یک TikToker اوگاندا به دلیل توهین به رئیس جمهور یووری موسوینی به شش سال زندان محکوم شد.


دادگاهی در اوگاندا مردی 24 ساله را به دلیل توهین به رئیس جمهور و خانواده اول از طریق ویدئویی که در تیک تاک منتشر کرده بود به شش سال زندان محکوم کرد.

ادوارد اوبوا به تحریک نفرت و انتشار اطلاعات “گمراه کننده و بدخواهانه” علیه رئیس جمهور یووری موسوینی، بانوی اول جانت موسوینی و پسر موهوزی کاینروگابا، که رئیس ارتش است، متهم شد.

دادگاه همچنین شنید که Awebwa اطلاعات توهین آمیزی را به اشتراک گذاشته است – گفته است که در زمان رئیس جمهور Museveni مالیات ها افزایش خواهد یافت.

او به گناه خود اعتراف کرد و عذرخواهی کرد.

قاضی دادگاه گفت که اگرچه او درخواست رحمت کرده است، اما از عملکرد خود پشیمان به نظر نمی رسد و کلمات استفاده شده در این ویدئو “واقعاً مبتذل” است.

قاضی استلا ماریس آمابیلیس گفت: “متهم مستحق حکمی است که به او امکان می دهد از گذشته خود درس بگیرد تا دفعه بعد به شخص رئیس جمهور، بانوی اول و پسر اول احترام بگذارد.”

او به هر یک از چهار اتهام علیه خود به شش سال محکوم شد که باید همزمان اجرا شود.

گروه های حقوق بشر مرتباً مقامات اوگاندا را به دلیل نقض حقوق بشر و آزادی بیان محکوم می کنند.

در سال 2022، نویسنده اوگاندایی برنده جایزه، Kakwenza Rukirabashaija، پس از بیان اظهارات توهین آمیز درباره رئیس جمهور و پسرش در توییتر، به دو اتهام “ارتباطات توهین آمیز” متهم شد.

او پس از گذراندن یک ماه در زندان از کشور به آلمان گریخت و ادعا کرد که تحت شکنجه قرار گرفته است.

استلا نیانزا، فعال و نویسنده، که او نیز در تبعید به سر می برد، پیش از این پس از انتشار شعری در انتقاد از آقای موسوینی به زندان افتاده بود.

رئیس جمهور موسوینی از سال 1986 – 14 سال قبل از تولد Awebwa – در قدرت بوده است.

در سال 2022، او قانون ضد سخنرانی را امضا کرد که گروه های حقوق بشر از آن انتقاد کردند که هدف از آن سرکوب آزادی بیان آنلاین است.

سال گذشته، دادگاه قانون اساسی بخشی از قانون را که مجازات “ارتباطات توهین آمیز” را تعیین می کند، مغایر با قانون اساسی تشخیص داد.

مایکل آبونکا، وکیل حقوق بشر اوگاندا، گفت که Awebwa تحت همان قانون گسترده تر مورد اتهام قرار گرفته است، که آنها هنوز در دادگاه به چالش می کشند، زیرا “این مبهم است.”

او در برنامه Newsday بی‌بی‌سی گفت که رئیس‌جمهور و خانواده‌اش باید منتظر انتقاد «از هر زاویه» باشند.

او گفت: «مگر اینکه بگویند همه اوگاندایی ها را به خاطر انتقاد در هر نقطه دستگیر خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید