در شهر همسایه غزه آغاز کردند، حفظ امنیت امدادگران مانند همیشه چالش برانگیز است.

فروپاشی نظم و قانون در سراسر نوار غزه در نتیجه حملات بی امان اسرائیل به هر کسی که با حماس مرتبط است، از جمله پلیس، به این معنی است که غارت – سازماندهی شده یا فرصت طلب – همچنان ادامه دارد.

کمک هایی که به ساحل می رسید اغلب در یک ایستگاه دسته بندی تحت کنترل اسرائیل باقی می ماند و سازمان های امدادی تمایلی به جمع آوری و توزیع آن در چنین محیط خطرناکی نداشتند.

دیدگاهتان را بنویسید