موشک های کروز آمریکایی به آلمان بازخواهند گشت و خشم مسکو را برانگیخت


بر اساس تصمیمی که در اجلاس هفتاد و پنجمین سالگرد ناتو اعلام شد، موشک‌های دوربرد آمریکا قرار است از سال 2026 برای اولین بار از زمان جنگ سرد به طور دوره‌ای در آلمان مستقر شوند.

کروزر تاماهاوک، SM-6 و هایپرسونیک موشک ها برد بسیار بیشتری نسبت به موشک های موجود دارنددر بیانیه مشترک ایالات متحده و آلمان آمده است.

چنین موشک هایی بر اساس معاهده 1988 بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق ممنوع بود، اما این معاهده پنج سال پیش از بین رفت.

سرگئی رابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که مسکو با “پاسخ نظامی به تهدید جدید” واکنش نشان خواهد داد.

وی با متهم کردن ناتو و آمریکا به تلاش برای ارعاب روسیه گفت: «این فقط یک حلقه در زنجیره تشدید تنش است».

بیانیه مشترک ایالات متحده و آلمان به صراحت اعلام کرد که استقرار موشکی «اپیزودیک» در ابتدا موقتی تلقی می شد، اما بعداً به عنوان بخشی از تعهدات ایالات متحده به ناتو و «بازدارندگی همه جانبه» اروپا، دائمی خواهد شد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان که در نشست سران ناتو در واشنگتن صحبت می کرد، گفت که ایده پشت این طرح آمریکا تشویق آلمان و سایر کشورهای اروپایی برای سرمایه گذاری خود در توسعه و تهیه موشک های دوربردتر است.

وی توضیح داد: استقرار موقت تسلیحات آمریکایی به متحدان ناتو زمان می‌دهد تا آماده شوند، او توضیح داد: ما در اینجا در مورد شکاف جدی در توانایی‌ها در اروپا صحبت می‌کنیم.

چنین موشک هایی با معاهده نیروهای هسته ای میان برد (INF) که در پایان جنگ سرد امضا شد و موشک های زمینی را که می توانستند 500 تا 5500 کیلومتر (310 تا 3400 مایل) پرواز کنند را پوشش می داد، ممنوع شد.

ولادیمیر پوتین از روسیه آن را بسیار محدودکننده دید و در سال 2014 ایالات متحده او را به نقض توافق با نوع جدیدی از موشک های کروز با قابلیت حمل سلاح هسته ای متهم کرد.

سرانجام ایالات متحده در سال 2019 از این معاهده خارج شد و روسیه نیز از آن پیروی کرد.

سیاستمداران حزب سبز آلمان از موافقت اولاف شولز صدراعظم آلمان برای استقرار موشک های آمریکایی در خاک آلمان انتقاد کردند.

سبزها بخشی از ائتلاف دولتی آقای شولز هستند و سارا نانی، سخنگوی امنیتی آنها، ناامیدی خود را از عدم اظهار نظر وی در مورد این تصمیم آشکارا اعلام کرد.

او به روزنامه راینیشه پست گفت: “این حتی می تواند ترس ها را افزایش دهد و فرصتی برای اطلاعات نادرست و تحریک ایجاد کند.”

دیدگاهتان را بنویسید