جرمی اسکیبیکی، قاتل سریالی کانادایی به جرم قتل مجرم شناخته شد


قاضی حکم داد مردی که چهار زن بومی را در استان مانیتوبا کانادا کشته است، به قتل درجه یک مجرم است.

وکلای جرمی اسکیبیتسکی 37 ساله سعی کردند استدلال کنند که او مسئولیت کیفری ندارد زیرا در زمان قتل از اسکیزوفرنی رنج می برد.

دادستان ها استدلال کردند که جنایات او دارای انگیزه های نژادی بوده است و گفتند که او هرگز به هیچ شکلی از بیماری روانی تشخیص داده نشده است.

در حالی که قاضی حکم را می خواند، بسیاری از حاضران در گالری دست زدند و برخی گریه کردند.

هشدار: این داستان حاوی جزئیاتی است که ممکن است خوانندگان را ناراحت کند.

اسکیبیکی با پوشیدن یک تی شرت خاکستری و شلوار، در حالی که گلن جویال، رئیس دادگاه تاج مانیتوبا، خلاصه تصمیم خود را صبح پنجشنبه خواند، واکنشی نشان نداد.

قربانیان اسکیبیکی مورگان هریس 39 ساله، مارسدس میرون 26 ساله و ربکا کونتویس 24 ساله هستند. چهارمین زن کشته شده هنوز شناسایی نشده است و بزرگان بومی نام Mashkode Bizhiki'ikwe را به او داده اند که به معنای زن بوفالو است.

قاضی جویال گفت که متهم نشان نداده است که مسئولیت کیفری قتل را بر عهده ندارد و شواهد یک روانپزشک بریتانیایی به نام دکتر سوهام داس را رد کرد که گفت اسکی‌بیکی در هنگام ارتکاب قتل‌ها انگیزه توهمات داشته است.

قاضی افزود که با توجه به اینکه متهم در مصاحبه پلیس به قتل خود اعتراف کرده است، حقایق “وحشیانه” این پرونده “تا حد زیادی غیر قابل انکار است”.

این حکم تسکین دهنده ای برای خانواده های قربانیان بود که گفتند این پرونده خشونت علیه زنان بومی در کانادا را نشان می دهد.

سالن دادگاه که برای 100 نفر طراحی شده بود برای صدور حکم پر بود.

جاستیس جویال گفت که این پرونده “تأثیر غیرقابل انکار و عمیقی بر کل جامعه مانیتوبا، بومی و غیربومی” داشته است.

با توجه به اینکه اسکی‌بیکی با زندگی در پشت میله‌های زندان مواجه است، اکنون توجه به جستجوی بقایای دو قربانی او که گمان می‌رود در محل دفن زباله وینیپگ هستند معطوف شده است.

یک جستجوی رسمی برای پاییز امسال برنامه ریزی شده است.

طبق اسناد دادگاه، اسکی‌بیکی این زنان را بین مارس تا مه 2022 به قتل رساند که گمان می‌رود خانم کونتویس آخرین قربانی بود.

او حداقل دو نفر را در پناهگاه های محلی بی خانمان ها در وینیپگ، شهری با 820000 نفر در استان دشت ملاقات کرد.

قاضی جویال با دادستان موافق بود که او عمداً زنان «آسیب‌پذیر» را هدف قرار داده و از آنها استثمار کرده است.

در طول محاکمه یک هفته ای، دادگاه شنیده بود که اسکیبیکی به زنان حمله کرده، آنها را خفه یا غرق کرده و سپس با آنها اعمال جنسی انجام داده و سپس بدن آنها را تکه تکه کرده و در سطل های زباله بیندازد.

این قتل ها برای چندین ماه کشف نشد تا اینکه در می 2022، مردی که در حال جستجوی ضایعات فلزی در یک زباله دانی در نزدیکی آپارتمان اسکیبیتسکی بود، بقایای انسانی را پیدا کرد و با پلیس تماس گرفت.

این مرد در طی تماسی با 911 که در دادگاه پخش شد، گفت: “او به وضوح کشته شده است.”

پلیس توانست بقایای خانم کونتوا را شناسایی کند.

ماه بعد، بقایای دیگر او در زباله دانی شهر پیدا شد.

اسکیبیکی در یک مصاحبه پلیس بلافاصله پس از دستگیری، افسران را با اعتراف به کشتن خانم کونتوا و همچنین سه زن دیگر غافلگیر کرد.

در آن زمان، پلیس هیچ اطلاعات قبلی در مورد سایر قتل ها نداشت.

اما وکلای او سعی کردند استدلال کنند که او به دلیل توهمات ناشی از اسکیزوفرنی متوجه جدی بودن اقدامات خود نشده است. آنها ادعا کردند که او صداهایی را شنید که به او می‌گفتند به عنوان بخشی از مأموریت خدا مرتکب جنایت شود.

دادگاه شنیده بود که او سابقه بیماری روانی از جمله افسردگی و اختلال شخصیت مرزی دارد، اگرچه هرگز به طور رسمی مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده نشده بود.

دادستان ها استدلال کردند که اسکیبیکی کاملاً از اقدامات خود آگاه بوده و گفتند که آنها “عمدی، هدفمند و با انگیزه نژادی” بوده اند.

آن‌ها این را از طریق ترکیبی از شواهد DNA پزشکی قانونی، فیلم‌های نظارتی که اسکی‌بیکی را با زنان در روزهای پایانی زندگی نشان می‌داد و شهادت همسر سابقش که شرح حال سابقه آزار فیزیکی را نشان می‌داد، نشان دادند.

اگر اسکی‌بیکی در این چهار قتل بی‌گناه شناخته شود، در قوانین کانادا نادر است.

بر اساس داده‌های آمار کانادا و گزارش‌شده توسط گلوب اند میل، بین سال‌های 2000 تا 2022، از 8883749 پرونده جنایی که در سراسر کشور مطرح شده است، تنها 5178 – یا 0.06٪ – چنین محکومیتی داشته‌اند.

این پرونده جامعه بومی کانادا را که مدت هاست با تعداد بالای ناپدید شدن یا قتل زنان خود دست و پنجه نرم می کند، به شدت زخمی کرده است.

بر اساس تحقیقات شبکه تلویزیونی بومی، وینیپگ – شهری نزدیک به بسیاری از جوامع بومی – بیشترین تعداد زنان بومی ناپدید و کشته شده را در بین سال های 2018 تا 2022 در کانادا داشته است.

طبق یک مطالعه در سال 2019، زنان بومی در کانادا 12 برابر بیشتر از زنان دیگر در معرض خطر قتل یا مفقود شدن هستند.

برخی از زنان بومی در شهر همچنان ناپدید شده‌اند و اعضای خانواده از این ترس دارند که اسکیبیتسکی قربانیان بیشتری داشته باشد.

با این حال، تاج و تخت گفت که باور نمی کند او زنان بیشتری را کشته است.

دیدگاهتان را بنویسید